Zespół de Quervaina

Zespół de Quervaina – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół de Quervaina – chociaż nie określono wyraźnej przyczyny zespołu De Quervaina, istnieją wyraźne dowody wskazujące na możliwość wystąpienia tego schorzenia w wyniku przewlekłego nadużywania i obciążania nadgarstka.

Ścięgna są strukturami przypominającymi liny, które przywiązują mięśnie do kości. Dwa ścięgna w dolnej części kciuka i nadgarstka są zbudowane tak, aby ślizgały się przez mały tunel łączący je z podstawą kciuka. Dzieje się tak, gdy chwytamy, zaciskamy, skręcamy coś ręką.  Powtarzanie tej czynności wielokrotnie może powodować podrażnienie i obrzęk na pochwie wokół ścięgien i jednocześnie je usztywniać i ograniczać ich ruchy.

Możliwe jest również, że zapalenie ścięgna spowodowane jest innymi problemami związanymi z dłonią lub nadgarstkiem. W tym reumatoidalnym zapaleniem stawów lub bezpośrednim uszkodzeniem nadgarstka lub ścięgna, co może powodować ograniczenia poprzez wzrost tkanki bliznowatej.

Czynniki ryzyka dla zespołu De Quervaina

Czynniki ryzyka zapalenia pochewek wywołanych przez de Quervain obejmują:

 • wiek – pacjenci w wieku od 30 do 50 lat są bardziej narażeni na rozwój tej choroby niż inne grupy wiekowe, w szczególności dzieci
 • płeć – zespół de Quervaina jest bardziej powszechny u kobiet niż u mężczyzn
 • ciąża – badania wykazały możliwą korelację pomiędzy ciążą a zespołem de Quervaina, chociaż przyczyna tego nie jest w pełni zrozumiała
 • praca, hobby i częste wykonywanie czynności, które wymagają powtarzalnego ruchu ręki i nadgarstka oraz regularnego nacisku lub nadwyrężenia nadgarstka

Objawy zespołu de Quervaina

Objawy zapalenia pochewki wywołanej zespół de Quervain obejmują:

 • ból u podstawy kciuka
 • obrzęk wokół podstawy kciuka
 • ograniczenie ruchu kciuka z powodu spuchniętego obszaru wokół ścięgien, co utrudnia chwytanie przedmiotów
 • drętwienie i blokowanie się stawów kciuka, gdy próbujesz go przesunąć
 • nadwrażliwość i obrzęk nadgarstka tuż pod kciukiem

Nieleczony przez zbyt długi czas ból, którego doświadcza pacjent, może rozprzestrzeniać się dalej w kierunku przedramienia. Objawy prawie zawsze nasilają się przy chwytaniu przedmiotów.

Zespół de Quervaina – diagnostyka

Środki domowe mogą być stosowane zaradczo i zawsze powinno odwiedzić się gabinet lekarski celem potwierdzenia diagnozy i podjęcia ewentualnego leczenia. Jeśli problemy nadal występują po zaleca się, aby pacjent skontaktował się ponownie z lekarzem w celu dokładnego zbadania i wybrania alternatywnych metod dalszego leczenia.

Wizyta u lekarza jest konieczna, jeżeli:

 • kciuk nie może być już w ogóle używany z powodu bólu i sztywności
 • pacjent regularnie nakładał zimny kompres na dotknięty obszar i nie nastąpiła żadna poprawa
 • pacjent stosował leki przeciwzapalne bez recepty, takie jak ibuprofen i naproksen, które nie przyniosły widoczne poprawy

Zazwyczaj diagnoza zostanie postawiona na podstawie oceny wyglądu kciuka i  nadgarstka. Lekarz zbada również czułość i poziom bólu, którego doświadcza pacjent.

Lekarz będzie naciskał na kciuk nadgarstka, aby ustalić, ile bólu powoduje to u pacjenta. Lekarz często wykonuje także test Finkelsteina: procedura diagnostyczna, w której pacjent zgina kciuk w poprzek dłoni, a następnie składa palce na kciuku (podobnie jak przy ściskaniu pięści), a następnie pochyla się nadgarstek w kierunku małego palca. Jeśli wystąpi zauważalny ból po stronie kciuka nadgarstka, najprawdopodobniej u pacjenta występuje zespół de Quervaina. W większości przypadków badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie, nie są potrzebne do postawienia diagnozy.

Zespół de Quervaina – leczenie

Podobnie jak w przypadku większości chorób o podobnym charakterze, zaraz po dokonaniu pewnej diagnozy leczenie powinno zostać podjęte bez zbędnej zwłoki, co pozwoli na szybszy czas powrotu do zdrowia. Ponadto, gdy stan zapalny zostanie wykryty wcześniej, konieczne leczenie jest znacznie mniej rozległe i skomplikowane niż w przypadku zignorowania pierwszych objawów. Głównym celem leczenia zapalenia pochewek oponowatych de Quervaina ma na celu zmniejszenie obrzęku i bólu, powrót do normalnego używania kciuka i zapobieganie nawrotom choroby w przyszłości.

Uwaga dla ciężarnych matek cierpiących na tę chorobę: jeśli stan chorobowy rozpoczął się w czasie ciąży, prawdopodobnie objawy bólowe ustąpią po ciąży lub zakończeniu karmienia piersią.

Oprócz możliwości przyjmowania leków bez recepty w celu zmniejszenia obrzęku, lekarz może zasugerować, że pacjentowi zastrzyki z kortykosteroidów, pochłaniające ścięgna, co zmniejsza obrzęk i podrażnienie. Jeśli leczenie rozpocznie się w ciągu pierwszych 6 miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów, najprawdopodobniej pacjent zostanie w pełni wyleczony już po dokonaniu pierwszego wstrzyknięcia.

W zależności od rozwoju choroby lekarz może zalecić pacjentowi podjęcie terapii fizycznej lub zajęciowej, która ułatwia korzystanie z nadgarstka w codziennych czynnościach oraz uczy pacjenta, jakiego rodzaju zmiany można wprowadzić w życiu codziennym, aby złagodzić odczucia bólowe na nadgarstku. Ponadto terapeuta może nauczyć pacjenta ćwiczeń na wzmocnienie mięśni nadgarstka, ręki i ramienia, aby złagodzić podrażnienie i ból.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *