ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy twoim sprzymierzeńcem nie tylko w kuchni

Ocet jabłkowy – wspaniałe właściwości octu jabłkowego znane są już od bardzo dawna, jednak pomimo tej ciekawej znajomości i wiedzy nie zawsze potrafimy ją odpowiednio wykorzystać. Zacznijmy więc od tego dlaczego powinniśmy czerpać z tego cennego źródła witamin? Otóż przede wszystkim dlatego, że jest to naturalny środek który może usprawnić i poprawić działanie organizmu, nie potrzebujemy nafaszerowanych chemią suplementów odchudzających czy upiększających, w domowych warunkach każdy może przygotować niezbędny dla siebie preparat z octu jabłkowego.

Ocet jabłkowy działa odchudzająco

Ocet jabłkowy przyśpiesza trawienie a także bierze czynny udział w motywacji wydzielania soków żołądkowych oraz syntezie enzymów trawiennych. ocet jabłkowyZnany od wielu lat był stosowany już w starożytnym Egipcie. Czy są to jedyne czynniki które poprawiają i usprawniają układ trawienny? Otóż ocet jabłkowy w skuteczny sposób pomaga rozszczepiać tłuszcze jednocześnie eliminując zalegające w organizmie złogi. W efekcie osoby odchudzające się przy zastosowaniu octu jabłkowego uzyskują upragniony efekt spadku masy ciała. W celu zwiększenia efektywności kuracji odchudzającej pijemy więcej wody, jest to głównie podyktowane tym iż ocet jabłkowy posiada właściwości odwadniające. Dlatego należy zachować ostrożność i koniecznie uzupełniać odpowiednią ilość płynów. Umożliwi to i przyspieszy proces przemiany materii i spalania tłuszczu w organizmie.

W skład octu jabłkowego wchodzą miedzy innymi polifenole w tym kwas chlorogenowy i katechina, beta-karotenowi oraz flawonoidom. To jednak jeszcze nie koniec, gdyż do powyższej listy śmiało możemy dodać liczne witaminy, minerały oraz pektyny. Bardzo istotną role odgrywa dobór odpowiednich jabłek które nie są importowane i polakierowane ale pochodzą z sadów przy minimalnym użyciu środków chemicznych. Tylko wówczas możemy mieć pewność iż jemy czy pijemy pełnowartościowy i zdrowy produkt.

Spożywanie octu jabłkowego w celu odchudzającym nie powinno nastawiać nas na bardzo szybki efekt. Tak by było najlepiej ale sam ocet nas nie odchudzi konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, większa aktywność fizyczna oraz konsekwencja w działaniu.

Warto także wiedzieć iż nie wszyscy mogą stosować w diecie ocet jabłkowy. Pomimo silnego działania detoksykującego spowodowaną obecnością zarówno fito związków oraz pektyn produkt ten powinny omijać osoby borykające się z problemami wrzodowymi lub nadwrażliwością żołądka. Nadmierne spożycie octu jabłkowego może w tym wypadku prowadzić do podrażnienia śluzówki żołądka.

Ocet jabłkowy ma bursztynowy kolor i charakterystyczny jabłkowy zapach. Jest często stosowany jako dodatek do sałatek i dań mięsnych.

Samodzielnie usuń plamy związane w efektem starzenia

Zastosowanie octu jabłkowego jest bardzo szerokie, nie tylko w kuchni ale także w kosmetologii czy medycynie.  Dlatego ocet bardzo często stosowany jest na przebarwienia skóry, które stanowią problem szczególnie u osób które osiągają określony pułap wiekowy. Charakterystyczne bezowe lub nawet brązowe plamy pojawiające się na twarzy czy dłoniach, żadnej kobiecie nie dodają uroku. Zaleca się wówczas zastosowanie octu jabłkowego którego bogate składniki odpowiedzialne są za usuwanie martwych komórek. W efekcie skóra jest bardziej odmłodzona i wygląda świeżej.

Zamiast wydawać duże sumy na zakup kosmetyków i środków pielęgnacyjnych, których działanie jest tylko tymczasowe, spróbuj czyścić i pielęgnować skórę twarzy wykorzystując ocet jabłkowy.

Podstawową zasadą wykorzystania octu jabłkowego jest nie nanoszenie go w nierozcieńczonego na skórę twarzy czy dłoni. Zawsze konieczne jest rozcieńczenie go z wodą i następnie przy pomocy wacika przecieranie kilkukrotne plam widocznie zmienionych. Prawidłowe i jednocześnie bezpieczne rozcieńczenie octu to na jedną szklankę octu przypadają trzy szklanki wody. Tylko taka proporcja gwarantuje to iż zastosowanie octu jabłkowego nie spowoduje podrażnienia.

W celu zwiększenia skuteczności i efektywności działania octu jabłkowego warto stosować go jednocześnie lub wymiennie z takimi preparatami jak zielona herbata, siemię lniane czy żel z aloesu.

Zawsze tak jak przy stosowaniu wszelkiego rodzaju kremów zaleca się wykonanie testu alergicznego który pozwoli nam uzyskać odpowiedz na pytanie czy nie jesteśmy przypadkiem uczuleni na ocet jabłkowy.

Jak przygotować preparat na plamy?

Rozpuść łyżkę octu jabłkowego w połowie szklanki wody i bawełnianym wacikiem zaaplikuj na świeżo umytą skórę twarzy. Pozostaw na około pół godziny. Powtarzaj kurację codziennie przez około sześć tygodni.

Przepis na domowy ocet jabłkowy

Przygotowanie octu jabłkowego jest banalnie proste i każdy może wykonać go samodzielnie w domu. W tym celu należy przygotować dobrze wyparzone i umyte szklane naczynie w którym następnie umieszczamy starannie umyte i pokrojone w ćwiartki jabłka, wraz ze skórami. Następnie przygotowujemy wodę z cukrem która posłuży nam do zalania zawartości umieszczonej w słoiku. Słoika w żadnym przypadku nie należy szczelnie zamykać, zaleca się natomiast przykrycie go lnianą ściereczką lub gazikiem i uszczelnienie gumką. Teraz pozostaje tylko odstawić miksturę w ciepłe miejsce na około 2 do 4 tygodni. Po tym terminie przecedzamy ocet który jest już gotowy do spożycia.

Niezbędne składniki:

  • ogryzki, jabłka, skórki
  • woda
  • cukier
  • słoik  i ściereczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *