Ból brzucha z prawej strony

Ból brzucha z prawej strony – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Ból brzucha z prawej strony jest takim objawem, który ciężko jednoznacznie przyporządkować do jednej choroby. Ważnymi aspektami przy diagnozie medycznej są tutaj: długość trwania bólu, jego charakter (np. kłujący), nasilenie, inne objawy towarzyszące mu itp. Najważniejsze, by nie bagatelizować tego bólu, ponieważ nigdy nie mamy pewności, że nie jest on objawem poważnej choroby.

Ból brzucha z prawej strony – przyczyny

Zapalenie wyrostka robaczkowego – choć sam wyrostek robaczkowy nie ma przypisanej żadnej funkcji, jego stan zapalny jest niebezpieczny i wymaga konsultacji lekarskiej. Brak podjęcia odpowiednich środków może doprowadzić do pęknięcia wyrostka robaczkowego i zapalenia otrzewnej. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób jamy brzusznej, która może pojawić się w każdym wieku i częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.

Objawy zapalenia wyrostka

U znacznej ilości chorych zapalenie wyrostka początkowo objawia się złym samopoczuciem oraz bólem brzucha w okolicy pępka. Ciągle narastając, ból przenosi się prawą dolną część brzucha i nasila się przy takich czynnościach jak kaszlanie, poruszanie się. Często także pojawiają się nudności, wzrasta temperatura ciała. Mogą także pojawić się zaparcia lub biegunka.

Przyczyny zapalenia wyrostka

Według badań do zapalenia wyrostka robaczkowego częściej dochodzi u osób, które poprzez swoją dietę dostarczają do organizmu zbyt małe ilości błonnika. Zwiększone ryzyko choroby pojawia się również u osób, które przeszły bakteryjną czy też wirusową infekcję przewodu pokarmowego. Wyrostek może też zostać zatkany przez zawartość jelita lub uciśnięty przez pasmo tkanek, powstałych np. przy innej operacji.

Leczenie zapalenia wyrostka

Jedynym sposobem wyleczenia zapalenia wyrostka robaczkowego jest jego operacyjne usunięcie. Często w początkowych stadiach używana jest także laparoskopia, jednak najczęściej potrzebna jest operacja.

Ból brzucha z prawej strony – zapalenie uchyłków

Zapalenie uchyłków – schorzenie to charakteryzuje się powstaniem uwypukleń w obrębie ścian jelita grubego. Wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej, ponieważ przy nieleczonym stanie zapalnym może dojść do przedziurawienia ściany jelita grubego. Choroba ta pojawia się zwykle u osób po 40 roku życia.

Objawy zapalenia uchyłków

Najczęstszym objawem jest ból brzucha, który może pojawiać się także w okolicy nadłonowej oraz w okolicy pachwiny i pleców. Pojawia się także gorączka a także w dolnej części brzucha wyczuwalny jest bolesny guz. Czasem mogą pojawić się również wzdęcia i nieregularność wypróżnień (np. biegunka).

Przyczyny zapalenia uchyłków

Główną przyczyną powstawania uchyłków jest dieta uboga w błonnik. Prowadzi ona do zmniejszenia objętości masy kałowej. W wyniku tego wymuszane są nadmierne skurcze okrężnicy, co skutkuje wypchnięciem błony śluzowej na zewnątrz. Na zachorowanie mają też wpływ skłonności genetyczne.

Leczenie zapalenia uchyłków

Chorzy, będący w dobrym stanie, u których nie pojawiła się gorączka mogą być leczeni w domu. Zaleca się im wówczas przyjmowanie odpowiednich antybiotyków i spożywanie dużej ilości płynów. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

Uwięźnięcie przepukliny – jest to ostre powikłanie mogące skutkować nawet śmiercią chorego. Dochodzi do niego, gdy za jelitem, które wcisnęło się do worka przepuklinowego, zacisną się powłoki brzuszne. Jelito wówczas nie jest w stanie wycofać się do jamy brzusznej, znajdujący się w tej jego części pokarm nie przesuwa się dalej. Skutkuje to jego niedrożnością.

Objawy uwięźnięcia przepukliny

Najbardziej charakterystycznym objawem jest ból brzucha, w obrębie którego wyczuwalny jest guzek a skóra nad nim jest ciepła i zaczerwieniona. Często objawom tym towarzyszą wzdęcia, nudności i czasem wymioty.

Przyczyny uwięźnięcia przepukliny

Uwięźnięcie przepukliny jest jedną z postaci niedrożności jelit. Takie uwięźnięcie może się zdarzyć przy natężeniu tzw. tłoczni brzusznej, np. pod wpływem kaszlu, przy wzmożonym wysiłku fizycznym, przy podnoszeniu ciężarów itp.

Leczenie uwięźnięcia przepukliny

Jedynym sposobem, który pozwala pomóc choremu w tym przypadku jest operacja. O jej przebiegu, czasu pobytu w szpitalu i rekonwalescencji decyduje przede wszystkim stan ogólny pacjenta a także szkody, jakie wyrządziła choroba.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego – jest to przede wszystkim częste powikłanie kamicy żółciowej. Może ono jednak rozwinąć się bez kamieni. Dotyczy to jednak 10% chorych. Może być następstwem ogólnej infekcji bakteryjnej lub cukrzycy.

Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego

Objawia się ono silnym bólem zlokalizowanym w prawej stronie brzucha pod żebrami. Towarzyszą mu mdłości, jak również podniesiona temperatura. Skóra na brzuchu jest napięta a także wyczuwalny jest pod nią guz. Ból nasila się przy głębokim oddychaniu. Osłabione przez palenie ścianki pęcherzyka mogą pęknąć. Skutki tego są trudne do przewidzenia i trudno je wyleczyć.

Leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego

Leczenie w prostszych przypadkach polega na unikaniu produktów, które mogłyby podrażnić pęcherzyk żółciowy. Istotną rolę odgrywa tu przede wszystkim dieta a także przyjmowanie odpowiednich leków i antybiotyków. Gdy stan chorego jest bardziej poważny konieczna jest operacja.

Ból brzucha z prawej strony – kolka żółciowa

Kolka żółciowa – jest to jedna z najczęściej występujących chorób jamy brzusznej. Polega na tworzeniu się w pęcherzyku żółciowym substancji zwanej kamieniami. Statystycznie występuje częściej u kobiet.

Objawy kolki żółciowej

Charakterstyczny ból brzucha, który promieniuje do pleców aż po prawą łopatkę. Towarzyszą mu mdłości, wymioty a także wzdęcia.

Przyczyny kolki żółciowej

Pojawić może się ona w kilka godzin po zjedzeniu tłustych i smażonych potraw. Może być objawem wysokiego poziomu cholesterolu, otyłości, cukrzycy, wysiłku fizycznego czy silnego stresu.

Leczenie kolki żółciowej

Leczenie polega na podawaniu choremu środków przeciwbólowych i rozkurczających mięśnie przewodu pokarmowego. Lekarz może także zdecydować o usunięciu pęcherzyka żółciowego, tym samym ważne będzie by przejść na lekkostrawną dietę.

Ropień wątroby – jest to odgraniczony od otoczenia obszar, wypełniony ropą. Powstaje najczęściej w wyniku infekcji bakteryjnej, amebowej lub grzybiczej.

Ból brzucha z prawej strony – ropień wątroby

Objawy ropnia wątroby

Bardzo często towarzyszy mu bardzo wysoka gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, jak również ból brzucha, mdłości, osłabienie, spadek masy ciała.

Przyczyny ropnia wątroby

Pojawia się on czasem u pacjentów, którzy przeszli operację na jelitach, bądź chorują na cukrzycę. Większe predyspozycje do powstania ropnia mają osoby nadużywające alkoholu lub mają bardzo słabą odporność.

Leczenie ropnia wątroby

Polega ono przede wszystkim na podawaniu choremu odpowiednich antybiotyków. Z kolei jeżeli ropień swoją wielkością przekracza 5 cm możliwe jest operacyjne odciągnięcie z niego ropy.

Pęknięty wrzód dwunastnicy- w tym przypadku konieczna jest kontrola z chirurgiem, gdyż może dojść do zapalenia otrzewnej a jest to stan zagrażający życiu.

Objawy pękniętego wrzodu dwunastnicy

Najczęstszym objawem jest nagły, silny ból w połączeniu z krwawieniem z przewodu pokarmowego.

Przyczyny pękniętego wrzodu dwunastnicy

Silny stres, nieregularne posiłki, papierosy i alkohol.

Leczenie pękniętego wrzodu dwunastnicy

W przypadku pęknięcia wrzodu konieczna jest natychmiastowa wizyta u chirurga i operacja, podczas której zszywa się miejsce pęknięcia i oczyszcza jamę otrzewnej aby nie doszło do jej zapalenia.

Ból brzucha z prawej strony – podsumowanie

Należy pamiętać, że nie powinno się ignorować takiego bólu. Nie jest on jednoznacznym sygnałem poważnego schorzenia ale nie możemy tego wykluczyć. Szybka diagnoza lekarska i poznanie źródła bólu może okazać się bardzo pomocne a nawet uratować komuś życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *