Cholesterol jest organicznym związkiem chemicznym, lipidy należą do grupy steroidów, zaliczane również do alkoholi. Pochodne występują w błonie każdej komórce zwierzęcej, działają stabilizująco oraz decydują o najważniejszych właściwościach. Nie można zapomnieć, że są również prekursorem licznych steroidów między innymi kwasy żółciowe oraz hormony steroidowe.
Potocznie cholesterol to ogólna nazwa kompleksu białkowo-lipidowego. Cholesterol występuje w osoczu krwi – lipoproteiny. Rozróżniamy dwa rodzaje cholesterolu „zły cholesterol„, czyli ten o niskiej gęstości – LDL. Cholesterol o wysokiej gęstości uznawany jest za dobry – HDL. Ogólnie cholesterol to złożone polipeptydy, które w swoim składzie posiadają cholesterol wolny oraz zestryfikowany.
Liczne badania wykonywane na wpływ cholesterolu udowodniły, że zaburzenia gospodarki lipidowej, która jest mierzona wzrostem stężenia w surowicy krwi, są głównymi elementami powstawania wielu chorób. Do najczęściej wymienianych chorób powstających w wyniku podwyższonego stężenia cholesterolu to:
- miażdżyca
- choroby układu sercowo-naczyniowego
- choroba wieńcowa
- zawał serca
- udar mózgu
- miażdżyca zarostowa kończyn dolnych
Badacze udowodnili, że nadmiar cholesterolu szkodzi nie tylko układowi krwionośnemu, ale jest również głównym składnikiem kamieni żółciowych.
Cholesterol, czyli co badamy?
Wykonując badania cholesterolu, zazwyczaj wykonywane są jako całość, nazywamy lipidogramem. Badania te obejmują:
- stężenie cholesterolu całkowitego
- stężenie cholesterolu HDL
- stężenie cholesterolu LDL
- stężenie trójglicerydów
Jak obniżyć cholesterol bez użycia jakichkolwiek leków?
Najlepszym sojusznikiem do zwalczania wysokiego cholesterolu jest grejpfrut. Nie jest on tylko skarbnicą witaminy C, ale również posiada pektyny, włókno chroniące naczynia krwionośne. Kolejnym produktem jest seler. Jest równie potężnym produktem, który aż pięciokrotnie może obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki umieść w blenderze i mieszaj, aż uzyskasz gęsty sok. Tak przyrządzoną miksturę spożywaj po jednej szklance każdego dnia. Po około 4 tygodniach zauważysz znaczącą poprawę ilości cholesterolu we krwi, który powinien wrócić do normy.
Najlepszą porą na spożywanie szklanki soku jest pora przed obiadem. Po spożyciu soku odczekaj trochę czasu, aby pozwolić chłonąć się wszystkich składników do naszego organizmu.
Jakie są normy cholesterolu „dobrego” i „złego”?
Normy dla stężenia cholesterolu całkowitego we krwi są następujące:
HDL – wyższy wynik stanowi lepszy wynik
- Norma u mężczyzn 35–70 mg/dl (0,9–1,8 mmol/l),
- Norma u kobiet 40–80 mg/dl (1,0–2,1 mmol/l),
LDL – niższy wynik stanowi lepszy wynik
- Norma: < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l),
- Poziom podwyższony: 135–155 mg/dl (3,5–4,0 mmol/l),
- Poziom znacznie podwyższony: > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).