Korygowanie wad wzroku —  najczęściej wykorzystywane metody

Statystyki jasno wskazują, że wadę wzroku posiada już 72% Polaków. Najczęściej w gabinetach okulistycznych diagnozowana jest krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Tak ogromny problem z zaburzeniami w zakresie narządu widzenia bardzo często wynika z bagatelizowania działań profilaktycznych przez pacjentów. Na podstawowe badania oczu każdy z nas powinien wybierać się przynajmniej raz w roku i dotyczy to również dzieci. Właśnie wśród najmłodszych dbanie o wzrok jest priorytetem, aby nie dopuścić do trwałych wad w przyszłości. Dowiedz się więcej na ten temat!

 

Wady widzenia u dzieci

Im wada wzroku jest szybciej rozpoznana, tym lepsze mogą być efekty leczenia, a sama terapia jest szybka, bezpieczna i nieinwazyjna. U małych pacjentów bardzo często stosuje się niechirurgiczne metody leczenia wad narządu widzenia, jak ćwiczenia ortoptyczne (głównie w przypadku zeza), czy laseroterapia. Należy pamiętać, że dzieci rodzą się z nadwzrocznością i jest to całkowicie normalne zjawisko. Wada ta powinna z czasem fizjologicznie zaniknąć. Dzieci wyrastają z wady plusowej, ale mogą (choć nie muszą!) wejść w korekcję minusową. Ważna jest więc profesjonalna kontrola wady wzroku u kilkulatków, aby mieć pewność, że maluch wyrósł z początkowej wady i z jego wzorkiem nie dzieje się nic niepokojącego. Oczywiście w razie diagnozy wady minusowej dzieciom również zaleca się noszenie okularów korekcyjnych.

 

 

 

Zaburzenia widzenia u osób dorosłych

Bagatelizowanie problemów ze wzrokiem w skrajnych przypadkach prowadzi do trwałej ślepoty. Im szybciej zostanie rozpoznanie i im wcześniejsze stadium choroby oczu, tym szybciej, i skuteczniej można się jej pozbyć.

Czy wiesz, że aż 80% dorosłych pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenia widzenia, nosi okulary korekcyjne? Soczewki zostają zawsze dopasowane indywidualnie, tworzone są na specjalne zamówienie, uwzględniając rodzaj wady wzroku i zaawansowanie choroby.

Okazuje się, że ta tradycyjna metoda korekcji wady w zakresie widzenia jest tak powszechna, że okulary korekcyjne markowe stanowią nierzadko podstawowy element uzupełniający stylizację. Oprawki można dobierać do owalu twarzy, typu urody czy aktualnie panującej mody. Trzeba przyznać, że wybór okularów korekcyjnych, patrząc na ich design, jest ogromny i każdy może dobrać je wedle własnych preferencji i gustu.

W przypadku dorosłych pacjentów, u których rozpoznano zaburzenie widzenia w stadium zaawansowanym, najczęściej realizuje się leczenie połączone. Oprócz okularów korekcyjnych niezbędna może okazać się również ingerencja chirurgiczna. Trzeba wiedzieć, że dorośli mogą też liczyć na laseroterapię w ramach tych najbardziej nowoczesnych i nieinwazyjnych sposobów zwalczania wady wzroku. Niestety pełna skuteczność tej metody spada wraz z wiekiem pacjenta. Najlepsze rezultaty leczenia chorób oczu laserem odnotowuje się wśród dzieci.

Warto wiedzieć, że każdy przypadek medyczny jest zupełnie inny. Niektóre wady widzenia są całkowicie korygowane, inne można jedynie zahamować bądź złagodzić, uwzględniając poziom zaawansowania schorzenia. Okulary korekcyjne mogą być metodą czasową, ale bardzo często są stałym akcesorium, bez którego widzenie nie jest wystarczająco dobre.

Pamiętaj, aby każdy niepokojący sygnał, który może wskazywać na wadę wzroku skonsultować z okulistą, optometrystą i refrakcjonistą. Narząd widzenia jest jednym z najważniejszych, dzięki któremu człowiek może komfortowo funkcjonować. Nie działaj „na własną rękę”, Twoim wzrokiem powinni zająć się profesjonaliści.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *