Świetlik – zioło które poprawia wzrok – Rozwiąż problemy

Świetlik znalazł swoje zastosowanie jako naturalny środek leczniczy na wszelkie choroby związane ze wzrokiem już w XIV wieku. Legenda mówi, że w czasach rzymskich nazywano go „radością”. Wierzono bowiem, że każdy kto go zastosuje będzie mógł radować się z powodu uzdrowionych oczu. Mówiono wówczas, że Świetlik to zioło które poprawia wzrok, i jest w stanie pomóc nawet osobom starszym.

Świetlik

Jest to roślina jednoroczna, która rośnie na wysokość od 5 do 20 cm. Na jej liściach można zauważyć bardzo głębokie wcięcia. Kiedy kwitnie pojawiają się na niej białe bądź fioletowe kwiaty – w zależności od odmiany. Okres kwitnienia przypada na lipiec, sierpień i wrzesień. Najlepszymi warunkami do życia i rozwoju są tereny trawiaste.

Jakie części są używane w celach medycznych?

W okresie kwitnienia, czyli najczęściej na przełomie lipca i sierpnia, z rośliny przygotowuje się ekstrakt. Pozyskana ciecz składa się z kilku związków chemicznych, w tym taniny. W świetliku znaleźć można również takie substancje jak garbniki, glukoza i mannitol. Ten ostatni jest rozpuszczalnym w wodzie alkoholem o słodkim smaku.

Świetlik to zioło które poprawia wzrok.

W medycynie niekonwencjonalnej roślina została uznana jako jeden z najsilniejszych środków zwalczających różnego rodzaju infekcje oka. Ponadto, w licznych badaniach stwierdzono także, że świetlik wspomaga gojenie, zabija bakterie i wirusy, zwalcza suchość oka i łagodzi wszelkie dolegliwości bólowe.

Świetlik zmniejsza również stany zapalne oczu spowodowane przez zapalenie mieszków włosowych rzęs. Jego właściwości doskonale sprawdzają się również przy leczeniu zapalenia spojówek. Pozyskany z rośliny ekstrakt może być stosowany zamiast kropi do oczu.

Wpływ świetlika na układ oddechowy

Badania dowodzą, że roślina świetlika doskonale sprawdza się jako środek przeciwzapalny zwalczający katar sienny, zapalenie zatok i wszelkie infekcje dróg oddechowych w tym zapalenie błon śluzowych nosa. Może być stosowany jako środek ściągający, który zwalczy uczucie zatkanego nosa. Jest używany w wielu suszonych mieszankach ziołowych. Na koniec warto również dodać, że świetlik doskonale sprawdza się do leczenia podrażnień i sezonowych alergii.

Świetlik w leczeniu ran skóry

Roślina jest często stosowana jako środek ściągający, który wspomaga gojenie ran skóry. Zwykle stosuje się ją miejscowo na zmienioną chorobowo skórę. Doskonale sprawdza się także jako kompres. Może być stosowany też w leczeniu trądziku i zapaleniu skóry.

Dawkowanie

Dorośli powinni spożywać od 2 do nawet 4 gram suszonych ziół świetlika trzy razy dziennie – najlepiej w formie herbaty. Aby ją przygotować wystarczy zmieszać 200 ml wrzącej wody z dwoma łyżkami suchych ziół świetlika. Pozostawić do zaparzenia przez około 15 minut, od czasu, do czasu mieszając. Filiżankę herbaty (niesłodzoną) pijemy trzy razy dziennie. Jeśli świetlik stosowany jest jako substytut kropli do oczu wystarczy zapuszczać jedną kroplę, 1-5 razy dziennie.

Przygotowanie

Świetlik dostępny jest w wielu postaciach. Można go znaleźć w torebkach gotowych do zaparzenia, nalewkach, olejach, tabletkach, proszkach. Wszelkie jego rodzaje są dostępne w dobrze wyposażonych sklepach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *