Ból brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży – czy może być niebezpieczny?

Ból brzucha w ciąży, jaki na następnych etapach ciąży przeróżnie się czuje, budzi niejednokrotnie lęk, lecz zazwyczaj jest symptomem prawidłowym, jaki towarzyszy zmianom, które występują w twoim ciele. Od chwili, kiedy dowiesz się, iż jesteś w ciąży, na pewno będziesz z uwagą wsłuchiwała się we własny organizm oraz sprawdzała wysyłane poprzez niego sygnały, zadając sobie pytanie, co jest typowym symptomem ciąży, natomiast co winno cię zachęcić do skontaktowania się z własnym specjalistą.

Ból brzucha w ciąży

Panie, jakie są w ciąży po raz pierwszy, mają skłonność do wsłuchiwania się we własny organizm. Niejednokrotnie nie wiedzą, czy ból brzucha jest normalny, lub także może sygnalizować pewne kłopoty z ciążą. Zdaniem fachowców aż 90 proc. pań czuje bóle brzucha w pierwszym trymestrze ciąży. W większości wypadków jest to ból zbliżony do owego, jaki jest przy miesiączkowaniu. Na pobolewania brzucha w drugim trymestrze kobiety skarżą się sporadycznie, tymczasem im bliżej czasu porodu, tymże skurcze macicy oraz bóle znowu stają się jeszcze liczniejsze. Podstawową ich podstawą jest odpowiednio rozrastająca się macica. Na starcie ciąży niejednokrotnie pojawiają się bóle zbliżone do tychże menstruacyjnych. Może pojawić się kłucie w podbrzuszu oraz wrażenie jakby „rozrywania” w kroku. Wynika to z przekrwienia tkanek wywołanego oddziaływaniem zwiększonego poziomu progesteronu we krwi.

Łagodne bóle brzucha

Do najpowszechniejszych podstaw ucisku brzucha w ciąży, jakich pojawienie się zazwyczaj nie znaczy zagrożenia, należą bóle wywołane zaparciami, wzdęciami oraz gazami, spowodowanymi naciskiem macicy na jelita oraz żołądek, i również wysokim poziomem hormonów hamujących mechanizmy trawienia. W pierwszym oraz drugim trymestrze przypadłości bólowe mogą być przede wszystkim spowodowane rozciąganiem się macicy i podtrzymujących ją więzadeł. Zjawisko to jest całkowicie normalne oraz nie winno budzić strachu. Tymczasem jednakże należy mieć na uwadze, iż to właśnie w pierwszym trymestrze ciąży zagrożenie poronienia jest największe, więc także żadnych symptomów, chociażby niepozornych, nie należy ignorować.

Bóle implantacyjne a bóle brzucha na początku ciąży

Ból brzucha na początku ciąży może być połączony z implantacją płodu, więc jego zagnieżdżeniem się w macicy. Tenże mechanizm przebiega niejednokrotnie w czasie, kiedy kobieta nie jest jeszcze przekonana, iż oczekuje dziecka. Niejednokrotnie myli tenże symptom z objawami nadchodzącej menstruacji, szczególnie, iż implantacji towarzyszy nieraz plamienie. Ból brzucha na początku ciąży pojawia się w czasie pomiędzy 6. i 12. dniu po zapłodnieniu, więc właśnie w czasie oczekiwanej miesiączki. Implementacyjny ból może być odczuwany poprzez parę dni.

Ból brzucha w ciąży – drugi trymestr

W kolejnym trymestrze ciąży dziecko rośnie niezwykle błyskawicznie. Równocześnie zwiększa się macica. W tymże czasie ciąży przyszła matka może pomylić ból brzucha ze zwykłymi kopnięciami dziecka. Blisko 20. tygodnia ciąży dziecko zaczyna się ruszać, wiercić oraz kopać, czemu może towarzyszyć ból brzucha. Symptomy ciąży, przypominające bóle brzucha to skurcze Braxtona-Hicksa. Pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Ich zadaniem jest przygotować organizm do porodu. Mogą potrwać parę godzin oraz nieoczekiwanie zniknąć. W ostatnim trymestrze macica wciąż podlega rozbudowaniu oraz uciska pozostałe organy. Dziecko jest jeszcze bardziej aktywne, natomiast przyszła matka bardzo czuje jego obecność. Ogromne, trwające parę godzin spazmy znaczą początek porodu.

Ból brzucha w ciąży – podstawy poważne

Ból brzucha w ciąży może być informacją ciąży pozamacicznej. Dochodzi do niej w efekcie implantacji zapłodnionego jaja poza macicą, zazwyczaj w jednym z jajowodów. Na wczesnym etapie ciąży może to wiązać się ze skurczami. Bez podjęcia leczenia ciąża pozamaciczna może stanowić ryzyko dla życia kobiety. Z owego powodu należy skonsultować się ze specjalistą, gdy pojawił się ból brzucha bądź miednicy, wrażliwość, plamienie bądź krwawienie z pochwy, ból ramienia bądź ból zwiększający się podczas treningu fizycznego, kaszlu bądź wypróżniania. Odmienną podstawą bólu brzucha w ciąży może być poronienie. Jest to strata zarodka w pierwszych 20. tygodniach ciąży. Głównym symptomem poronienia jest zazwyczaj plamienie bądź krwawienie z pochwy. Po paru godzinach, i chociażby dniach, pojawia się ból brzucha. Krwawienie może być małe bądź duże. Ból może być przerywany bądź stały, delikatny bądź mocny. Nieraz przypomina bardziej ból dolnej partii pleców bądź nacisk na miednicę.

Ból brzucha w ciąży a poronienie

Ból brzucha w ciąży oraz skurcze połączone z poronieniem jest zazwyczaj w strefie podbrzusza, dolnej partii pleców i/lub strefie miednicy. Towarzyszy mu krwawienie. Do większość poronień dochodzi w pierwszym trymestrze, lecz mogą nastąpić także w drugim trymestrze. Czasem ciężko jest określić, czy Twój ból jest poronieniem, lub pojawia się wskutek implantacji. Najistotniejszym symptomem poronienia jest krwawienie. Podczas poronienia do 7 tygodnia występuje przeważnie małe krwawienie, natomiast krew ma barwę jasnoczerwoną. Bóle brzucha zbliżone są do tychże podczas miesiączki. W późniejszych tygodniach pojawiają się ogromne bóle oraz kurcze, duże krwawienie, zauważalne zakrzepy, natomiast u części pań jest wysoka temperatura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *