ocet balsamiczny

Ocet balsamiczny – właściwości, działanie i zalety stosowania octu

Ocet balsamiczny jest zbyt mało doceniany pod kątem leczniczym. O wiele bardziej doceniają go kucharze jako dodatek do potraw nadający charakterystycznego smaku/ jest to najsłynniejszy wśród octów. Wywodzi się z Włoch i przez Włochów jest najbardziej ceniony. Tradycyjnym octem balsamicznym jest ocet z Modeny, którego zaledwie kilka kropel potrafi przeobrazić potrawę w wykwintne danie.

Ocet balsamiczny – wyrafinowany smak

Ocet balsamiczny uzyskuje się za zagęszczonego moszczu winogronowego, jaki poddaje się długotrwałej fermentacji w beczkach. Moszcz gotuje się redukując swą objętość do 1/3. proces ten powoduje brązowienie cieczy. Produkcja octu jest niezwykle złożona i wymaga czasu. Tradycyjny ocet balsamiczny to produkt co najmniej dwunastoletni, a może mieć i 25 lat.

Oryginalny ocet balsamiczny produkowany jest wedle zastrzeżonych receptur, w których kluczowe są unikalne szczepy grzybów jak też lokalne włoskie składniki. Bazą do wyrobu jest moszcz z białej odmiany winogron Trebbiano lub czerwonej Lamrusco. Tylko te winogrona umożliwiają etykietowanie octu jako Aceto balsamico. Podróbką octu balsamicznego jest ocet azjatycki uzyskiwany z ryżu i sake.

Ocet balsamiczny – na trawienie

Jeśli zastanawiasz się na co Ci potrzebny ocet balsamiczny i w czym Ci może pomóc, to właściwość polegająca na usprawnieniu trawienia powinna być wystarczająco przekonująca. Od wieków ocet balsamiczny stosowano na dolegliwości żołądkowe oraz jako forma odtrutki podczas epidemii dżumy. Prócz trawienia ocet pomaga także w walce z bakteriami. Działa antyseptycznie i antybakteryjnie, stad też często wykorzystywany jest jako środek dezynfekcji i detergent. Na ciało stosowany w leczeniu grzybicy, wszy i brodawek oraz infekcji uszu. Doskonale odkaża rany.

Jak kupować ocet balsamiczny?

Na rynku dostępnych jest wiele marek octu balsamicznego w różnych cenach. Który zatem wybrać? Tańszy nie musi oznaczać gorszy, jednak na pewno im starszy tym lepszy, a co za tym idzie i droższy. Litr octu balsamicznego może kosztować kilka tysięcy dolarów, wydaje się niewiarygodne a jednak. Nie bez powodu więc ocet balsamiczny nazywa się „czarnym złotem” (oro nero). Prawdziwy ocet balsamiczny nie powinien zawierać barwników, konserwantów i dodatków.

Działanie octu balsamicznego

Poza układem trawiennym ocet ma wpływ na układ krwionośny. Zapobiega on zmianom miażdżycowym, obniża cholesterol jak również normalizuje kurczliwość naczyń krwionośnych. Wciąż niewiele jest badań na temat właściwości octu balsamicznego w kontekście leczniczym, jednak medycyna naturalna i tradycje wskazują na wysoką wartość i skuteczność octu. Podkreśla się, iż ocet zmniejsza stężenie glukozy we krwi i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.

Stad znajduje się on w menu diabetyków. Z uwagi na zawartości kwasu octowego poleca się go w diecie celem regulacji gospodarki węglowodanowej. To zaś wiąże się z efektem odchudzającym, bowiem ocet przyspiesza przemianę materii oraz wspomaga rozkładanie tłuszczu i aktywność pektyn. Posiada również właściwości odtruwające i oczyszczające organizm z toksyn. Mimo tak wielu zalet octu balsamicznego nie można spożywać zbyt wiele. Zwłaszcza gdy chorujemy na wrzody żołądka.

Ocet balsamiczny w kuchni

Ocet to rewelacyjny dodatek do świeżych owoców takich jak gruszka, ananasa, ale również składnik wielu sałatek. Ma on niepowtarzalny smak i aromat. Charakteryzuje się 6% kwasowością. Komponuje się doskonale z mięsem drobiowym i czerwonym, a także rybami oraz lodami, serami. Rodowici Włosi chętnie polewają nim truskawki lub owoce leśne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *