woda

Woda – ile powinniśmy pić wody dziennie, znaczenie wody w organiźmie

Woda – nie od dzisiaj powtarza się frazesy o życiodajnej mocy wody. Jednak w ostatnim czasie hasło to należy przypominać ze szczególną uwagą. Wszystko dlatego, że w diecie przeciętnego człowieka coraz częściej woda zastępowana jest słodzonymi napojami gazowanymi, nektarami i sokami z dużą ilością cukru i innych dodatków.

Wypicie dwóch litrów takich barwionych i smakowych napojów dziennie nie równoważy przyjęcia dwóch litrów wody mineralnej czy przegotowanej i odstanej wody kranowej. A woda faktycznie przekłada się na niezliczoną ilość procesów w ludzkim ciele, przyczyniając się do lepszego zdrowia, samopoczucia i wyglądu.

Znaczenie wody w organizmie człowieka

Skąd tak wielkie zainteresowanie lekarzy i dietetyków samą wodą? Jej cząsteczki biorą udział w praktycznie każdym procesie metabolicznym na poziomie komórkowym. Napędza więc dosłownie komórki organizmu do funkcjonowania, pozwala im żyć, rozmnażać się i produkować inne substancje.

Jest więc również bardzo istotnym katalizatorem najróżniejszych procesów, wśród których warto wymienić chociażby:

proces spalania tłuszczu na poziomie komórkowym odbywa się z bardzo dużym udziałem wody. Żadna dieta ani odchudzanie nie powinny mieć miejsca bez jednoczesnego zapewniania sobie przynajmniej trzech litrów wody dziennie.

proces starzenia się skóry najłatwiej odwrócić lub przynajmniej spowolnić właśnie poprzez uzupełnienie niedoborów w zakresie nawodnienia. W przypadku walki ze zmarszczkami wodę należy dostarczać zarówno ogólnoustrojowo, pijąc ją, jak i zewnętrznie pod postacią kremów i maści nawilżających.

produkcja białek takich jak kolagen czy wytwarzanie się mazi stawowej również nie może odbywać się w warunkach niedostatecznego nawodnienia. Wszelkie problemy ruchowe i bóle przy obciążaniu stawów oraz wiązadeł mogą również ustąpić po włączeniu do swojej diety odpowiedniej ilości wody.

obumieranie komórek oraz ich uszkadzanie przez wolne rodniki, zauważalne częściowo jako starzenie się organizmu a częściowo jako coraz gorsze wyniki zdrowotne, również może być spowolnione poprzez przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów

zwalczanie infekcji, stanów zapalnych i choroby – zarówno w początkowej fazie przeziębiania jak i przy poważniejszych chorobach jak grypa czy angina, wymaga stałego przyjmowania dużej ilości wody.

Woda dla aktywnych fizycznie

Aktywni fizycznie doskonale wiedzą, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania ich całego ciała i skuteczności procesu treningowego, jest nawadnianie się przed treningiem, po nim, a także w jego trakcie. Wodę oczywiście mogą zastąpić w tej sytuacji różnego rodzaju napoje izotoniczne. Oprócz wody znajdują się w nich przede wszystkim sole i inne mikroelementy zużywane przez metabolizm podczas wysiłku fizycznego.

Warto jednak sprawdzać, czy kupowane w sklepach napoje mają naturalny i prosty skład. Rozwiązaniem dla osób bardziej pracowitych i dobrze zorganizowanych jest robienie sobie własnych szejków i napojów izotonicznych przed treningiem. Wystarczy rozpuścić w wodzie odrobinę soli i dodać do smaku cytryny czy miodu.

Komentarze

  1. 2 litry wody o wysokim PH to podstawa. Może warto byłoby napisać coś o boreliozie która jest przyczyną wielu chorób. To już jest cicha epidemia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *