Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Czarny bez naturalnym ratunkiem na gorączkę i kaszel

Czarny bez to od lat znana roślina lecznicza która pełniła bardzo ważną, by nie powiedzieć nieodzowną, role w medycynie naturalnej. Posiada i posiadała bardzo szerokie zastosowanie zarówno do celów leczniczych jak i kosmetycznych. Czarny bez to krzew który swoją wysokością może dochodzić nawet do 8 metrów. Miejscami w których najczęściej w postaci dzikiej możemy spotkać czarny bez są lasy oraz liczne zarośla. Okres kwitnienia przypada na maj ale owoce uzyskują swoją dojrzałości we wrześniu i początku października.

Czarny bez – właściwości

czarny bez sokDobra naturalne które ofiaruje nam natura to najcenniejsze źródła substancji które zdrowotnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Czarny bez to źródło białka, węglowodanów, błonnika, kwasów organicznych, ale nie tylko. W jego skład wchodzą między innymi witaminy A, C, B1, B2, B3, B6, PP, potas, fosfor, wapń, sód, żelazo, olejki eteryczne, garbniki, żywica, flawonoidy, flawonole, glikozydy flawonolowe, parafiny, triterpeny, lektynę, wolne aminokwasy.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

W celach leczniczych wykorzystuje się zarówno kwiat czarnego bzu oraz owoc. Owoce charakteryzują się silnym działaniem przeciwgorączkowym dlatego zaleca się w szczególności stosowanie czarnego bzu z stanach chorobowych gdzie występuje wysoka temperatura. Bez czarny wykazuje silnie łagodzące działanie na długotrwały i męczący kaszel. Nie są to jednak jedyne wskazania do stosowania owoców bzu czarnego. Oprócz wyżej wymienionych wykazuje on ponad to działanie wzmacniające organizm, wyciszające, pobudza apetyt, wykazuje silne działanie napotne, wzmacnia i ochrania błony śluzowe układu oddechowego, działa antywirusowo. Jednocześnie stosowanie tej roślin skutecznie chroni skórę przed działaniem promieni UV poprzez wychwytywanie wolnych rodników. Szereg zasług przypisywanych owocom czarnego bzu zdaje się nie mieć końca. Poprawia on trawienie, eliminuje zgagę oraz łagodzi uciążliwe i nieprzyjemne wzdęcia.

W celach leczniczych zwalczających gorączkę oraz kaszel najczęściej wykorzystuje się przetwory w postaci syropu z owocu bzu czarnego.

Stosowanie bzu czarnego wskazane jest w takich schorzeniach jak:

  • dysfunkcje i wszelkie zaburzenia prawidłowego działania wątroby,
  • silne i uciążliwe zaparcia,
  • stany nerwicowe,
  • ostre zapalenie żołądka,
  • kamica nerkowa,
  • nerwobóle itp.

Pomimo wielu zalet czarny bez najbardziej znany jest ze swoich przeciwgrypowych właściwości. Syrop i napary z kwiatów bzu pomagają przy przeziębieniu i gorączce. Ciepła i łagodna w smaku herbata działa napotnie i koi nerwy, napar zaś  jest dobrym remedium na katar i inne nieżyty dróg oddechowych. Czarny bez z powodzeniem można łączyć z krwawnikiem, lipą, sokiem z malin.

Istnieje także możliwość zewnętrznego stosowania odwaru z czarnego bzu do eliminowania stanów zapalnych jamy ustnej, zapalenia migdałków oraz krtani.

Przepis na sok z czarnego bzu

Sok z czarnego bzu zalecany jest w szczególności w stanach zapalnych gardła oraz długotrwałego występowania uciążliwego kaszlu.

Składniki:

  • owoce czarnego bzu około 1 kg
  • miód lipowy

Sposób przygotowania:

Najbardziej wartościowe owoce zbieramy po pierwszych przymrozkach i tylko w tedy gdy mają barwę czarną. Następnie umieszczamy je w garnku i podgrzewamy na niewielkim ogniu intensywnie mieszając tak aby puściły sok. Po około 20 min dodajemy miód w proporcjach 1/10 owocu bzu. Następnie całość musi się chwilę podgotować a następnie należy odcedzić sok i przelać do wyparzonych słoiczków.

Dawkowanie:

Zalecana dawka soku to nie więcej niż 2-4 łyżki stołowe na dzień. Dzieci powinny pić sok z czarnego bzu po rozcieńczeniu z wodą lub herbatką.


1 Komentarze

  1. Piję sok z czarnego bzu, tak rozgrzewa że choroba nie straszna wtedy. Do tego syrop dicotuss na kaszel i po kilku dniach człowiek jest jak nowonarodzony 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *