kurkuma herbatka rozgrzewająca z kurkumy

Kurkuma złoty środek w walce z przeziębieniem – Herbatka

Kurkuma to środek który posiada bardzo szerokie zastosowanie nie tylko kulinarne ale także w medycynie. Medycyna naturalna wskazuje na bogate zastosowanie kurkumy. Jest to możliwe dzięki jej składowi który został przeanalizowany w roku 1870. Roślina ta która po sproszkowaniu przybiera charakterystyczny żółty kolor to źródło soli mineralnych takich jak magnez, wapno oraz żelazo, a także tłuszcze, błonnik, olejki eteryczne, skrobia oraz proteiny.

Właściwości lecznicze

kurkuma herbatka rozgrzewająca z kurkumyRoślina ta posiada w szczególności szereg właściwości cytotoksycznych w praktyce oznacza to, iż oddziałuje toksycznie na komórki rakowe. Oprócz tego wśród dobroczynnych właściwości wskazuje się na silne działanie ukierunkowane na oczyszczenie krwi oraz działanie przeciwzapalne. Dzięki temu stanowi idealny środek na przeziębienie i grypę. Dlatego między innymi powinna zajmować stałe miejsce w codziennym jadłospisie. Według najnowszych badań wskazuje się zapobiegawcze i hamujące działanie kurkumy w rozwoju np. czerniaka.

Kurkuma coraz częściej podbija serca Polaków, do tej pory była nieodzownym elementem kuchni indyjskiej. Dodatkowo przypisuje się jej wspomaganie wszelkich dolegliwości żołądkowych oraz usprawnienie przemiany materii. Wskazuje się iż kurkuma wspomaga pracę wątroby co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia ryzyka jej uszkodzenia.

Stosowanie kurkumy zalecane jest także w połączeniu z innymi produktami o bogatym składzie tj. np. miód. Połączenie miodu i kurkumy w znacznym stopniu wpływa na bóle  stawów. Oczywiście efekt nie jest natychmiastowy tak jak niektórzy oczekują ale pierwsze oznaki poprawy są zauważalne już po 2 tygodniach.

Wśród wielu zalet kurkumy wskazuje się także na jej korzystny wpływ na działanie mózgu. Dlatego zaleca się jej stosowanie codziennie. W Indiach ludzie płuczą kurkumą gardła przy zapaleniach i smarują skórę przy chorobach skórnych, połykają kurkumę przy bronchicie i chorobach takich jak cukrzyca.

Badania

Istnieje wiele badań nad kurkumą, najwięcej z nich przeprowadza Narodowy Instytut Zdrowia (The National Institutes of Health). To właśnie tam ten złoty środek czyli kurkuma jest badana pod względem swojej potencjalnej możliwości zapobiegania i leczenia chorób takich jak nowotwory, choroby Alzheimera, reumatyzm i mukowiscydozy.

Najwięcej badań nad kurkumą wykonano na zwierzętach, ale rosnąca liczba naukowców jest przekonana o jej dobrych właściwościach w leczeniu chorób u człowieka.

Według badań przeprowadzonych przez Department of Experimental Therapeutics at the University of Texas M.D. Anderson Cancer Center aktywna zawartość kurkumy okazuje się być najskuteczniejszym środkiem hamującym naturalną substancję chemiczną o charakterystycznej nazwie TNF, która sprzyja zachorowaniom na nowotwory, reumatyzm i jest odporny na chemioterapię -powiedział Bharat B. Aggarwal, profesor w dziedzinie nowotworów w który studiuje kurkumę już od dekady.

Herbatka rozgrzewająca z kurkumy

Posiada silne właściwości rozgrzewające i przeciwbakteryjne które ułatwiają i zapobiegają przeziębieniom.

Składniki:

Sposób przygotowania

Przygotowanie plastry świeżego imbiru należy zaląc wrzątkiem tak aby stanowił około ¾ szklanki. Następnie zostawiamy do  zaparzenia na około 15 min. W celu przygotowania powyższego przepisu należy pozostawić całość do schłodzenia a następnie do jej zawartości dodać około ¼ łyżeczki kurkumy a następnie dokładnie wymieszać. Połączyć pozostałe składniki dodając i jednocześnie mieszając miód, pieprz cayenne oraz sok z cytryny.

Dawkowanie

Zaleca się spożycie dzienne nie więcej niż jedną szklankę na dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *