Moczone migdały czy migdały na sucho? Które będą lepsze?

Jeżeli będziemy słuchać fanatyków migdałów to dowiemy się, że najlepiej spożywać te moczone w wodzie, najlepiej przez całą noc. Ich zdaniem są zdrowsze, łatwiejsze do spożycia, miększe i łatwiej zdjąć z nich skórkę. Migdały stają się smaczniejsze i można je przeżuwać. Czy istnieje jednak lepszy sposób na migdały? Jaka jest różnica wartości odżywczych migdałów moczonych przed spożyciem i niemoczonych? Czy moczone migdały są lepsze?

Moczone migdały czy nie moczone?

Przekonajmy się!

Według medycyny ajurwedycznej i wielu innych starożytnych tradycji żywność odgrywa niesamowitą rolę w procesie leczenia wszelkich chorób. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób przygotowywać dania, których składniki mają mieć wpływ na zahamowanie wszelkich procesów chorobowych. Ajuwerda i medycyna chińska zalecają, aby migdały zawsze moczyć na noc i spożywać je dopiero kolejnego dnia, rano. Wówczas można dodać do nich odrobiny świeżego mleka, szafranu, kardamonu i cukru – będzie to doskonałe, szybkie śniadanie na każdy dzień.

W składzie migdałów można znaleźć mnóstwo błonnika i ważnych składników odżywczych takich jak białka, witamina E, magnez, wapń, cynk oraz fosfor. Moczone migdały pozwalają nam w pełni wykorzystać zasobność tych wszystkich składników odżywczych, w przeciwieństwie do sytuacji, kiedy zjadamy surowe, nieprzetworzone wcześniej migdały. Dlaczego tak się dzieje? Aby się o tym przekonać należy sięgnąć do biofizyki trawienia.

Pozbądź się taniny mocząc migdały

Inhibitor enzymu w suchej skórze migdałów zabezpiecza go przed kiełkowaniem. Nazywamy go taniną, która utrudnia proces wchłaniania substancji odżywczych. Podczas moczenia i wygrzewania migdały tracą brązową, gorzką i nie do końca zdrową skórkę. Uwalnia to substancje odżywcze, migdał staje się znacznie bardziej lekkostrawny. Moczone migdały są również łatwiejsze dla naszych enzymów żołądkowych. Łatwiej jest im je rozkładać oraz przetwarzać, a dzięki temu do krwiobiegu dostaje się znacznie więcej niezbędnych substancji. Według zasad Ajuwerdy jedzenie nasączonych w wodzie migdałów każdego ranka wspomoże regulację kwasu żołądkowego, wzmocni proces trawienia, zrównoważy poziom kwasowości chroniąc przez cały dzień przed zgagą, niestrawnością i problemami żołądkowymi.

Surowe migdały oczywiście również można jeść. Nie są one szkodliwe, niemniej jednak, aby w pełni cieszyć się właściwościami tych bakalii zaleca się, aby spożywać je po uprzednim namoczeniu. Wówczas bowiem zwiększymy poziom wchłanianych substancji. Tak więc odpowiadając na postawione wcześniej pytanie twierdzimy jednoznacznie – migdały zawsze należy moczyć przed spożyciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *