Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Krzem, czyli niezbędny pierwiastek na włosy, paznokcie, stawy i nie tylko …

Krzem jest jednym z niezbędnych pierwiastków jaki nasz organizm bardzo potrzebuje. Krzem jako jeden z nielicznych pierwiastków odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie wielu organów, a niedobór krzemu odpowiada w szczególności za wypadanie i łamliwe włosy, osłabienie i łamliwe paznokcie, eliminuje problemy kostno-stawowe oraz powstawanie miażdżycy.

krzem wywar z pokrzywy i skrzypuNajwiększe stężenie tego pierwiastka znajdziemy w grasicy, nadnerczach, przysadce mózgowe, płucach, mięśniach i krwi. Ważną informacją jest fakt, że tego pierwiastka jest więcej w naszym organizmie niż samego żelaza czy miedzi. W raz z wiekiem ilość tego pierwiastka jest co raz mniej, a więc w szczególności powinniśmy zadbać o jego suplementację.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Krzem na włosy, paznokcie i nie tylko …

Krzem jest pierwiastkiem, który bierze udział w syntezie kolagenu, a więc z tego względu odpowiada za regenerację skóry. Dodatkowo jest ważnym składnikiem pilnującym włosy, paznokcie i naszą cerę w odpowiedniej kondycji. Powszechnie uznaje się, że jest on odpowiedzialny za leczenie trądziku różowatego oraz pospolitego. Nieoceniony w procesie tworzenia struktur kości, tkanki łącznej oraz chrząstek.

Ten pierwiastek jest zalecany osobom po operacjach kostnych, gdyż przyśpiesza zrastanie się kości. Nieoceniony w leczeniu chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz krzywicy. Dodatkowo jest bardzo dobrym rozwiązaniem na miażdżycę, to on uniemożliwia odkładanie się w naczyniach krwionośnych blaszki miażdżycowej.

Krzem jest wykorzystywany również w procesie detoksykacyjnym nasz organizm ze złogów. Naukowcy dowiedli, że krzem jest wykorzystywany w zwalczaniu nowotworów, gdyż skutecznie zwalcza komórki nowotworowe[1]. W przypadku niedoboru krzemu możemy zauważyć pogarszającą się kondycję naszych włosów, paznokci, a nasza skóra znacznie szybciej się starzeje.

Suplementacja krzemu

Krzem jest jednym z najczęściej występującym pierwiastkiem w przyrodzie, znajduje się w wielu ziołach, owocach oraz warzywach. Aby uzupełnić niedobór krzemu musimy spożywać ziarna zbóż, gdyż w ich łuskach jest najwięcej tego pierwiastka. Musimy przyjmować dużo owoców ze skórką, czyli jemy ze skórką jabłka, gruszki, agrest czy winogron. Stosunkowo dużo tego pierwiastka znajdziemy również w czosnku, szczypiorku czy mleczu pszczelim.

Nie możemy zapomnieć, że najwięcej krzemu znajdziemy w ziołach, a wśród dużej listy znajdziemy:

Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie wywaru z ziół.

Składniki:

  • Skrzyp polny
  • Pokrzywa
  • Woda

Sposób przygotowania:

  1. Dokładnie myjemy zioła i umieszczamy je w garnku
  2. Zalewamy dwoma szklankami wody
  3. Gotujemy na wolnym ogniu do osiągnięcia połowy wywaru

Wolne gotowanie tych ziół jest o tyle ważne, gdyż krzemionka jest ciężko rozpuszczalna. Tak przygotowany wywar pijemy dwa razy dziennie po pół szklanki wywaru.

 


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *