Echoskleroterapia

Echoskleroterapia – badanie Dopplera, echoskleroterapia zabieg

Echoskleroterapia jest nowoczesną metodą leczenia żylaków. Nazywana jest inaczej skleroterapią piankową. Każdy zabieg skleroterapii piankowej poprzedzony jest kwalifikacją chirurgiczną Żylaki same w sobie są nadmiernym rozszerzeniem żył, które może powodować pękanie ścianek żył i owrzodzenia. Ich powstanie warunkują słabe mięśnie, mało ruchu i uszkodzenia zastawek, wtedy krew zaczyna się cofać, wzrasta ciśnienie krwi, która z coraz większą siłą naciska na ściany żył w nogach.

Żyły rozszerzają się i jak rozciągnięta sprężyna nie wracają do swego pierwotnego kształtu. Wyjątkiem od reguły są urodzenie się ze zniszczonymi zastawkami lub mogą się one zepsuć na skutek zakrzepowego zapalenia żył. Wizualnie wyglądają jak cienka, napięta i błyszcząca, a zarazem niebieska, zgrubiała, nierówna kreska. Gdy zastawki w żyłach głębokich są słabe, cofająca się perforatorami krew przedostaje się do żył powierzchownych.

Wzrasta w nich ciśnienie krwi i tworzą się żylaki. Specjaliści nazywają je wtórnymi. Lecz w prawie dziewięćdziesięciu pięciu przypadkach mamy żylaki pierwotne, które też tworzą się w żyłach powierzchownych, lecz przy sprawnych zastawkach żył głębokich. Pojawiają się ona gdy za dużo siedzimy, bądź wykonujemy za dużo prac siedzących, a także po siedzeniu z nogą założoną na nogę. Objawiają się tępym bólem kończyn dolnych, zazwyczaj z obrzękiem w okolicy kostek i stóp, swędzeniem skóry powyżej miejsc występowania żylaków, wieczornymi bólami bądź skurczami łydek oraz uczuciem ciężkich nóg.

ECHOSKLEROTERAPIA -BADANIE DOPPLERA

Inaczej nazywane jest Dopplerowskim, fizykalnym i przeprowadzane jest przed wykonaniem echoskleroterapi. Pomocne jest ono w wykryciu niedrożności w żyłach i tętnicach przy pomocy USG. Polega na wysłaniu przez specjalną głowicę fal ultradźwiękowych, o częstotliwości przekraczającej 2,5 MHz, a dalej fala ta przemierza ciało badanego i odbija się od ośrodków będących w ruchu, jak na przykład krew i powraca do głowicy, a ta z kolei łączy się z aparatem ultrasonograficznym rejestrującym częstotliwości.

Odczyt pojawia się na monitorze. Lekarz widzi wówczas, gdzie krew płynie wolniej, a gdzie szybciej, gdzie może się cofać, przykładowo z przyczyny niedomykania zastawek żylnych. Badanie to umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia, co daje pojęcie o przekroju i wydolności badanych tętnic i żył. Możliwe jest wtedy wykrycie zwężenia tętnic wywołane miażdżycą, zakrzepicę i inne schorzenia naczyń krwionośnych w obrębie brzucha, szyi, rąk i nóg.

ECHOSKLEROTERAPIA – przebieg zabiegu

Echoskleroterapia nie jest długim zabiegiem, iż trwa jedynie dwadzieścia minut do pół godziny. Chorego układa się w pozycji leżącej i wykonuje się serię wkłuć, do których używane są sterylne, jednorazowe przybory. Wstrzykiwany lek ma postać spienioną i zawiera mikropęcherzyki powietrza, które są widoczne przez cały zabieg przez USG.

Zabieg prowadzi do całkowitego zarośnięcia nastrzykiwanej żyły i zniknięcia żylaków. Chorzy odczuwają również znaczne zmniejszenie się dolegliwości wynikających z niewydolności żylnej. Do zabiegu nie kwalifikują się kobiety w ciąży. Również osoby z infekcjami są wykluczane z grona pacjentów.

PO ZABIEGU

Po zabiegu zakłada się pończochę uciskową, której nie zdejmuje się przez najbliższe 48 godzin. Niewskazane jest siadanie, natomiast zaleca się spokojny, nawet pół godzinny spacer. Można również wrócić do normalnego rytmu życia praktycznie zaraz po powrocie do domu. Można prowadzić tę samochód. Nie wskazane jest jednak branie długich, gorących kąpieli, saun oraz wanny z hydromasażem, powinno się unikać odsłaniania wchłaniających się przebarwień na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Do szybkiego powrotu do zdrowia proponuje się codzienne spacery.

Pomimo tak fascynujących efektów i powrotu do codziennych obowiązków, niekiedy występują powikłania. Zalicza się do nich między innymi miejscowe swędzenie utrzymujące się 24-48 godzin, wystąpienie zasinienie wokół miejsca wstrzyknięcia utrzymujące się kilka dni lub tygodni, zaczerwienie skóry w miejscu wstrzykiwania utrzymujące się kilka dni, powstają przebarwienia na skórze w rzucie leczonych żył, lecz optymistycznie najczęściej znikają po kilku miesiącach, rzadko mogą pozostać na stałe.

Kolejne to neowaskularyzacja, czyli pojawienie się nowych, drobnych naczyń krwionośnych, co może wystąpić w miejscu leczenia skleroterapią. Te drobne gałęzie żylne mogą pojawić się kilka dni lub tygodni po zabiegu, lecz nie powinny utrzymywać się dłużej niż trzy do dwunastu miesięcy i najczęściej nie wymagają dodatkowego leczenia.

PRZED ZABIEGIEM

Odpowiedź na pytanie jak przygotować się do zabiegu skleroterapi piankowej przedstawia się w prostych krokach. Należy zabrać ze sobą luźne, wygodne ubranie i obuwie, pończochę uciskową II stopnia, odstawić antykoncepcję hormonalną i hormonalną terapię zastępczą minimum cztery tygodnie przed pierwszym zabiegiem. Bezpośrednio przed zabiegiem nie należy kończyn dolnych przed zabiegiem natłuszczać oliwkami, stosować miejscowo żeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *