owsianka

Owsianka – źródło zdrowia w walce z cholesterolem

Owsianka – znana już od dawna i stosowana w kuchni od bardzo dawna. Zawsze gościła na stołach naszych babć i dziadków, niezastąpione źródło witamin i doceniane zboże pozytywnie oddziałujące na organizm człowieka. Dziś powraca do łask, ponownie dostrzegamy dobrodziejstwa które niesie ze sobą spożywanie owsianki w codziennych dietach. Zalecana od dzieciom od najmłodszych lat, pozwala odpowiednio zbilansować ich dietę, spalić nadmiar kalorii, sportowcom dodaje energii.

Owies, owsianka w walce z cholesterolem

owsiankaCzęsto nie doceniamy tego co daje nam natura, co w sposób naturalny i oczywisty usprawni funkcjonowanie naszego organizmu i poprawi stan zdrowia. Owies to zboże bogate w naturalne białko oraz liczne aminokwasy. Dlaczego warto jeść owsiankę codziennie rano? Otóż już jedna porcja płatków dostarcza naszemu organizmowi witaminy B1 I B6 które nie tylko usprawniają pamięć ale także wpływają na zwiększenie koncentracji. Witaminy z grupy B6 pozwalają także skutecznie zapobiegać anemii. Natomiast kwas pantotenowy który zawarty jest w owsie w skuteczny sposób pozwala zapobiec zmęczeniu, nadwrażliwości. Jedzmy owsiankę to cudowny środek na poprawę wyglądu, włosy staną się gładkie i jedwabiste, skóra błyszcząca a paznokcie mocne.

W walce z cholesterolem – owsianka

Owsianka jak już wiemy to cenne źródło zdrowia i minerałów niezbędnych dla organizmu człowieka. Ale to nie wszystko to doskonały środek który niezbędny jest w walce ze złym cholesterolem. Dlaczego i dzięki czemu to zawdzięcza? Otóż owies to cenne bogactwo beta glukanu. To właśnie dzięki nim owies – owsianka w skuteczny sposób obniżają poziom cholesterolu. Co to takiego? Dobrze wiedzieć zanim się sięgnie po to jedno z najzdrowszych zbóż. Otóż beta-glukany to jedna z części błonnika rozpuszczalnego. Pamiętaj! Błonnik w postaci naturalnej nie występuje ani w nabiale ani w żadnym mięsie. Jego pochodzenie jest przypisane wyłącznie roślinom. Znajduje się on w ścianach komórek roślinnych, ale także okrywie nasiennej oraz pestkach.

Beta-glukany mobilizują organizm do wydalania cholesterolu jednocześnie powodując i w znacznym stopniu ograniczając jego wchłanianie przez organizm. Nie ma doskonalszego naturalnego środka w walce z cholesterolem. Zawarte w owsiance beta-glukany pozwalają skutecznie obniżyć stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, a także trójglicerydów we krwi. Jedz owsiankę zmniejszając w ten prostu sposób poziom złego cholesterolu. Systematyczne spożywanie owsianki i stosowanie jej w codziennej diecie stanowi doskonały, niezastąpiony środek w walce z chorobami serca, cholesterolem, dlatego właśnie między innymi nie należy omijać tego drogocennego zboża.

Smaczny przepis na owsiankę

Warto pamiętać że owsianka nie tylko obniży cholesterol ale stanowi także cenne bogactwo witamin oraz błonnika, magnezu, żelaza. W walce ze złych cholesterolem niezastąpiona, dlatego powinna znajdować się w codziennej diecie każdego człowieka, czy to małego czy dużego.

Składniki na pyszną owsiankę

  • szklanka płatków owsianych lub zmielonego owsa
  • pół szklanki owoców, maliny, jabłko – najlepiej tych z przydomowego ogródka,
  • woda
  • sok z aronii

Przygotuj samodzielnie owsiankę na spadek cholesterolu

Przygotowane płatki należy zalać gorącą ale nie wrzącą wodą i odstawić najlepiej na około 1h przykrywając naczynie szczelnie np. talerzykiem. Umożliwi to spęcznienie płatków co ułatwi ich spożycie i przyswojenie przez organizm. Po tym czasie zaleca się dodanie świeżych owoców i wymieszanie ich z całością. W celu zwiększenia skuteczności walki z cholesterolem zaleca się dodanie łyżeczki soku z aronii.

Jedz na zdrowie – czyli owsianka każdego dnia to skuteczny przepis na obniżenie cholesterolu!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *