pieprz cayenne

Pieprz Cayenne – 17 korzyści stosowania pieprzu cayenne

Pieprz Cayenne (pieprz kajeński, papryka kajeńska) należy do rodziny ostrych papryk, pieprz który powstaje podczas wybierania z rocznej papryki. Papryka Cayenne jest pochodną z rodziny papryki jalapeño. Papryka Cayenne w pierwszej fazie przetwarzania jest suszona, a dalej mielona, w ten sposób powstaje pieprz cayenne, który w dalszej fazie jest rozprowadzany do dystrybucji. Pieprz Cayenne najczęściej stosowany jest w daniach z drobiu, jajek czy makaronów i sosów.

Pieprz Cayenne jest bardzo popularny w krajach dalekiego wschodu (Chiny) czy Ameryki. Od zarania dziejów pieprz cayenne jest wykorzystywany w lecznictwie oraz kulinarnie. Pieprz Cayenne przez swoje właściwości staje się co raz popularniejszy na całym świecie. Najważniejszym atutem pieprzu jest jego działanie oczyszczające oraz detoksykacyjne. Pikanteria jaką niesie za sobą owa przyprawa sprawia, że pobudza krążenie oraz neutralizuje zakwaszenie organizmu.

pieprz cayennePieprz Cayenne swoją popularnością oraz dobrymi właściwościami leczniczymi jest wykorzystywany w szerokiej gamie schorzeń. Głównie wykorzystywany jest w leczeniu zgagi, delirium, drgawek, dny moczowej, paraliżu, gorączki, niestrawności, zapalenie migdałków, wzdęć, ból gardła, anatomiczne niestrawności, nudności, hemoroidy, krwotoki miesiączkowe u kobiet, szkarlatyny oraz błonicy.

Pieprz Cayenne – korzyści stosowania pieprzu cayenne

1. Działa łagodząco na podrażnienia

Najważniejsze właściwości pieprzu cayenne sprawiają, że posiada on właściwości przeciw przeciw podrażnieniom. Swoim działaniem sprawia, że jesteśmy w stanie pozbyć się zastoi żołądka oraz eliminuje występowanie biegunki, działa łagodząco na ból gardła oraz kaszel, a także łagodzi wrzody na żołądku.

2. Zwalcza przeziębienie i katar

Właściwości ostrości jakie posiada pieprz sprawiają, że zgromadzony śluz przeziębienia jest rozdrabiany na czynniki pierwsze przez co zdecydowanie łatwiej jest przenoszony do żołądka. W raz z opuszczaniem rozbitego śluzu z organizmu, objawy przeziębienia lub kataru ustępują.

3. Posiada właściwości anty-grzybicze

W ramach licznych badań przeprowadzanych na działanie pieprzu cayenne, udowodniono, że w znaczącym stopniu posiada właściwości anty-grzybicze. W szczególnej mierze posiada właściwości anty-grzybicze na patogeny phomopsis and collectotrichum.

4. Zapobiega migrenowym bólom głowy

Cayenne posiada unikatowe właściwości, a dokładniej jest bardzo ostry. Pieprz może stymulować ból. Ból powstały na skutek ostrych właściwości pieprzu sprawia, że mózg otrzymuje informację o nowej lokalizacji bólu i przestaje skupiać się na np. bólu głowy. Powstaje efekt pomniejszonej percepcji bólu, a wszystko za sprawą zmniejszonej ilości spożywanej substancji P, która jest odpowiedzialna za transportowanie informacji o bólu.

5. Wspaniały anty-alergen

Właściwości pieprzu cayenne sprawiają, że jest on anty-alergenem i skutecznie łagodzi objawy alergii.

6. Wsparcie dla trawienia

papryka cayennePieprz Cayenne wspiera proces trawienia posiłków. Cayenne pobudza układ trawienia do intensywniejszego działania. Sprawia, że produkowanych jest zdecydowanie więcej enzymów oraz soków żołądkowych. Enzymy i soki trawienne poprawiają zdolność organizmu do skuteczniejszego i szybszego metabolizmu posiłków oraz toksyn. Papryka cayenne jest również dobrym środkiem wspomagającym perystaltykę jelit oraz asymilacji i eliminacji gazów.

7. Eliminuje zaczerwienienia

Właściwości pieprzu cayenne sprawiają jest jest doskonałym ziołem na liczne schorzenia przewlekłe oraz zwyrodnienia. Działa upiększając na skórę oraz wszelkiego rodzaju zaczerwieniania.

8. Przyśpiesza produkcję śliny

Pieprz Cayenne stymuluje produkcję śliny, która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego stanu jamy ustnej oraz jest kluczem do sprawnej przemiany materii.

9. Zapobiega krzepnięciu krwi

Działanie pieprzu cayenne sprawia, że jest doskonałym środkiem na miażdżycę, która w dalszym etapie prowadzi do udaru mózgu oraz zawału serca. Właściwości pieprzu cayenne sprawiają, że zapobiega powstawaniu zakrzepów.

10. Działa detoksykacyjnie

Pieprz Cayenne działa pobudzająco na układ krążenia. Poprzez pobudzone działanie układu krążenia nasz puls limfatyczny jest zdecydowanie szybszy oraz poprawia rytm trawienny. Składniki pieprzu cayenne sprawiają, że nasz organizm staje się cieplejszy, co w konsekwencji poprawia proces detoksykacji naszego organizmu. Pieprz cayenne sprawia, że podczas podwyższonej temperatury naszego organizmu zaczynamy się pocić, a to również pozytywnie wpływa na proces detoksykacji organizmu. Jeżeli powyższe efekty połączymy z poranną herbatą z miodem i cytryną to detoksykacja naszego organizmu jest rewelacyjna.

11. Eliminator bólu stawów

Kapsaicyna która jest głównym składnikiem pieprzu cayenne wysyła nam sygnały w postaci chwilowego występowania bólu na naszej skórze. Ze skóry zaś wysyłany jest sygnał do stawów, który sprawia, że przestają nas one boleć.

12. Antybakteryjny eliminator

Pieprz Cayenne od zarania dziejów był wykorzystywany do konserwacji zanieczyszczonego jedzenia oraz ochrony przed niechcianymi bakteriami.

13. Prawdopodobnie zwalcza występowania nowotworów

Naukowcy na Uniwersytecie Loma Linda w Kalifornii udowodnili, że pieprz cayenne skutecznie działa na występowania raka płuc u palaczy. W przeprowadzonych badaniach zauważyli, że nie tylko rak płuc jest eliminowany, ale również nowotwory wątroby. Wszystko spowodowane jest przez jedną substancję – kapsaicyna.

14. Wspomaga odchudzanie

W tym przypadku również naukowcy z Uniwersytetu Laval w Quebec dowiedli, że zawarta w papryce cayenne kapsaicyna wspiera proces odchudzania. Badania wyglądały tak, że na śniadanie naukowcy przyjmowali pieprz cayenne, który zmniejszał apetyt, a jednocześnie powodował, że naukowcy przyjmowali zdecydowanie mniej kalorii w ciągu dnia. Naukowcy udowodnili, że pieprz cayenne jest doskonałym wspomagaczem metabolicznym, który pomaga organizmowi w spalaniu odłożonego tłuszczu w organizmie.

15. Wspiera pracę serca

Pieprz cayenne wspomaga utrzymywać prawidłowe ciśnienie krwi, a jednocześnie normuje cholesterol LDL i trójglicerydy.

16. Lekarstwo na ból zęba i dziąseł

Pieprz cayenne po raz kolejny został okrzyknięty ewenementem w medycynie, gdyż działa łagodząco na ból zęba lub dziąseł.

17. Pieprz Cayenne – wspaniały okład

Pieprz Cayenne jest wykorzystywany również jako miejscowy okład. Działa leczniczo na ukąszenia węży, wrzody, reumatyzm oraz rany i lumbago.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *