Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Lipa drobnolistna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) – należący do rodziny lipowatych. Przyjmuje się iż pochodzi z Europy oraz Azji. Nie ma szczególnego obszaru w którym występuje warunki do jej hodowli są możliwe wszędzie.  Występuje w stanie naturalnym, ale jest także bardzo często sadzona przy domach, w parkach i przy drogach.

Średnio osiąga do 30 m wysokości. Lipa drobnolistnaLipa drobnolistna jest długowiecznym, cennym, miododajnym drzewem. Jej miękkie drewno używane jest w tokarstwie i rzeźbiarstwie oraz do wyrobu instrumentów muzycznych.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Lipa drobnolistna była już znana w starożytnej Grecji gdzie była symbolem czystości, niewinności i nadziei. Słowianie, gdy byli jeszcze poganami, czcili to drzewo, uważając je za święte. Wierzyli, że chroni przed piorunami i złymi duchami.

Lipa drobnolistna – zastosowanie

Lipa drobnolistna jako drzewo osiąga wysokość do 30 m. Posiada okazałą, stożkowatą, zaokrągloną koronę na prostym pniu. Kora lipy drobnolistnej jest szara i popękana, a sercowate liście stosunkowo małe (5-8 cm). Okres kwitnięcia lipy drobnolistnej przypada na czerwiec.

W trakcie kwitnienia kwiaty wydzielają bardzo intensywną woń który przywabia pszczoły. Jej owoce są dość charakterystyczne bo okrągłe, gładkie, o cienkich ściankach. Można je z łatwością rozkruszyć palcami, czego się nie da zrobić z orzeszkami jej krewniaczki lipy szerokolistnej.

Liście są nagie, tylko w kątach nerwów mają pęczki rudych włosów. Są szersze niż dłuższe i lekko wcięte u nasady. Liście mają średnicę 30–70 mm (wyjątkowo do 90 mm) i brzegi lekko zawinięte do góry. Kwiaty natomiast wyrastają pojedynczo lub pęczkami po 2-12, są wzniesione ponad liście. Mają dość długą szypułkę i w dolnej części podługowatą podsadkę.

Surowcem są całe kwiatostany. Zawierają związki flawonowe, głównie pochodne kwercetyny zmniejszającej przepuszczalność naczyń krwionośnych i tylirozyd – silną substancję przeciwzapalną. Flawonoidy charakteryzują się silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym. Kwiaty lipy drobnolistnej w swoim składzie posiadają także garbniki, węglowodany, aminokwasy, kwasy organiczne, śluz, olejek lotny, witaminy grupy PP.

Lipa drobnolistna – właściwości lecznicze

W medycynie ludowej stosowano kwiaty, liście i korę lipy. Do dziś wywar z kwiatów tego drzewa jest często stosowany przy kaszlu i przeziębieniach. Kwiaty lipy używa się do sporządzania wywaru pomocnego w czasie przeziębień i grypy. Dawno temu lipa uchodziła za drzewo przyjaznych bóstw. Dlatego też sadzono lipę w dniu narodzin dziecka, wierząc w tajemniczy związek między siłą życiową drzewa a losem dziecka. Nie wolno było jednak rozpocząć sadzenia, dopóki nie zabrzmiał pierwszy krzyk niemowlęcia.

W skład lipy wchodzi między innymi witamina PP, zwana także niacyną. Witamina B3 bierze udział w przemianie białek, tłuszczów, węglowodanów, a także utrzymuje w dobrym stanie nabłonek skóry i przewodu pokarmowego. Odpowiada także za rozszerzenie naczyń krwionośnych i usprawnia funkcjonowanie mózgu. Kwiatostan lipy drobnolistnej znany jest ze swojej funkcji napotnej. Podawany jest najczęściej w przypadkach przeziębień i grypy jako lek obniżający gorączkę. Śluzy zawarte w lipie, działają osłaniająco na błony śluzowe dróg oddechowych oraz olejek eteryczny o działaniu dezynfekującym. Napary z kwiatów lipy drobnolistnej ma potwierdzone działanie uspokajające oraz  moczopędne. Kwiatostan lipy drobnolistnej stosowany jest najczęściej w postaci naparów podawanych jako pojedynczy lek lub rzadziej jako składnik mieszanek ziołowych.

Lipa drobnolistna – sposób użycia

Lipa drobnolistna – herbatka lipowa

Przepis; należy wymieszać łyżeczkę do dwóch suszu na jedną filiżankę napoju. Zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy przykryciem na 5-10 minut. Odcedzamy. Można pić 3 razy dziennie po malej filiżance (lup ½ szklanki). Zaleca się także picie naparu z kwiatu lipy drobnolistnej z dodatkiem malin. Wówczas zaparzamy jak wyżej, stosując kwiat lipowy i suszone maliny w równych częściach. Dosładzamy łyżeczką miodu.

Lipa drobnolistna – odwar

Przepis; należy wymieszać osiem łyżek stołowych kwiatu lipy zalać 0,5 litra letniej wody. Gotować ok. 20 minut i odcedzić. Płukać gardło w stanach zapalnych lub dodać do kąpieli (przy nerwobólach).

Syrop z lipy drobnolistnej

Zaleca się na zimę, idealny na przeziębienia do herbaty, słodki dodatek do deserów.

Przepis; należy przygotować 100 g kwiatów lipy drobnolistnej,  1 litr wody, 1 kg cukru, 20 g kwasku cytrynowego lub sok z 2/3 cytryn. Następnie należy oczyścić kwiaty z insektów, najlepiej przy zbieraniu potrząsnąć gałązką. Należy pamiętać aby nie płukać kwiatów pod wodą z uwagi na wyeliminowanie wartości dodatnich kwiatów lipy. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wody z cukrem i sokiem z cytryn, ewentualnie kwaskiem cytrynowym. Gotować a gdy cały cukier już się rozpuści i syrop lekko się zagotuje, wrzucamy do niego kwiaty lipy tak, żeby wszystkie były zanurzone w syropie. Taki syrop z kwiatami odstawiamy na 2 dni. Po tym czasie odcedzamy bardzo dobrze liście. Otrzymamy wtedy klarowny syrop z lipy drobnolistnej, koloru jasno zielonego

Możliwe jest aby tak przygotowany syrop można pasteryzować do słoików, wtedy będzie można go dłużej przechowywać.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *