mięta herbata

Mięta – naturalny sposób na wyeliminowanie wzdęć

Wzdęcia to problem z którym niektórzy z nas borykają się na co dzień. Jakie są ich przyczyny? Najprawdopodobniej podstawowe źródło wzdęć stanowi nieodpowiednia dieta i zbyt mała aktywność fizyczna. Warto więc wspomóc ją naturalnymi domowymi metodami z wykorzystaniem ziół takich jak mięta. Walkę ze wzdęciami najlepiej zacząć gdy tylko pojawią się ich pierwsze objawy. W przypadku wzdęć wskazane jest stosowanie środków zapobiegawczych niż zastosowanie koniecznego leczenia. Zgodnie z zasada lepiej zapobiegać niż leczyć.

Mięta  – właściwości

mięta herbataSzerokie bogactwo różnego rodzaju preparatów dostępnych w aptece zapewnia nas o swoim skutecznym działaniu w walce z wzdęciami. Czy jednak nie lepiej skierować swoje kroki w kierunku naturalnych, ziołowych produktów? Działanie przewodu pokarmowego skutecznie regulują mieszanki ziołowe. Zioła od tysięcy lat sprawdzają się w walce z takimi dolegliwościami jak wzdęcia, bóle brzucha i wiele wiele innych. Coraz częściej zioła wracają do łask i stanowią podstawę wsparcia i leczenia wielu schorzeń.

Wśród ziół które posiadają szerokie zastosowanie w walce z uciążliwymi wzdęciami prym wiedzie mięta ale także koper włoski oraz kminek. Warto zastanowić się nad przyczynami jakie wywołują te nieprzyjemne uczucie a wśród najczęstszych przyczyn wskazuje się na:

  • częste i uciążliwe zaparcia,
  • dysfunkcje jelitowe,
  • upośledzenie resorpcji gazów,
  • zwiotczenie powłok brzusznych,
  • liczne zaburzenia pracy jelita grubego itp.

Choć w większości przypadków nie zdajemy sobie z tego sprawy przyczyn występowania gazów można dopatrywać się w spożywaniu nadmiernej ilości pokarmów, nieprawidłowo zbilansowanej diecie.

Doskonały rozwiązaniem powyższych problemów jest stosowanie regularne mięty, która posiada w swoim działaniu bardzo silne działania rozkurczowe oraz przeciw wzdęciowe. Mięta zawiera olejek eteryczny, w skład którego wchodzą: flawonoidy, gorycze, karoten, witamina A i C, rutyna, garbniki oraz mentol.

Stosowanie jej umożliwia wyeliminowanie całkowite problemów wzdęciowych ale także takich problemów jak niestrawność, silne i długotrwałe bóle brzucha, także u dzieci, zaburzenia pracy żołądka. Przyprawy i zioła skutecznie łagodzą i eliminują wzdęcia, dlatego warto je łączyć w odpowiednich proporcjach ze sobą dla uzyskania lepszego efektu. Mięta pieprzowa skutecznie działa na bóle brzucha, a kminek pomaga wydzielać gazy i rozkurcza żołądek oraz jelita. Przyprawy ziołowe pobudzają procesy trawienne.

Zalecane jest także żucie świeżych liści mięty które poprzez zawarty w sobie metanol przyśpiesza prawidłową przemianę materii. Orzeźwiające właściwości pomagają również rozproszyć wszelkie blokady psychiczne oraz fizjologiczne. Wykazuje korzystne działanie na schorzenia dróg oddechowych, poprzez rozszerzenie ich przez co ułatwia im funkcjonowanie. Skutecznie eliminuje też uczucie gorąca skóry, czyli zarówno zaczerwienienia, jak i swędzenie (działa ujędrniająco, znieczulająco i rozkurczowo).

W celu pozbycia się uciążliwych gazów i wzdęć bardzo ważną role odgrywa nie tylko to co jemy ale także to jak spędzamy czas po posiłku, czy jesteśmy aktywni fizycznie itp.

Przepis

Herbata z mięty zarówno świeżej jaki suszonej wykazuje działanie eliminujący problem wzdęć i problemów gastrycznych.

Składniki

  • liście mięty
  • wrzątek
  • zmielony kminek

Sposób przygotowania

Zerwane świeżo liście mięty wymieszać z jedną łyżeczką zmielonego kminku a następnie zalać około jedną szklanką przegotowanej wody. Przykryć talerzykiem i odstawić na około 10 min.  Po tym czasie dla większego komfortu picia zaleca się przecedzenie wywaru przez sito. I gotowe!

Dawkowanie

W silnych dolegliwościach zaleca się picie przygotowanego wywaru nawet kilka razy dziennie – max 5  po pół szklanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *