Skrzyp polny

Skrzyp polny – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Skrzyp polny –jest rośliną wieloletnią. Co charakterystyczne wytwarza on dwa rodzaje pędów nadziemnych. Na przełomie marca i kwietnia pojawiają się jasnobrązowe pędy z zarodnikami. Skupienia zarodników zebrane są w kształcie kłosa na szczycie łodyżki. W konsekwencji rozsiania zarodników pędy zamierają. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zaraz na początku maja, na ich miejscu wyrosną zielone pędy asymilacyjne, które do późnej jesieni będą zasiedlały zagony uprawne oraz tereny nieużytkowe, jak rowy i przydroża.

Większość z nas z pewnością niejednokrotnie miała do czynienia ze skrzypem polnym w przydomowym ogródku, ponieważ najczęściej można go spotkać rosnący dziko na polach, łąkach. Walory lecznicze skrzypu polnego są znane już od wielu tysięcy lat. W literaturze podawany jest jako źródło cennych witamin i minerałów które były znane ludom pierwotnym. Jego szerokie zastosowanie i uzdrowicielską moc doceniana była także w starożytności i właśnie w tym czasie odnotowane są pierwsze wzmianki o właściwościach leczniczych skrzypu polnego.

Skrzyp polny jest byliną osiągająca od 7 do nawet 30 cm wysokości.

Skrzyp polny – zastosowanie

Skrzyp polny wywodzi się z bylin i osiąga maksymalną wysokość, lekko ponad trzydziestu centymetrów. Zaliczany jest do czołówki rozpowszechnionych produktów ziołolecznictwa.

Największa popularnością cieszy się wśród kobiet. Dlaczego? Otóż posiada on krzemionkę, a ta jak wiadomo reguluje proces starzenia organizmu, mocno go spowalniając. Dlatego szczególnie polecany jest osobom w podeszłym wieku które chcą chociaż w minimalnym stopniu ograniczyć lub spowolnić zachodzące procesy starzenia się organizmu. Ale skrzyp polny to nie tylko dbałość o walory estetyczne ale także wiele innych zalet. Herbata z zioła usuwa gwałtowne bóle reumatyczne, posiada w sobie liczne funkcje regeneracyjne, przeciwbakteryjne. Skrzyp polny to głównie wymieniona wcześniej krzemionka i potas.

Skrzyp polny – właściwości lecznicze

Skrzyp polny ma bardzo szerokie spektrum zastosowania w lecznictwie. Przypisuje mu się wiele działań , wśród najczęściej wymienianych wskazuje się na:
– właściwości moczopędne,
– remineralizujące,
– antydegenerujące,
– ściągające,
– hamuje wszelkie krwawienia,
– hemopoetyczne,
– właściwości gojące,
– pobudzająco na przemianę materii.

Wykorzystuje się go przede wszystkim we wspomaganiu leczenia lub rekonwalescencji w takich przypadkach jak:
– schorzenia nerek,
– choroby pęcherza moczowego,
– bóle artretyczne,
– nerwobóle,
– zapalenie migdałków,
– zapalenie jamy ustnej,
– krwawienie z dziąseł,
– oparzenia,
– białkomocz,
– krwawienia z nosa,
– krwotok maciczny,
– biegunka bakteryjna,
– utrata soli mineralnych(np. odwapnienie),
– nadciśnienie tętnicze,
– miażdżyca,
– choroby zwyrodnieniowe stawów(artroza),
– wypadanie włosów,
– padaczka,
– osłabienie aktywności hormonalnej w starszym wieku,
– kruche i łamliwe naczynia krwionośne,
– ujędrniająco,
– poprawia stan tkanki łącznej i kości,
– usprawnienie czynności wątroby,
– odtruwająco.

Sposób użycia

Skrzyp polnyIstnieje wiele metod zastosowania i korzystania z cudownych właściwości skrzypu polnego. Wśród najczęściej spotykanych form użycia zaliczamy miedzy innymi:
– napar,
– odwar,
– kąpiel,
– okłady.

Przygotowanie:

Napar ze skrzypu polnego – należy do szklanki wrzątku wsypać jedną łyżkę ziela i odstawić pod przykryciem na 15 minut w celu zaparzenia. Następnie przecedzić i wówczas jest on już gotowy do spożycia.
Dawkowanie 3 razy dziennie w przypadku dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu i przerostem gruczołu krokowego, a także w czasie leczenia zapalenia dróg moczowych. Przyśpiesza również gojenie się ran i pomaga w leczeniu hemoroidów.

Odwar z ziela skrzypu – zaleca się do 0,5 litra ciepłej wody wsypać  dwie łyżki ziela skrzypu polnego, a następnie gotować  przez 15 minut. Po tym czasie odwar ściąga się z palnika, odstawia na 10 minut i przecedza.

Zalecane dawkowanie; odwar spożywany powinien być nie więcej niż po pół szklanki 3 razy dziennie w celu poprawienia przemiany materii i pobudzenia ustroju do produkcji moczu. W celu zapobieżenia krwotokom dawkę zwiększa się dwukrotnie (po szklance 3 razy dziennie). W przypadku gruźlicy lub krwotoków płucnych odwar przygotowuje się nieco mocniejszy (z 3 łyżek ziela) i spożywa się po kilka łyków przez cały dzień.

Kąpiel z skrzypem polnym ma bardzo szerokie i zbawienne zastosowanie w trakcie bólów reumatycznych i odmrożenia. Zaleca się przygotowanie odpowiedniego wywaru. Do litra wrzątku wsypuje się 100 gram ziela i odstawia na godzinę pod przykryciem. Gotowy wyciąg dodaje się do kąpieli.

Dużym uznaniem w celu osiągania jeszcze lepszych efektów z ziela skrzypu stosuje się go z innymi surowcami o podobnym działaniu np. dla poprawy stanu skóry warto łączyć ziele skrzypu polnego z krwawnikiem, bratkiem polnym lub drapaczem lekarskim, chcąc uzyskać zwiększenie aktywności hormonalnej z pluskwicą groniastą oraz z arcydzięglem chińskim.
Usprawnienie czynności wątroby wymaga zastosowania dodatkowo np. ostropestu plamistego.

Komentarze

  1. Tak skrzyp polny wspaniale działa na organizm, zwłaszcza na włosy, skórę i paznokcie. Korzystam z jego wysokiej dawki, która dba o mnie lepiej niż gabinet kosmetyczny. Działa świetnie dzięki bogatemu składowi, nadrabia wszystkie niedobory związane z procesami starzenia. To moja stała przyjaciółka, która od dawna mi towarzyszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *