chrzan

Chrzan na problemy z wątrobą i układem trawiennym

Chrzan popularna roślina doceniana od tysięcy lat i stosowana nie tylko w medycynie naturalnej ale także jako element kulinarny. Szeroki zastosowanie i właściwości przyczyniły się do tego że pomimo swojego charakterystycznego ostrego smaku znalazła wielu sprzymierzeńców i szerokie pole zastosowania. Chrzan posiada szereg właściwości leczniczych. Wskazuje się także na jego dobroczynny wpływ na pracę wątroby oraz całego układu trawiennego. Warto więc zanim udamy się do apteki po kolejną tabletkę rozejrzeć się wokół siebie za chrzanem. Bez problemu znajdziemy na łąkach i dużych polach uprawnych.

Chrzan źródło wartości odżywczych

chrzanChrzan przez jednych bardzo lubiany przez innych omijany. To błąd! Należy mieć świadomość iż chrzan pomimo swego wyrazistego smaku to bardzo bogate źródło witamin z grupy A, B ,C oraz E. Warto troszkę się postarać o naturalny produkt. Bardzo często gości w przydomowych ogródkach jako uciążliwy chwast ciężki do pozbycia się i trudny do usunięcia ze względu na głęboko i mocno osadzony korzeń. Gdy jednak dotrzemy do jego naturalnej postaci możemy być pewni ze uzyskujemy to co najlepsze. Bogactwo składników mineralnych takich jak wapń, żelazo, potas oraz magnez. Potwierdzono naukowo że chrzan zawiera dwa razy więcej witaminy C niż inne rośliny takie jak popularna cytryna. Chrzan posiada najwięcej wartości odżywczych zaraz po utarciu, dlatego nie należy go przetrzymywać zbyt długo w otwartym naczyniu.

Chrzanem w wątrobę czyli jak usprawnić i pomóc wątrobie

Chrzan posiada silne działanie bakteriobójcze a jednocześnie ostry charakterystyczny smak przez co skutecznie pobudza wydzielanie soków trawiennych. Ma to niezwykle ważne znaczenie.  Spożywając dużą ilość potraw ciężkostrawnych, wędzonych oraz tłustych dodatkowo w znacznym stopniu obciążamy wątrobę. Dzięki wspaniałemu składowi chrzanu nawet jego niewielka ilość dodawana do jedzenia, czy jako przyprawa, czy w postaci naturalnej potrawy skutecznie odciążyć wątrobę przez co jednocześnie powoduje jej skuteczniejszą pracę. To właśnie dzięki dodaniu chrzanu, nawet niewielkiej jego ilości do przygotowanych potraw w znacznym stopniu usprawnimy trawienie, jednocześnie poprawiając funkcje wątroby oraz nerek.

W stosowaniu chrzanu bardzo istotną rolę odgrywa umiar w jego stosowaniu, ponieważ nadmierna jego ilość może doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych układu pokarmowego.

Chrzan naturalny w walce z układem trawiennym i wątrobą – przepis

Do przygotowania chrzanu gotowego i nadającego się do spożycia konieczne jest wykopanie roślin w całości, ponieważ najcenniejsze w chrzanie jest to co znajduje się pod ziemią – korzeń, niejednokrotnie bardzo głęboko.

Składniki niezbędne

  • średniej wielkości korzenie chrzanu – około 3 sztuk
  • sok z cytryny – najlepiej świeżo wyciśnięty
  • przegotowana woda( nie wrząca) – około 5 łyżek stołowych
  • cukier (może być miód)
  • odrobina soli (opcjonalnie).

Niezawodna mikstura na wątrobę – sposób przygotowania

Zebrane świeże korzenie chrzanu dokładnie myjemy i obieramy. Najlepiej usunąć jak najcieńszą warstwę chrzanu aby nie pozbywać się wartościowych substancji. Następnie tak oczyszczone korzenie umieszczamy w naczyniu z wodą i namaczamy. Im dłużej tym lepiej, dlaczego? Otóż namaczanie przez około 3 godziny spowoduje to iż nie będziemy płakać przy ucieraniu. Po odczekanym czasie przystępujemy do ścierania na najmniejszych oczkach tarki. Następnie dodajemy cukier, sól oraz wodę z cytryną i mieszamy, tak aby uzyskać jednolitą masę.

Każdy może indywidualnie doprawić swój chrzan.

Stosowanie w chorobach wątroby

Zaleca się stosowanie niewielkiej ilości chrzanu ale systematycznie. Nie więcej niż jedna łyżeczka dziennie dodana do potrawy.

Komentarze

  1. Mam problem,ale nie z grzybica paznokci,plytka paznokcia jest okay! tylko 2 paznokcie maja takie zgrubienia,wyrastaja przez to do gory i chhlernie twarde,czy tez krem zadziala? w Stanach uzywalam roznych masci i lek najlepszy i zadnej poprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *