wrotycz pospolity

Wrotycz pospolity – zastosowanie w homeopatii, właściwości lecznicze

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) to roślina z rodziny astrowatych występująca w całej Europie oraz Azji. Ceni sobie klimat umiarkowany, stad też jest pospolitą rośliną w Polsce. Rośnie na rozdrożach i miedzach, pięknie kwitnąc od czerwca do sierpnia. Niestety bylina jest trująca, również dla bydła. Spożycie jej prowadzi do przekrwienia narządów wewnętrznych, a także krwotoku, w tym poronienia.

Wrotycz pospolity – charakterystyka

Wrotycz pospolity rośnie kępami szybko się rozrastając. Wydziela on zapach podobny do kamfory, a jego łodyga jest sztywna i może osiągać nawet 150 cm wysokości. Wyróżniają roślinę duże liście oraz kwiaty baldachowate. Owocem wrotyczu pospolitego jest 5-żeberkowa niełupka. W czasach średniowiecza używano tej rośliny jako przyprawy, dziś nie znajduje zastosowania kulinarnego, jednak cenione są jego właściwości lecznicze.

Właściwości lecznicze

Medycyna ludowa zna wrotycz pospolity od dawien dawna jako sposób na pobudzenie miesiączki, jak również leczenie reumatyzmu, zmian skórnych, stłuczeń i kontuzji. Ponadto wrotycz był stosowany przez lata w leczeniu histerii, odrobaczania, w tym na wszawicę łonową i głowową. Wciąż są prowadzone liczne badania nad wrotyczem i jego zastosowaniem w medycynie, nie tylko naturalnej.

Naukowcy wskazują iż wrotycz pospolity ma ogromny potencjał w zakresie leczenia opryszczki narządów płciowych, niestety wciąż trwają badania nad tym zastosowaniem. W roślinie obecne są związki silnych przeciwutleniaczy, dzięki czemu roślina jest skutecznym lekiem na rany, wypryski i zmiany skórne, owrzodzenia, odciski. Działanie przeciwwirusowe dotyczy również wirusa opryszczki.

Badania fitochemiczne

Badania fitochemiczne na wrotyczu pospolitym dowodzą iż zawiera on partenolid o działaniu przeciwwirusowym, ale również szereg innych substancji, związków chemicznych które zapewniają skuteczność leczenia wielu dolegliwości. Spożywanie wrotyczu działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz ochronnie.

Stężenie flawonoidów w roślinie odpowiada za procesu ochronne, zwłaszcza skóry, ale również za szybką regenerację komórek. Ponadto działanie dezynfekujące przydaje się nie tylko w przypadku opryszczki ale wielu infekcji zewnętrznych i wewnętrznych. Stworzenie szczepionki przeciw wirusowi opryszczki byłoby doskonałym osiągnięciem, a wrotycz jest dobrym tropem w tym celu. Niemniej wymaga dalszego badania.

Środki ostrożności

Mimo wielu dobroczynnych właściwości rośliny tej nie powinno się zbierać i używać samodzielnie, bowiem jej toksyczność może szkodzić. Istotne jest tutaj dawkowanie, które wymaga wiedzy i zindywidualizowania. Co za tym idzie chcąc podjąć się kuracji wrotyczem pospolitym warto zasięgnąć porady specjalisty i konsultacji z lekarzem. Roślinę łatwo jest przedawkować, również stosując wyłącznie na zewnątrz. Może to spowodować powikłania oraz skutki niepożądane, jak chociażby reakcja alergiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *