cebula zwyczajna

Cebula zwyczajna – właściwości zdrowotne, zastosowanie w kuchni

Cebula zwyczajna to jedno z podstawowych warzyw diety i zdrowego żywienia. Spożywamy ją na surowo, duszona, smażona i gotowaną, często nie zdając sobie sprawy z tego, jakie wiele zawiera substancji odżywczych i jakimi właściwościami leczniczymi się wyróżnia. Znana jest przede wszystkim z silnego zapachu i wyrazistego smaku. Spożywanie cebuli pomaga zarówno na przeziębienie, jak też profilaktycznie przeciw cukrzycy, czy w leczeniu trądziku.

Rożne oblicza cebuli

Cebula charakteryzuje się wieloma odmianami. Najczęściej korzystamy z cebuli żółtej. Ma ona najbardziej wyrazisty smak i zapach,które to nie każdemu odpowiadają. Alternatywą dla cebuli żółtej są cebula szalotka, dymka, cukrowa oraz cebula czerwona. Ta ostatnia ma piękny kolor, świetnie komponuje się w sałatkach. Dominuje ona w diecie śródziemnomorskiej. Jeszcze delikatniejszym smakiem wyróżnia się cebula cukrowa, polecana do jedzenia na surowo. Sezonowo spożywa się również cebule dymkę wraz z zieloną częścią naziemną.

Szczypior doskonale wpisuje się w surówki, sałatki i dekoracje kanapek. Cebulka dymka polecana jest jako dodatek do mies pieczonych, marynowania. Niestety dymka nie nadaje się do smażenia, gdyż charakteryzuje ją wówczas goryczkowaty smak. Ostatnim z rodzajów cebuli, stosowanej w polskiej kuchni jest szalotka. W rzeczywistości to czosnek askaloński. Rozpoznać ją można po delikatnym różowym nalocie po obraniu wierzchniej warstwy.

Cebula zwyczajna – właściwości dla zdrowia

Cebula to bogactwo glikozydów, zwłaszcza dwusiarczku alilo-propylowego, który odpowiada za właściwości lecznicze cebuli. Ponadto warzywo zawiera liczne enzymy wspomagające trawienie i przemianę materii, a także minerały jak siarkę, żelazo, potas, magnez, wapń i fluor. W cebuli znajdziemy też witaminy A,B, C i E. Dzięki flawonoidom cebula działa moczopędnie, zaś glukkoninie wykazuje właściwości przeciwcukrzycowe. Co ciekawe cebula ma znikoma ilość kalorii, to dobra wiadomość dla osób dbających o linię, na 100g cebuli przypada zaledwie 39,7 kalorii.

Swoim działaniem cebula przypomina czosnek. Kluczową właściwością jest działanie antybiotyczne. Cebula to doskonały środek antyseptyczny, sok z niej zabija bakterie, niszczy wirusy, w tym radzi sobie doskonale z gronkowcem złocistym i licznymi infekcjami. Używa się jej do leczenia ran, ropni i owrzodzeń, a także trądziku i zmian skórnych. Wskazana jest na poparzenia w postaci kompresów. Cebula jedzona na surowo wspomaga leczenie cukrzycy, bowiem obniża poziom cukru i tym samym pozwala na zmniejszenie dawki insuliny.

Cebula zwyczajna na przeziębienie

Najszerzej znane właściwości cebuli to te dotyczące leczenia kaszlu, gorączki i przeziębienia. Jest znakomitym środkiem wykrztuśnym i przeciwkaszlowym. Sok z cebuli ułatwia wyzbycie się wydzieliny z gardła, czyści górne drogi oddechowe, działa przeciwzapalnie. Cebule poleca się na leczenie zatok przynosowych, zapalenie oskrzeli i inne infekcje oddechowe. Przydatna jest też w leczeniu anginy i migdałów. Przyjmowana w postaci syropu z miodem lub cytryną jest smaczniejsza, a równie skuteczna.

Kulinarne wariacje

Cebule warto stosować zarówno na zewnątrz jak i do wewnątrz. Surowa cebula wykazuje najsilniejsze właściwości, co nie znaczy iż smażona, czy gotowana ich nie posiada wcale. Poleca się picie wywaru z cebuli. Zdrowym dodatkiem do potraw są sosy i dipy z cebulą, a także cebula w sałatkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *