Pokrzywka w ciąży

Pokrzywka w ciąży – przyczyny, jak sobie z nią poradzić?

Pokrzywka w ciąży jest przypadłością która jest dość często spotykana. Pokrzywka to dolegliwość skórna, jaka wyróżnia się pojawieniem się na skórze bąbli pokrzywkowych. Niezwykle niejednokrotnie dodatkowym symptomem jest świąd skóry. Poznaj podstawy, symptomy i techniki leczenia pokrzywki. W wypadku jej delikatnego przebiegu starczy konsultacja u specjalisty pierwszego kontaktu, tymczasem w sytuacji, kiedy symptomy są zintensyfikowane należy skonsultować się z alergologiem.

Przyczyny

U pań w ciąży pojawiać się mogą wszelkie zmiany dermatologiczne, na jakie chorują kobiety, jakie nie są w tymże wyjątkowym stanie fizjologicznym. Występować zatem może pokrzywka. Dermatoza pojawia się jednakże tylko u przyszłych matek. Okazuje się ona zmianami na skórze w ciąży. Jakie są podstawy występowania dermatozy oraz jak ją leczyć? Pokrzywka ciążowa sporadycznie kiedy pojawia się z innymi dolegliwościami. U pań niejednokrotnie jest wywołana produkcją substancji, jakie niszczą tkanki własne. Są one wytwarzane poprzez układ odpornościowy oraz poprzez jego działanie pojawiają się plamy na skórze w ciąży.

Swędząca pokrzywka ciężarnych (PUPPP) to także symptom reakcji uczuleniowych. Nadwrażliwość bywa spowodowana poprzez poniektóre posiłki. Przeważnie u pań w ciąży nadwrażliwość powodują orzechy ziemne oraz laskowe. Dermatoza ta występuje także po ugryzieniu bądź ukąszeniu poprzez owada błonkoskrzydłego. Powodować ją mogą poniektóre środki. Występuje ona w przebiegu dolegliwości tarczycy, nowotworów i chorób. Swędząca wysypka w ciąży rozwijać się może na skutek kontaktu ze światłem słonecznym bądź po kontakcie z ciepłem bądź zimnem.

Pokrzywka – proces występowania bąbla

Oddziaływanie elementów powodujących pokrzywkę doprowadza do uwolnienia z komórek tzw. mediatorów zapalnych (np. histaminy, serotoniny, prostaglandyny, leukotrieny). Mediatory owe, wpływając na niewielkie naczynia krwionośne, rozszerzają je oraz podnoszą ich drożność. Finalnie dochodzi do pojawienia się zaczerwienienia skóry oraz przechodzenia roztworu ze światła naczyń do zawierających tkanek oraz rozwoju obrzęku w formie bąbla.

Mediatory odpowiedzialne są także za świąd skóry. Bąble występują błyskawicznie, utrzymują się kilka bądź kilkanaście godzin. Jeśli występują poprzez parę dni, mówimy o pokrzywce długotrwałej. Wysiewom pokrzywki w skórze często towarzyszy obrzęk błon śluzowych jamy ustnej oraz dróg oddechowych, przy czym obrzęk głośni może być chociażby niebezpieczny dla życia. Najpowszechniejszą formą jest pokrzywka ostra uczuleniowa. Połączona jest z oddziaływaniem rozmaitych alergenów (wziewnych, pokarmowych, lekowych oraz mikrobowych).

Pokrzywka uczuleniowa – badania

W wypadku wystąpienia zmian skórnych analogicznych do bąbli występujących po oparzeniu pokrzywą chory winien zgłosić się do dermatologa w celu wykrycia zaburzenia oraz poszukania przyczyny pojawienia się pokrzywki uczuleniowej. Bąble pokrzywkowe są niezwykle specyficzne, natomiast kolejne dane zgromadzone z wywiadu takie jak świąd oraz ustępowanie bez pozostawianie śladu nie powinny sprawić trudności specjaliście w postawieniu odpowiedniej oceny. Wielu kłopotów powoduje tymczasem odnalezienie alergenu powodującego pokrzywkę

Jak leczy się pokrzywkę w ciąży?

Wielopostaciowe osutki ciężarnych (PUPPP) nie stanowią poważnego ryzyka dla kształtującego się płodu, lecz wzmożony świąd jest nieprzyjemny dla przyszłej mamy. Dermatozę ciążową leczy się objawowo, przeważnie wykorzystuje się środki przeciwhistaminowe oraz miejscowe kortykosteroidy. Inne typy pokrzywki zazwyczaj leczy się jedynie przy pomocy środków przeciwhistaminowych. Gdy dolegliwość ma cięższy przebieg, włącza się glikokortykosteroidy. Symptomy pokrzywki pokarmowej zmniejsza dieta eliminacyjna – lecz należy ją obowiązkowo skonsultować ze specjalistą (najlepiej, gdy plan żywieniowy dla ciężarnej pacjentki ułoży lekarz). Przyszłe mamy powinny stosować tylko środki przepisane poprzez specjalistę – bez konsultacji nie mogą stosować chociażby środków dostępnych bez recepty. W ciąży wykorzystuje się jedynie owe środki, jakie – zgodnie z aktualnym stanem wiedzy – nie powodują dużego ryzyka dla mamy oraz dziecka.

Czy pokrzywka podczas ciąży jest groźna?

Należy pamiętać, iż pokrzywka w okresie ciąży nie stanowi ryzyka dla mamy ani dla dziecka. Generalnie jest to łagodny stan, jaki samotnie przechodzi. W niezwykle ciężkich wypadkach pokrzywka podczas ciąży może doprowadzać do kłopotów z oddychaniem. Są to jednakże niezwykle rzadkie wypadki. Kłopoty z oddychaniem są, kiedy stan zapalny oddziałuje na wnętrze gardła. W takim wypadku potrzebne jest leczenie błyskawicznie działającymi środkami dożylnymi. Mając na uwadze wszelkie rzeczone dane, porozmawiaj ze własnym lekarzem, kiedy jedynie zobaczysz u siebie oznaki pokrzywki w okresie ciąży.

Nie jest to stan, jakiemu można zapobiec, lecz zawsze należy upewnić się, czy wysypka nie jest oznaką niezwykle złożonego kłopotu zdrowotnego. Gdy zobaczysz czerwone plamy na brzuchu bądź pozostałych partiach ciała, zasięgnij porady lekarskiej. Ty oraz Twoje dziecko niemal na pewno nie jesteście zagrożeni, lecz rozmowa ze specjalistą pomoże Ci ukoić myśli. Za zgodą specjalisty możesz także skorzystać z własnych sposobów profilaktycznych, żeby zmniejszyć świąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *