syrop mniszek lekarski

Mniszek lekarski – najlepszy środek oczyszczający organizm

Dary natury są tak blisko nas że warto z nich korzystać, np. mniszek lekarski. Każdy z nas co roku cieszy oko pięknem łąk przystrojonych na żółto przez popularny mlecz. To właśnie mniszek lekarski, dziś trochę zapomniany powraca do łask. Charakterystyczne piękne żółciutkie kwiaty wykorzystywane są do produkcji domowego syropu, który z powodzeniem może konkurować z miodem. Mniszek lekarski posiada bardzo dużo właściwości zdrowotnych dlatego warto docenić nie tylko jego walory ale także to ze jest powierzchnie dostępny.

Właściwości mniszka lekarskiego

syrop mniszek lekarskiMniszek lekarski już od bardzo dawna wykorzystywany był w medycynie naturalnej. Obecnie staje się coraz bardziej doceniony i wykorzystywany nie tylko w medycynie naturalnej ale także w zdrowej żywności czy kosmetyce. Dodatkowym plusem przemawiającym na korzyść tej rośliny jest to że do celów leczniczych można wykorzystywać zarówno kwiat, korzenie oraz liście. Wszystkie jego elementy stanowią bogate źródło minerałów i pierwiastków poprawiających kondycje organizmu.

Korzeń mniszka lekarskiego zawiera duże ilości inuliny, fitosteroli i garbników. Jest cennym źródłem łatwo przyswajalnych soli mineralnych, a w szczególności potasuLiście mniszka zawierają flawonoidy, fenolokwasy i karotenoidy (czyli naturalne przeciwutleniacze). Dzięki swoim właściwościom moczopędnym są używane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi poprzez redukowanie płynów w organizmie. Bogate również w magnez, krzem, potas oraz witaminy: C i B.

Kwiaty mniszka lekarskiego wykorzystuje się przy leczeniu bólu gardła i schorzeń jamy ustnej. Świetnie sprawdza się także jako „regulator” cyklu miesiączkowego. Stosowany zewnętrznie działa regenerująco na skórę, przyspieszając gojenie się ran i stanów zapalnych.

Mniszek lekarski stosowany jest jako wspaniały środek oczyszczający organizm, właściwości takie wykazuje głównie korzeń który zaliczany jest do najbardziej efektywnych ziół oczyszczających. Dlaczego? Otóż dzieje się tak ponieważ w głównej mierze oddziałuje on na wątrobę oraz pęcherz żółciowy. Dzięki swojemu bogatemu składowi umożliwia on prawidłowe wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. Nie jest to jedyna zaleta tej rośliny gdyż udowodniono iż mniszek pobudza i usprawnia funkcjonowanie pracy nerek, dzięki czemu prowadzi to do wydalania toksyn z organizmu człowieka poprzez mocz. Zarówno liście jak i korzeń mniszka lekarskiego działają dobroczynnie na pęcherzyk żółciowy i są używane w celu zapobiegania tworzenia się kamieni żółciowych. Liście mniszka lekarskiego mogą pomóc w rozpuszczeniu już istniejących kamieni żółciowych.

Właściwości oczyszczające to tylko jedna z wielu zalet które przypisywane są mniszkowi lekarskiemu, stosowany jest także w przypadku występowania długotrwałych zaprać, problemów skórnych takich jak trądzik lub w zaburzeniach reumatologicznych.

Mniszek lekarski – badania

Naukowcy odkryli, że korzeń tej rośliny okazuje się lepszy od chemioterapii, która zabija wszystkie komórki, a korzeń mniszka tylko te z rakiem.

Na uniwersytecie w Windsor w Kanadzie przeprowadzono badanie na wydziale chemii i biochemii i rezultaty mogą dawać nadzieję chorym na raka. Z przeprowadzonych badań wynika, że korzeń mniszka zabija komórki raka bez negatywnego wpływu na zdrowe, co zostało opublikowane na stronie Natural News.

Przepis na syrop z mniszka lekarskiego

Syrop z mniszka przygotowany w poniższy sposób w znacznym stopniu pozwala oczyścić organizm, usprawnić i dostarczyć niezbędnych minerałów.

Składniki:

 • kwiaty mniszka lekarskiego około 800 sztuk
 • cukier (może być miód)
 • woda około 2 litrów

Sposób przygotowania

Zerwane koszyczki kwiatowe oczyścić tak aby nie było w nich żadnych robaczków. Następnie umieścić je w garnku i zalać gorąca przegotowaną wodą ale nie wrzącą!! Zaleca się pozostawienie całości na czas około 1,5 h lub dłużej. Następnie należy zlać sok poprzez gazę lub gęste sito i dodać cukier. Całość umieszczamy na ogniu i podgrzewamy mieszając co jakiś czas przez około 1 h.

Dawkowanie

Zaleca się stosowanie 2-3 łyżeczek syropu przez osobę dorosłą i jedną łyżkę dziennie u dzieci.

Komentarze

 1. Przeczytałem i nadal nie wiem jaki stosunek cukru dodać do 2 litrów wody.
  800 szt. kwiat mniszka
  2 litry przegotowanej wody
  cukier ?
  miód ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *