Śledzie

Śledzie – przepis na smaczne śledzie, sposób przyrządzenia śledzi

Śledzie – aby śledzie były smaczne, odżywcze i zdrowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Nie wszystkie potrawy ze śledziami są apetyczne, a można przyrządzić śledzie na mnóstwo sposobów poczynając od marynowania, przez smażenie i pieczenie. Warto wiedzieć jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu śledzi oraz nadmiaru soli, by posiłki na bazie śledzi były smaczne.

Śledzie – nie tylko od święta

Roby królują na świątecznych stołach podczas Bożego narodzenia, jednakże śledzie doskonale smakują również na co dzień. Wymagają one jednak namoczenia, aby były smaczne i zdatne do spożycia. Wcześniej namoczone ryby są bardziej kruche i łatwiejsze do przygotowania, ich moczenie winno trwać około 12 -18 godzin. Należy je moczyć w zimnej wodzie zmieniając ją co około 7 godzin. Mogą się moczyć śledzie której jeśli wy filetujemy je przed namoczeniem.

Filetując należy wyciąć wnętrzności oraz ości grzbietowe. W tym celu należy użyć ostrego noża do filetowania. Kolejno po filetowaniu ze śledzi należy ściągnąć skórę poczynając od głowy. Jeżeli planujemy śledzie marynować nie musimy ściągać skóry. Chcąc uzyskać delikatny smak śledzi dobrze jest je zalać na dwie godziny mlekiem. Wówczas skruszeją i nabędą delikatności smaku.

Gotowe półprodukty?

Poza śledziami do filetowania i moczenia możemy an rynku nabyć filety już gotowe, płaty śledziowe jakich użyć można jako półproduktu. Jeżeli jednak okaże się iż są zbyt słone, co się zdarza należy namoczyć je w zimnej wodzie przez godzinę lub dłużej w zależności od potrzeb. Pamiętaj aby często zmieniać wodę. Według tradycyjnych przepisów ryby moczyć można nie tylko w wodzie, mleku ale również w piwie lub winie.

Obecnie ryby traktuje się tez gazowaną wodą mineralną z dodatkiem soku z cytryny lub octu by wydobyć z nich smak. O moczeniu dobrze jest wiedzieć, iż matiasy moczy się krócej. Wystarcza często kwadrans, niektórzy wcale ich nie moczą tylko płuczą. Dodatkowym atutem matiasów jest to ze nie obiera się ich ze skóry.

Marynowanie śledzi

Najpopularniejszym sposobem aby przyrządzić śledzie w kuchni polskiej jest ich marynowanie. Prezentujemy przepis na marynowane śledzie:
Składniki : 1 kg płatów śledziowych, 2 cebule, 1 szklanka octu oraz 2 szklanki wody i 3-4 łyżki oleju, ponadto do smaku cukier i liść laurowy, ziele angielskie, ziarna pieprzu.

Sposób przyrządzenia

Należy zacząć przyrządzenie od wlania octu i wody do garnka oraz jej przyprawienia częścią z przygotowanych przypraw. Całość należy zagotować i dodawać kolejno pokrojoną 1 cebulę, kolejno zostawić do wystudzenia. W międzyczasie śledzie należy ułożyć w słoiku warstwami cebula – ryby-cebula. Na samym wierzchu słoika winna znaleźć się cebula z przyprawami.

Tak przygotowany słoik należy zalać miksturą wcześniej przyrządzoną. Na sam wierzch dodać olej i zamknąć słoik. Ryby po około dwóch dniach winny być gotowe do spożycia. Warto pamiętać, iż produkt tego rodzaju należy przechowywać w lodówce maksymalnie przez okres dwóch tygodni od zamarynowania.

Ciekawostki

Ażeby przyrządzić śledzie ważnych jest jest kilka pytań, jak chociażby jak wyeliminować małe ości? Należy w tym celu śledzie natrzeć sokiem z cytryny i włożyć je na noc do lodówki. W tym czasie ości rozpuści cytryna. Ale jak się pozbyć zapachu śledzia? Również pomoże cytryna, która „zabija” nieprzyjemne zapachy śledzi, zwłaszcza na akcesoriach kuchennych używanych w przyrządzaniu śledzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *