Olejki eteryczne – olej z drewna sandałowego, receptura na krem

Olejki eteryczne były wytwarzane i wykorzystywane przez wiele kultur na całym świecie od wieków. Ich zastosowania różniły się od ceremonii religijnych – do osobistych terapii aromatycznych, a co najważniejsze, tradycyjnego uzdrawiania stosuje się je nieco inaczej. Nie jest do końca jasne, w jakim momencie olejki eteryczne osiągnęły sławę jako potężne środki lecznicze.

Zapisy z starożytnych cywilizacji w Chinach, Egipcie, Grecji, Indiach i większej Europie oddają hołd tym pokornym substancjom pochodzenia roślinnego. Co więcej, propagują ich cudowną zdolność do promowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Aromaterapista i ekspert Self Care, Kim Morrison opisuje olejki eteryczne jako „czysty ekstrakt roślinny o aromacie, który jest co najmniej 70 – 100 razy bardziej skoncentrowany niż roślina, z której jest ekstraktowana. Podkreśla, że ​​olejki eteryczne nie powinny być klasyfikowane jako ogólne „zapachy” lub „oleje perfumowane”. Związki te są często konstruowane w laboratorium i mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne.

Czyste olejki eteryczne są uzyskiwane wyłącznie z roślin, poprzez staranny proces ekstrakcji, który obejmuje destylację lub prasowanie na zimno. Oleje mogą pochodzić z różnych części źródeł roślinnych, takich jak liście, trawa, korzenie, kora, kwiaty, owoce i jagody. W przeciwieństwie do chemicznie wyprodukowanych olejków perfumeryjnych, olejki eteryczne są zawsze stosowane w swojej najczystszej formie i posiadają silne właściwości terapeutyczne, które mają zdolność leczenia, a w niektórych przypadkach potrafią nawet leczyć złożone choroby i dolegliwości.

W przypadku niektórych bardziej kontrowersyjnych chorób, w obliczu naszej globalnej społeczności, alternatywne traktowanie jest często bagatelizowane, jeśli nie ma poparcia współczesnych dowodów naukowych. Rak jest prawdopodobnie najgorszą chorobą w XXI wieku. Całkiem niedawne badania wykazały, że niektóre olejki eteryczne są szczególnie skuteczne w leczeniu niektórych postaci tej niszczycielskiej choroby.

Olej kokosowy

Olej kokosowy odegrał popularną rolę w medycynie ludowej, gdzie był używany jako środek leczniczy dla wielu problemów zdrowotnych, w tym stanów skóry. Kilka ważnych badań klinicznych potwierdziło zdolność do zwalczania różnych nowotworów, w tym raków piersi, pęcherza moczowego i skóry. W większości gatunków znajduje się około 17 substancji czynnych. Naukowcy już teraz sprawdzają, które z tych środków leżą ukierunkowane na określone typy nowotworów. Dla wielu osób, które dotychczas wierzyły tylko w tradycyjne metody leczenia raka, może to być wspaniałe odkrycie, ponieważ posiada potencjał znacznego zmniejszenia objawów raka skóry w sposób naturalny.

Olej z drewna sandałowego

Drewno sandałowe jest wiecznie zielonym drzewem pochodzącym z Indii, które może „żyć” od 30 do 60 lat, aby osiągnąć pełną dojrzałość. Olej z drewna sandałowego jest wydobywany przez destylację drewna po ścięciu drzewa.

Olej sandałowy jest związkiem przeciwzapalnym, który jest znany jako środek wspomagający łagodne stany zapalne, takie jak ugryzienia owadów, podrażnienia kontaktowe i inne „delikatne” schorzenia skóry. W raporcie z 1997 roku opublikowanym w Europejskim Dzienniku Profilaktyki Nowotworów pojawiły się interesujące wnioski dotyczące właściwości chemoodpornych w odniesieniu do raka skóry. Na podstawie wyników badań, które wykazały, że olej z drzewa sandałowego zmniejszył częstość występowania brodawek o 67 procent, naukowcy stwierdzili, że może być skutecznym środkiem w ochronie przed rakiem skóry.

Olejki eteryczne – receptura na krem

Jednym z najlepszych sposobów łagodzenia skóry przy użyciu olejków eterycznych jest stworzenie własnego produktu do pielęgnacji skóry. To nie jest tak trudne, jak myślisz! Oto przepis na spróbowanie w domu.

Składniki

  • 1/2 szklanki masła kakaowego
  • 1/4 szklanki oleju kokosowego
  • 2 łyżki oleju jojoba lub oleju arganowego
  • 2 łyżki słodkiego oleju migdałowego lub oliwy z oliwek
  • 20 kropli wybranego olejku eterycznego

Sposób wykonania

Najpierw należy roztopić masło kakaowe, a następnie olej kokosowy, olej jojoba i olej migdałowy – wszystko wymieszać w misce. Umieść miskę w lodówce, aż mieszanka zacznie twardnieć – gdy się ochłodzi użyj miksera elektrycznego lub ręcznego miksera, aby ją rozgnieść. Powtarzaj ten proces kilkakrotnie, aż krem osiągnie odpowiednią konsystencję, a następnie umieść w praktycznym szklanym słoju lub innym pojemniku.

Gorąca wskazówka: w zależności od miejsca zamieszkania, w cieplejszych miesiącach można przechowywać krem w lodówce! Pamiętaj, że przy zakupie olejków eterycznych ważne jest, aby upewnić się, że są one naturalne, organiczne – jeśli to możliwe i pochodzą od zaufanego dostawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *