kazeina

Kazeina – działanie i skutki uboczne, dawkowanie i rodzaje kazeiny

Kazeina jest popularnie stosowaną odżywką białkową. Wykorzystywana przez sportowców jako naturalny hamulec rozpadu tkanki mięśniowej. Wykazuje ona silne właściwości antykataboliczne, a jej bardzo długi okres trawienia zapewnia organizmowi podaż aminokwasów potrzebnych do odbudowy mięśni.

Kazeina – nietypowy suplement diety

Kazeina jest białkiem mleka i stanowi aż 75% aminokwasów w nim zawartych. Uzyskuje się kazeinę poprzez odwodnienie mleka i pozbawienie go tłuszczu oraz laktozy. Z tego procesu otrzymuje się biały proszek, jaki wzbogaca się o substancje smakowe. To doskonały suplement diety dla osób wyczynowo trenujących, w szczególności na siłowni.

Suplement działa na mięśnie pomiędzy treningami, również w nocy, co jest jego główną zaletą. Gdy kazeina dociera do żołądka ulega ścięciu się z uwagi an obecność kwasów żołądkowych. Powstaje w ten sposób śluzowaty skrzep trawiony przez żołądek w wolnym tempie nawet do siedmiu godzin. Stopniowo uwalniane są do krwi aminokwasy białkowe, które odpowiadają za budowę mięśni. Dzięki czemu podaż białka w organizmie utrzymuje się przez wiele godzin.

W odróżnieniu od serwatki, która dodaje organizmowi białka skokowo, natychmiast i działa krótkotrwale. Różnica ta ma wpływ na efektywność, bowiem serwatka jest skuteczniejsza w kontekście rozbudowy włókien mięśniowych, zaś kazeina wykazuje wyższa skuteczność w hamowaniu rozpadu mięśni.

Rodzaje kazeiny

Kazeinę możemy nabyć w dwóch odmianach. Kazeina micelarna oraz kazeina wapnia to dwie postacie suplementu różniące się sposobem pozyskania. Ta pierwsza uchodzi za bardziej odżywczą. Uzyskuje się ją przez odtłuszczanie i oczyszczanie mleka z zanieczyszczeń i laktozy w niskich temperaturach. Ma ona wtedy nienaruszona strukturę peptydową.

Kazeinian wapnia to kazeina kwasowa uzyskiwana z sera. W wyniku pasteryzacji mleka kazeina traci są strukturę naturalną i zmniejsza swą wydajność. Ponadto uzyskany kazeinian wapnia wyróżnia wysoka (17%) zawartość L-glutaminy. Na rynku dostępne są także mieszanki kazeinianu wapnia i kazeiny miceralnej oraz białka serwatkowego.

Dawkowanie odzywek kazeinowych

Odżywka kazeinowa nie jest wskazana po treningu, kiedy białko potrzebne jest natychmiast aby uzupełnić jego braki. Zaleca się, by kazeinę przyjmować przed snem z uwagi na powolny proces trawienia i wchłaniania się. Wtedy białko sukcesywnie i stale odbudowuje mięśnie, kiedy śpimy. Na dobę nie powinno się przyjmować więcej jak 0,8 do 2,2 g kazeiny na każdy kilogram masy ciała.

Dawka winna być uzależniona od wysiłku jaki wykonujemy podczas ćwiczeń, treningu. Jednorazowo nie należy przyjmować więcej jak 30g odzywki. Prócz odzywki dla sportowców kazeinę poleca się także osobom na diecie odchudzającej. Kazeina ma właściwości sycące, co za tym idzie minimalizuje apetyt poprawiając komfort diety bez wpływu na spalanie tłuszczu.

Kazeina odpowiada również za przyspieszony metabolizm – organizm musi włożyć dużo energii na metabolizm białka (średnio dwa razy więcej niż w przypadku tłuszczów i węglowodanów), co z kolei powoduje efekt odchudzający. Ze względu na powolność trawienia szczególnie polecana jest przed snem, pozwoli uniknąć wieczornego podjadania.

Skutki uboczne zastosowania

Kazeiny nie mogą używać osoby uczulone na mleko, bowiem to właśnie to biało powoduje alergię. Stad też kazeina może powodować wysypkę lub zaburzenia jelitowe, trawienia u osób z nadwrażliwością na mleko i białko kazeinowe. Nadmiar kazeiny również u osób bez alergii może prowadzić do wzdęć, biegunek czy wymiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *