brokuły

Dowody wskazują! Brokuły mogą pomóc w walce z rakiem!

Jedź brokuły! Okazało się, gdy Twoja mama mówiła, aby jeść brokuły, miła rację. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Illinois dowiodły, że dodanie brokuł do swojej diety przez co najmniej 3-4 razy w tygodniu, może skutecznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób. Głównie tych:

  • cukrzyca typu 2
  • astma
  • choroby serca
  • rak prostaty
  • rak jelita grubego
  • rak płuc
  • rak piersi

Brokuły i jego magiczne związki

brokułyW przeprowadzonych badaniach na brokułach udowodniono, że związki fenolowe znalezione w brokułach mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi wyżej wymienionych chorób. Flawonoidy są rodzajem związków fenolowych, które potęgują działania w organizmie, a te zaś minimalizują ryzyko zachorowań na raka. Ogólnie dzieje się tak, ponieważ związki te działają jak przeciwutleniacze, które pomagają pozbyć się szkodliwych toksyn w organizmie.

Dodatkowo powstało wiele wyników badań w których stwierdzono, że przeciwutleniacze fenolowe powstające przez wspomniane związki wpływają na drogi biochemiczne, które odpowiadają za stany zapalne w organizmie.

Stan zapalny jest naturalną reakcją organizmu na choroby, infekcje i inne zagrożenia. Niestety ale przewlekłe stany zapalne prowadzą do wielu chorób zwyrodnieniowych. Stan zapalny jest bardzo często spotykany u osób z nieodpowiednią dietą. Jack Juvik przeprowadził badania, w których udowodnił, że ludzie, którzy jedzą brokuły oraz inne posiłki bogate w związki fenolowe mają mniejsze ryzyko rozwoju chorób.

Jak wykorzystać właściwości brokuł w walce z rakiem?

Związki fenolowe, które znajdują się w brokułach nie są odpowiedzialne za zmianę stanu i smaku warzyw. Oznacza to, że bez problemów możemy gotować brokuły i nie musimy martwić się, utratą wszystkich właściwości prozdrowotnych brokuł. Jedząc warzywa będziemy wchłaniali związki fenolowe. Spowoduje to, że bez problemu związki te będą wędrowały razem z krwią. W ten sposób jesteśmy w prosty i jednocześnie skuteczny sposób zmniejszyć stany zapalne w naszym organizmie, poprzez podwyższony poziom przeciwutleniaczy.

Inne badania przeprowadzone w USA dowiodły, że innym najlepszym sposobem na zaczerpnięcie właściwości przeciwnowotworowych brokuł, jest podgrzewać brokuły, gdyż eliminujemy wraz z pozbyciem się białka, związki siarki. Brokuły nie powinny być długo na ogniu, gdyż zostaje wtedy sulforafan.

Sulforafany posiadają właściwości przeciwnowotworowe, wszystko za sprawą jego właściwości. Głównie ze względu na fakt, że są odpowiedzialne za zwiększanie enzymów w wątrobie, a te zaś mogą zniszczyć substancje chemiczne odpowiedzialne za powstawanie komórek rakowych. Substancje te pochodzą z spożywanych produktów oraz z otoczenia. Okazuje się więc, że brokuły najlepiej powinny być przyrządzane na parze.

Inne produkty, które są bogate fulforafan to kalafior, brukselka, kapusta, kalarepa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *