Ostryż długi kurkuma

Ostryż długi, kurkuma – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Ostryż długi – czyli kurkuma dość rzadka roślina w naszych mieszkaniach a szkoda ponieważ to złoty środek na większość dolegliwości. Jest to bylina o kłączu z bulwami, z których produkuje się przyprawę. Kurkuma jest ceniona nie tylko ze względu na walory dekoracyjne, ale również wartość użytkową. Powszechnie znana jest pod postacią przyprawy.

Posiada długoogonkowe, lancetowate, odziomkowe liście, które u nasady się obejmują, tworząc tzw. pień pozorny. Kwiaty długie (zielone, różowe) zebrane w kłosokształtne kwiatostany. Właśnie z kłącza tego gatunku produkuje się znaną przyprawę tzw. kurkumę (indyjska przyprawę).

Ostryż długi jest tropikalną byliną do 1,5 m wysoką, należącą do rodziny Imbirowatych. Ostryż długi kurkumaRoślina ta ma charakterystyczne bulwiaste kłącze główne oraz liczne zgrubiałe kłącza potomne. Z  kłącza wyrasta pęd kwiatowy oraz obejmujące go lancetowate liście.

Ostryż długi, kurkuma – zastosowanie

Jako przyprawę oraz co celów leczniczych ostryż długi wykorzystuje się kłącza które zawierają do 5% mieszaniny żółtych barwników, zwanych kurkuminoidami, ponadto do 5% olejku eterycznego o intensywnym zapachu, dużo skrobi, do 6% tłuszczu i tyle samo soli mineralnych.

W historii odnotowywano wiele różnych nazw ostryża długiego, wśród najczęściej spotykanych kiedy wymienia się; wygrywający z chorobą – jayanti, leczący gorączkę – jawarantika, zabójca robaków – krimighni, zabójca tłuszczu – mehagni, rozpuszczający tłuszcz – rabhangavasa, mający własną karnację – varavarnini, wzmacniający cerę – warna datri, nadający kolor – varnini, odtrutka – vishagni, do nacierania – gharshani. Zachwycano się jej wpływem na zmysły i można się domyślać, że kurkuma budziła w kobietach gwałtowne emocje, skoro w zapiskach możemy znaleźć także nazwę kaveri, co oznaczało nierządnicę. Na szczęście można także dokopać się do bardziej przyjaznych naz: ukochana żona (yoshitapriya), młoda dziewczyna (yuvati), dająca rozkosz sercu (hridayavilasini). Antropolodzy kultury i historycy naliczyli w sumie 53 różne nazwy opisujące jedno – kurkumę.

Roślina ta jest znana ludom zamieszkującym tereny Indii od tysięcy lat. Do Chinach trafiła prawdopodobnie w VII wieku do Afryki Wschodniej w VIII. Na Jamajce pierwsze zapiski wskazują na XVII wiek. Dziś, kurkuma jest powszechnie uprawiana w całej strefie tropikalnej.

Ostryż długi, kurkuma – właściwości lecznicze

Ostryż długi czyli popularna i bardzo modna w obecnych czasach przyprawa pod nazwą kurkuma znana jest od setek lat.  Jej szerokie spektrum zastosowanie powinno działać mobilizująco i zachęcająco dla każdego komu nie jest obojętne jego zdrowie. Wszechstronność kurkumy dość wcześnie skłoniła naukowców do jej dokładniejszego zbadania, obecnie jest ona jedną z najbardziej zbadanych roślin leczniczych. Dziś już wiadomo, że jest ona substancją odpowiedzialną za całą aktywność terapeutyczną.

Wśród najbardziej znanych zalet kurkumy wskazuje się na właściwości:
– przeciwzapalne,
– przeciwnowotworowe,
– żółciopędne,
– oczyszczające.

Wykazuje ona silne właściwości immunomodulujące na drodze modulacyjnej ekspresji i aktywacji komórkowych białek regulatorowych, takich jak interleukiny, chemokiny, krwiotwórcze czynniki wzrostu oraz czynniki transkrypcyjne. Kłącze kurkumy jest wykorzystywane jako skuteczny produkt spożywczy w celu zapobiegania i wspomagania leczenia wielu chorób oczu, nie mniej celowe są dalsze badania w tym względzie.

Kurkuma jest wspaniałym lekarstwem na raka. Nie tylko zapobiega chorobie ale także hamuje wzrost komórek rakowych, a nawet może doprowadzić do ich samoistnego ginięcia poprzez zatrzymanie wzrostu naczyń krwionośnych w guzie (np. w przypadku czerniaka). Większość badań wykazała korzystny wpływ kurkumy przy leczeniu zespołu suchego oka, zapaleniu spojówek, jaskry, retinopatii niedokrwiennej i cukrzycy. Kurkumina powoduje częściowe hamowanie neuronalnego i naczyniowego uszkodzenia oczu w trakcie stresu oksydacyjnego, niedokrwienia lub angiogenezy, przerzutów nowotworowych oraz w czasie trwania chorób zapalnych oczu.

Na każdym kroku dobroczynne by nie powiedzieć zbawienne właściwości kurkumy są potwierdzane licznymi badaniami. Wskazują one np. na to że kurkuma ma  pozytywny wpływ w hamowaniu przerzutów w przypadku raka sutków, leczeniu raka trzustki oraz szpiczaka mnogiego. Ponadto, udowodniono, że kurkuma w połączeniu z substancjami zawartymi w kalafiorze zapobiega rakowi prostaty oraz powoduje zatrzymanie wzrostu już istniejących komórek.

Istnieje szereg przypadków w których zostało potwierdzone działanie ostryża długiego. U dzieci zmniejsza on ryzyko wystąpienia białaczki kurkuma dodana do mięsa zmniejsza poziom związków rakotwórczych powstałych podczas grilowania, gotowania i smażenia nawet o 40 procent. Kurkuma zapobiega oraz spowalnia chorobę Alzheimera, zapobiega cukrzycy, a poprzez obniżanie poziomu cholesterolu wpływa korzystnie na pracę serca. Spokojnie więc możemy powiedzieć, że picie napojów z kurkumy oraz dodawanie jej do posiłków jest inwestycją na przyszłość.

Ostryż długi, kurkuma – przeciwwskazania

Ostryż długi stosowany przez dłuższy czas i w dużych dawkach, może podrażniać błonę śluzową żołądka i jelit. Ze względu na żółciopędne działanie, przeciwwskazaniem do stosowania kurkumy są choroby, w których utrudniony jest przepływ żółci w drogach żółciowych. Ze stosowania kurkumy zrezygnować powinny kobiety w ciąży gdyż przyprawa pobudza macicę, co może grozić nawet poronieniem.

Ostryż długi, kurkuma – sposób użycia

Z kłącza ostryża długiego przygotowuje się wyciągi alkoholowe przeznaczone do użytku wewnętrznego. Sproszkowane kłącze stosowane jest jako przyprawa, którą można dodawać do wielu potraw. Kurkuma jest głównym składnikiem popularnego cury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *