Skrzywienie penisa

Skrzywienie penisa – przyczyny, objawy, leczenie

Skrzywienie penisaSkrzywienie prącia może być wrodzone lub nabyte. Większość przypadków, kiedy penis jest krzywy nie wymaga leczenia. Jednak sam fakt skrzywienia penisa jest przyczyną niepokoju i dyskomfortu u młodych mężczyzn, pomimo, że może on nie odczuwać żadnych dolegliwości z tego powodu. Szacuje się, że około 5-23 procent mężczyzn cierpi na skrzywienie penisa. Choroba Peyroniego dotyka głównie mężczyzn między 30 a 40 rokiem życia, ale może także dotykać zarówno młodszych jak i starszych mężczyzn.

Skrzywienie prącia jest jedną z najczęstszych dysfunkcji seksualnych na świecie, a co więcej, może powodować inne problemy z erekcją. Badania medyczne i testy potwierdzają silne powiązanie między skrzywieniem prącia a problemami z erekcją: aż 80% mężczyzn ze skrzywieniem penisa cierpi na brak możliwości osiągnięcia na tyle mocnej erekcji, aby uprawiać seks.

Skrzywienie penisa – przyczyny

Skrzywienie penisa może być wywołane różnymi przyczynami. Najczęstszą z nich są zmiany w budowie osłonki białawej otaczającej ciała jamiste prącia, wynikiem, czego jest nierównomierne poszerzanie się ciał jamistych podczas wzwodu. Warto zauważyć iż wykonywane badanie palpacyjne w stanie zwiotczenia nie wykazuje żadnych zmian, dopiero erekcja uwidacznia skrzywienie, które indukowane jest właśnie wzwodem na skutek naprężenia w obrębie osłonki białawej. Sztywna powłoka może zostać uszkodzona przez pojawiające się stałe zranienia, które zazwyczaj występują na górnej powierzchni penisa. Mogą one być spowodowane nadmiernym wygięciem prącia w czasie stosunku płciowego np. podczas pozycji na jeźdźca.

Przyrost blaszki włóknistej lub grudek w chorobie Peyroniego to jeden z głównych powodów powstania skrzywienia prącia. Grudki i stan zapalny powodują ból i dyskomfort, gdyż penis jest na siłę wyginany w jedną stronę podczas osiągania erekcji lub stanu wiotkiego. To skrzywienia prącia stwarza trudności podczas uprawiania seksu, a w przypadku poważnego wyginania, seks staje się prawie niemożliwy.

Wśród wielu różnych przyczyn powodujących skrzywieniem penisa nie można wskazać jednego czynnika, który może być odpowiedzialny za spowodowanie choroby Peyroniego. Jednak do najczęstszych czynników zaliczamy między innymi:
– uraz lub uszkodzenie penisa,
– starzenie – dzieje się tak wówczas kiedy to stany zapalne spowodowane zmniejszoną elastycznością penisa są przyczyną stałego zgięcia,
– uwarunkowania genetyczne,
– zaburzenia autoimmunologiczne, polegające na działaniu przeciwciał dotkniętych nią mężczyzn atakują komórki ich penisa,
– skutki uboczne leków, do grupy ryzyka leków należą preparaty z grupy znanej jako beta-blokery, które są używane do zarządzania ciśnieniem krwi.

Skrzywienie penisa – objawy

U pacjentów ze skrzywieniem penisa charakterystyczne jest zazwyczaj wygięcie lub zakrzywienia penisa w górę, wygięcie w dół lub w bok. Zaobserwowane zniekształcenie przypomina swoim kształtem klepsydrę, dodatkowo pojawia się tzw. efekt „zwisu”. W czasie wzwodu penis zamiast się unieść odchyla się w bok i opada. Narastający w czasie erekcji ból, niemal całkowicie utrudnia prowadzenie normalnego życia seksualnego. W skrajnych przypadkach bodźce bólowe aktywują się nawet przy delikatnym dotknięciu narządu. Skrzywienie penisa może powodować bolesne erekcje, a także problemy z seksem.

Skrzywienie penisa – leczenie

Skrzywienie penisa to wstydliwy problem niemniej jednak nie powinien demotywować mężczyzn do działania mającego na celu wyeliminowania niedogodności. Skrzywienie penisaDlatego przygotowując się do wizyty u specjalisty najlepiej zrobić zdjęcie w czasie erekcji, aby mógł on określić problem. Jak już wcześniej był wspomniane przypadłość ta dotyka mężczyzn w dojrzałym wieku. Zazwyczaj zgłaszają się oni do lekarza z innymi również przypadłościami. Mężczyźni, którzy są nadmiernie aktywni seksualnie po 50 roku życia maja większe szanse na to, ze wystąpi u nich skrzywienie prącia.

Lekarz urolog przed podjęciem ostatecznej decyzji o diagnozie i dobraniu odpowiedniej formy leczenia określa wielkość zmian z jakimi zgłasza się dany pacjent. Zmiany w wyglądzie prącia lekarz stwierdza za pomocą wyczucia przez skórę stwardniałej masy oraz za pomocą USG. Jeżeli po tych badaniach lekarz nie będzie mógł stwierdzić na ile to wygięcie jest spowodowane wstrzykiwane jest do ciał jamistych substancja powodująca wzwód. W takiej postaci prącia lekarz może zbadać nie tylko skrzywienie ale i ukrwienie męskiego członka.

W zależności od przyczyny prostowanie penisa przeprowadza się metodami farmakologicznymi lub operacyjnie. Stosuje się dwa sposoby prostowania prącia – metodą Nesbiat i Schroeder-Essed. Należy pamiętać iż metody te posiadają jednak wiele wad. I tak po operacji metodą Essed-Schroedera występuje wiele nawrotów, spowodowanych głównie powolnym przecinaniem osłonki białawej przez szwy. Przy operacjach wykonywanych metodą Nesbita dochodzi do otwarcia ciał jamistych prącia i do uszkodzenia położonych powierzchownie naczyń jamistych, co prowadzi do krwawień śródoperacyjnych.

Skrzywienia powyżej 30 stopni są wskazaniem do korekcji chirurgicznej natomiast skrzywienie rzędu 15 stopni nie wpływa na jakość życia seksualnego. W przypadku wygięcia do 90 stopni stosunek już nie jest możliwy.

Leczenie polega na elipsoidalnym wycięciu fragmentu osłonki białawej po stronie przeciwnej skrzywieniu. Skrzywienia prącia nie można skorygować żadnymi ćwiczeniami ani metodami nieoperacyjnymi.

Komentarze

  1. Z naturalnych metod to polecam ekspander, co prawda prostowanie takim urządzeniem trwa przez długi okres czasu, jednak jest to metoda w pełni naturalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *