Czosnek pospolity

Czosnek pospolity – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Czosnek pospolity znany jest ze swych zbawiennych i leczniczych właściwości od tysięcy lat. Już w czasach starożytnych Egipcjanie podawali go budowniczym piramid dla wzmocnienia sił i ochrony przed czerwonką. Nie oznacza to że był znany jedynie w tym rejonie ponieważ inne źródła donoszą iż Europejczycy w tym czasie spożywali go, aby ustrzec się przed zarazą.  Inna teoria głosi iż w średniowieczu żniwiarze wypijali miód pitny lub wino z jego dodatkiem. Czosnek pospolity jest również podawany kogutom przed walkami. Uwielbiają go Arabowie (ponoć na pustyni chroni przed pragnieniem), a złośliwi twierdzą, że to dzięki czosnkowemu aromatowi matadorzy zabijają byki.

Czosnek pospolity – zastosowanie

Czosnek bogaty jest w wiele drogocennych składników takich jak białko, inulinę,  fitosterole, błonnik, śluzy, tłuszcze, węglowodany, flawonoidy, pektyny, kwas nikotynowy , składniki mineralne: wapń, fosfor, magnez, żelazo, siarkę, chlor, cynk, jod, witaminy: A, B1, B2, PP i C, olejek eteryczny (około 0,1 %) (alliina). Czosnek pospolityW tym warto wiedzieć iż zielone liście czosnku mogą zawierać między innymi  witaminy B1, PP i C, a także wiele składników mineralnych.

Czosnek rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie. Co to oznacza w praktyce? Otóż odbywa się to przez podział cebuli podziemnej albo z cebulek, które tworzą się w kwiatostanie. Pojedyncze cebulki (ząbki) sadzi się bezpośrednio do gruntu jesienią bądź wiosną. Ząbki sadzi się piętką w dół w rozstawie co 15 cm. Czosnek pospolity sadzony jesienią zbiera się w lipcu, a sadzony wiosną – w sierpniu. Po zbiorze główki czosnku należy oczyścić. Przechowuje się go w chłodnych  miejscach lub suszy.

Czosnek pospolity jest rośliną wieloletnią rosnącą do wysokości 80 cm, o średnicy około 4 cm, z nielicznymi nitkowatymi korzeniami przybyszowymi.

Czosnek pospolity – właściwości lecznicze

Czosnek jest znakomitym środkiem, który w naturalny sposób walczy z nadmiarem szkodliwego cholesterolu, przez co uznaje się, że jego stosowanie zapobiega pojawieniu się miażdżycy. Jego codzienne spożycie w ilości choćby jednego ząbka, powoduje znaczny wzrost odporności organizmu. Ale czosnek nie jest stosowany tylko profilaktycznie w celu uniknięcia infekcji. Czosnek wykazuje działanie antyseptyczne, pobudzające oraz obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Może obniżać poziom cholesterolu oraz zapobiegać wielu chorobom wieku starczego np. miażdżycy.

Spożycie czosnku zaleca się osobom borykającym się z nadciśnieniem tętniczym – czosnek pospolity to środek, który skutecznie usprawnia pracę serca. Można rzec działa zbawiennie na cały układ krążenia, gdyż poprawia stan naczyń krwionośnych i wzmacnia serce.

To nie jedyne zalety tego zbawiennego warzywa. Otóż czosnek powoduje łatwiejsze odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i zmniejsza pojawiające się uczucie duszności. Jeśli już dopada nas przeziębienie lub boli gardło, warto każdego dnia przed snem wypijać szklankę ciepłego mleka z dodatkiem kilku zmiażdżonych ząbków czosnku i miodu.  Czosnek hamuje rozwój bakterii, m. in. tych najbardziej niebezpiecznych dla człowieka, jak gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy, nie wywierając przy tym działań ubocznych i nie niszcząc flory bakteryjnej. Jest skutecznym środkiem przy biegunkach i może być podawany osobom starszym profilaktycznie przeciw wielu chorobom.

Stosowanie czosnku pospolitego

Czosnek pospolity stosowany jest także w zakażeniach górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Jest polecany na kaszel, przeziębienia, zapalenie oskrzeli.

Typowy smak czosnku przyczynia się do wzmocnienia aromatu potraw, dlatego świeży czosnek dodawany jest jako przyprawa do sosów, gulaszy, potraw smażonych. Można go stosować do masła ziołowego lub masła czosnkowego.

Istnieje możliwość użytku zewnętrznego czosnku, zaleca się wówczas dużą ostrożność, ponieważ znane jest jego silne działanie i możliwość wywołania odczynu alergicznego. W niektórych przypadkach czosnek może nawet powodować oparzenia skóry. Jednak, jeśli próba alergiczna nie wykazała żadnych zmian, w razie problemów z trudno gojącymi się urazami skóry, wypryskami, czosnek można stosować w formie toniku do smarowania skóry.

Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych warto skonsultować się  z lekarzem i zachować wymagane środki ostrożności. Dlatego do sporządzenia toniku odkażającego potrzebnych jest kilka główek czosnku, szklanka oleju roślinnego lub oliwy z oliwek i kilka kapsułek witaminy E. Czosnek pospolity należy zmiażdżyć i w oliwie lub oleju trzymać w szczelnym naczyniu przez kilka tygodni. Po tym czasie dodaje się witaminę E z kapsułek, miesza i eliksir dla skóry gotowy. Gdy skóra jest znacznie uszkodzona i pojawiają się stany zapalne, ropienie, z czosnku należy wykonywać okłady.

Czosnek pospolity – sposób użycia

Nalewka

Przepis; należy  10 dag świeżego czosnku utrzeć na miazgę i zalać szklanką spirytusu. Odstawić na tydzień, następnie wycisnąć przez płótno. Do uzyskanej nalewki można dodać kilka kropli miętowych (2 części nalewki, 1 część kropli miętowych). Pić 3 -5 razy dziennie po 20 kropli.

Napar

Przepis; należy 2 -4 ząbki czosnku posiekać drobno, zalać szklanką gorącego mleka, Pić codziennie na noc przez 3 -4 tygodnie w przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych lub stosować jako kurację wzmacniającą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *