bazylia

Bazylia oczyści Twoje tętnice i obniży poziom złego cholesterolu!

Bazylia od dawna stanowi nieodłączną roślinę stosowaną w medycynie naturalnej. Istnieje ku temu kilka ważnych przesłanek. Przede wszystkim roślina ta jest obfita w liczne składniki odżywcze, dzięki czemu stanowi jeden z najpotężniejszych, naturalnych antybiotyków.

Istnieje ponad 60 rodzajów bazylii. Najlepiej rosną w ciepłym, tropikalnym klimacie, ale niektóre odmiany dostosowane są do uprawy w każdych warunkach.

Ta roślina może być uprawiana zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Warto jednak dowiedzieć się jak ją uprawiać, aby móc czerpać z niej wszystkie korzyści zdrowotne!

Wyjątkowy, ostry smak rośliny to tylko jeden z wielu atutów bazylii. W jej składzie można znaleźć cenną witaminę K, która bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.  To niesamowite, że dwie łyżki bazylii dostarcza codziennie 29% witaminy K. Zawiera ona beta-karoteny – silne przeciwutleniacze, które chronią naczynia krwionośne, przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Innymi słowy, hamuje utlenianie cholesterolu we krwi, zapobiegając miażdżycy tętnic, niewydolności serca i udarom mózgu.

Oprócz witamin K i A, bazylia zawiera również obfite ilości żelaza, wapnia, manganu, magnezu, witaminy C i potasu oraz flawonoidów chroniących DNA.

Bazylia – korzyści zdrowotne

  • Ochrona przed toksycznymi substancjami chemicznymi i rakotwórczymi.
  • Właściwości przeciwzapalne – badania wykazały, że bazylia jest silnym, naturalnym antybiotykiem, dzięki zdolnościom przeciwzapalnym. Można połączyć ją z czosnkiem a stany zapalne znikną w okamgnieniu.
  • Oczyszczanie naczyń krwionośnych – bazylia jest niezwykle korzystna dla tętnic, ponieważ czyści tętnice z cholesterolu LDL.
  • Leczenie bólów głowy, zaparć, kaszlu, pasożytów, brodawek i chorób nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *