kurkuma

Kurkuma – 8 imponujących właściwości kurkumy – Złota Przyprawa!

Kurkuma jest jedną z najstarszych przypraw wykorzystywanych od 2000 p.n.e., głównie w Indiach i Azji. Przyprawa jest rozpoznawana pod wieloma nazwami między innymi pod nazwą ostryż długi, kurkuma długa, ostryż indyjski oraz szafran indyjski. Kurkuma jest pochodną z rodziny przypraw imbirowatych i jest bardzo cenioną przyprawą w tradycji kultur Indii i Azji. Imponująca przyprawa jaką jest kurkuma, wykorzystywana jest nie tylko w kuchni, nadając żółtego koloru potrawom ale również jako naturalny barwnik do ubrań. Słowo kurkuma wywodzi się z czasów starożytnego Iranu (Persja) i jest ściśle związana z przyprawami.

Kurkuminoidy są głównymi składnikami fitochemicznymi dającymi kurkumie jej imponujące właściwości lecznicze. kurkumaCiekawostką jest fakt, że zostało wykonane ponad 9000 badań naukowych na kurkumie oraz kurkuminie w ostatnich latach, przy czym zdecydowana większość doprowadziła do korzystnych jej wyników.

Istnieją trzy podstawowe związki fitochemiczne w przyprawach z rodziny kurkuminoid, których właściwości sprawiają, że posiadają imponujące właściwości lecznicze. Kurkumina rozpoznawana również pod nazwą diferuloylmethan – najważniejszy składnik nadający żółty kolor kurkumie oraz demethoxycurcumin i bisdemethoxycurcumin. Oprócz powyższych trzech związków fitochemicznych, ważny jest również tumeron – bardzo silny, lotny olejek występujący w korzeniu kurkumy.

W przeprowadzonych badaniach zauważono, że kurkuma wywiera ogromny wpływ prozdrowotny, aż w 160 różnych ścieżkach i mechanizmach w organizmie. Do nielicznych zaliczono właściwości epigenetyczne, neuroprotekcyjne, przeciwzapalne, immunomodulujące, epigenetyczne, antyoksydacyjne i właściwości adaptogenne.

8 imponujących właściwości leczniczych kurkumy

Kurkuma w swoich właściwościach posiada bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy zdolnych wspierać prawidłowe zdrowie organizmu. Co one oznaczają dla Ciebie? Poniżej przedstawiamy najlepsze właściwości lecznicze kurkumy.

1. Kurkuma wspiera zrównoważony nastrój

W badaniach przeprowadzonych w Journal of Affective Disorders wykazano, rewelacyjnie właściwości wpływające na zrównoważony nastrój. Badania przeprowadzono na dwóch grupach i trwały 8 tygodni. Pierwsza grupa otrzymywała kurkumę, a druga placebo. Po 8 tygodniach badania zaobserwowano, że grupa osób która przyjmowała kurkumę zdecydowanie zmniejszyły się objawy depresji i lęku niż w przypadku grupy przyjmującej placebo.

2. Kurkuma pomaga w gojeniu się ran

W badaniach przeprowadzonych w 2014 roku w Life Sciences dowiedziono, że kurkuma (kurkumina) posiada właściwości lecznicze, które objawiają się przyśpieszeniem gojenia ran. Leczenie ran głównie opierało się na modulację zaczerwienienia oraz utleniania. Badania pokazały imponujące właściwości lecznicze, wspomagające proces uzdrawiania ciała, a więc docelowy zakres leczenia może być ogromny.

kurkumaW 2006 roku przeprowadzono badania w Molecular and Cellular Biochemistry na szczurach. Tam również udowodniono, że kurkuma posiada właściwości lecznicze do miejscowego leczenia ran. W przeprowadzonych badaniach dowiedziono, że kurkuma wpływa na wzrost syntezy kolagenu, przyśpiesza gojenie oraz zwiększa siłę i proliferację komórek tkanki wokół rany. Dodatkowo dowiedziano się, że przyprawa posiada właściwości antyoksydacyjne wspomagające proces gojenia się ran.

3. Kurkuma na ból i dyskomfort

Rewelacyjne wyniki badań przeprowadzonych w Journal of Clinical Interventions in Aging pokazały imponujące działanie kurkumy na bóle kości, stawów kolana jego funkcje. W badaniu wzięły dwie losowo wybrane grupy. Pierwsza otrzymywała ekstrakt z kurkumy, a druga dzienną górną granicę dawki ibuprofenu.

W przeprowadzonych badaniach grupa osób przyjmujących kurkumę doświadczyła taki sam dyskomfort jak grupa przyjmująca ibuprofen. Osoby z grupy przyjmujących kurkumę w zdecydowanym stopniu odczówali większe zadowolenie z sztywnych stawów. Dodatkowo osoby przyjmujące kurkumę odnotowali zdecydowanie mniej skutków ubocznych niż pacjencji przyjmujący ibuprofen.

Dodatkowo przeprowadzono badania w Surgical Endoscopy jako suplementację pooperacyjną. Pacjenci którzy byli po operacji woreczka żółciowego odnotowywali zdecydowanie mniej bólu oraz mniejsze zmęczenie o którym informowali w dziennikach skali bólu. Badania trwały 3 tygodnie i były porównywane z placebo.

4. Kurkuma wspiera równowagę cukru we krwi

W 2014 roku w The Journal of Endocrinology opublikowano, że kurkuma wspiera wytwarzanie insuliny w trzustce. Odpowiedzialne za to są komórki beta lub B oraz komórki Langerhansa w odniesieniu do cukrzycy typu 2. Naukowcy podawali produkty z kurkumą i zaobserwowali szereg pozytywnych właściwości tej imponującej przyprawy.

5. Kurkuma łagodzi podrażnione tkanki

W badaniach wykazano, że kurkuma posiada właściwości wspomagające modulację organizmu oraz wspiera leczenie licznych podrażnień. Kurkuma doprowadza do tzw. reakcji pęcznienia, czyli naturalnego zachowania organizmu do trybu ochronnego na podrażnienia lub regeneracji. Obecnie uważa się, że większość ludzi jest przeładowana toksynami. Żyją w stresującym środowisku które prowadzi do stały stanów zapalnych, a druga grupa naukowców uważa, że powyższe warunki są stałym źródłem wielu chorób człowieka.

W badaniach przeprowadzonych na Advances of Experimental Medicine dowiedziono, że kurkuma posiada właściwości do zatrzymywania enzymów zapalnych w tym lipoksygenazy (LOX), cyklooksygenazy-2 (COX-2), i syntezy tlenku azotu (NOS) i wiele innych. Powyższe enzymy są bardzo ważne, gdyż prowadzą do naturalnej obrony organizmu przed stresem oraz toksynami. Źle funkcjonujące enzymy mogą doprowadzić do licznych chorób. Kurkuma wspiera proces odpowiedniej regulacji tych enzymów.

6. Kurkuma pomaga usztywnić stawy

Tym razem w 2012 roku przeprowadzono badania na grupie pilotów samolotowych. Powstały dwie grupy biorące udział w badaniach. Pierwsza otrzymywała kurkumę, a druga diklofenak sodu. Celem przeprowadzonych badań było wskazanie skuteczności i/lub różnić w działaniu tych dwóch preparatów na różne dyskomforty stawów. Pacjencji opisywali swoje doznana na kartach objawowych. Diklofenak sodu przegrał na każdej płaszczyźnie z kurkumą w tym w działaniach niepożądanych.

7. Kurkuma optymalizuje poziom cholesterolu

cholesterolPrzeprowadzono badania w Phytotherapy Research w celu zbadania kurkumy na poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Odkryto wtedy, że przyprawa posiada imponują właściwości wspomagające regulowanie poziomu cholesterolu oraz właściwości eliminujące lipidy.

W badaniach badani otrzymywali kurkumę w dużych dawkach, małych lub samą witaminę E. Po siedmiu dniach otrzymano rewelacyjne wyniki statystyczne. Najlepiej wypadła grupa przyjmujących kurkumę w małej ilości. Badania pokazały, że u tej grupy osób poziom cholesterolu spadł o 17%, a trójglicerydów, aż o 47%!

Kolejne badania przeprowadzone na kurkumie dowiodły, że ilość cholesterolu w osoczu zmniejszyła się aż o 12%, a ilość nadtlenków lipidów o 33%. Dodatkowo dowiedli, że ilość dobrego cholesterolu (HDL) wzrosła, aż o 29%! Bardzo ważne jest to, że kurkuma nie posiada skutków ubocznych i jest bardzo bezpieczna w leczeniu podwyższonego poziomu cholesterolu.

8. Kurkuma dobra na wrzody

Naukowcy badający właściwości kurkumy zbadali wpływ kurkumy na wrzody. Mimo, że w Indiach od tysięcy lat wykorzystują kurkumę w kuchni, to również znają jej właściwości kojące na trawienie. To spowodowało, że naukowcy chcieli poznać kurkumę, jak zachowuje się wyściółce żołądka. Podawali więc środki kwaśne (etanol) w celu wywołania wrzodów żołądka u zwierząt.

Olejek eteryczny z kurkumy był podawany przez przyjmowaniem etanolu, a wyniki były imponujące. Kurkuma zatrzymywała proces powstawania wrzodów żołądka w 85%! Wszystkie objawy towarzyszące wrzodom żołądka (uszkodzenie tkanek, martwica oraz krwawienie) w znaczącym stopniu zmniejszyły się. Dowiedziono, że posiada ona wiele właściwości ochronnych dla naszego żołądka.

 

Komentarze

  1. Przyswajalność kurkuminy z przewodu pokarmowego jest znikoma, wszelkie kuracje nie mają sensu ( w tym przypadku jest to tylko barwnik) . Aby wykorzystać właściwości zdrowotne kurkuminy należy ją spożywać z dodatkiem piperyny, zawartej w czarnym pieprzu. Dodatek piperyny wielokrotnie zwiększa przyswajalność kurkuminy z przewodu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *