Amarylis

Amarylis – niebezpieczna belladonna, doniczkowa roślina trująca

Amarylis jest niezwykle pięknym kwiatem dekoracyjnym, jednakże jest to także roślina trująca. Uprawa w tym przypadku nie jest trudna i wymagająca. Prezentowana roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jest to gatunek Amaryllis belladonna, który pochodzi z obszarów Afryki Południowej. Amarylis często jest mylony z rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej, która określona jest mianem hipeastrum.

Nazwa rodzajowa rośliny określona została przez Karola Linneusza i pochodzi od imienia kobiety. Nazwa gatunkowa natomiast oznacza piękną kobietę. W naszym języku roślina posiada nazwę amarylis nadobny bądź amarylis piękny. W początkach wieku XX botanicy mieli sprzeczne poglądy, które powodowały że nie było przekonania, której z roślin czy pochodzącej z Afryki Południowej czy z Ameryki Południowej należy się nazwa Amarylis, gdyż Karol Linneusz nie określił tego dokładnie. Ostatecznie nazwę taką uzyskał gatunek pochodzący z obszarów Afryki Południowej.

Amarylis – jak wygląda roślina

Jest to piękna roślina ozdobna. Wyróżnia się dużymi kwiatami mającymi postać lejkowatą. Amarylis wytwarza intensywny zapach. Cebule rośliny mają średnice w granicach od 5 do 10 cm. Z określonych części wyrastają od 1 do 2 łodyg, które mają fioletową barwę. Na szczycie łodyg tworzone są pąki kwiatowe. Wysokość łodyg kształtuje się na poziomie od 30 do 60 cm. Z cebulek wyrastają również liście. Cecha charakterystyczna liści to forma podłużna oraz językowata. Często występują one po procesie kwitnienia. Kwiaty omawianej rośliny charakteryzują się różnorodnością barw. Najczęściej jednak występują w postaci białej purpurowej bądź różowej. Podkreślić należy także fakt, że rozwijają się tworząc skupiska od 2 do 12 sztuk.

Amarylis – roślina trująca

Amarylis jest to również kwiat, który ma aktywność toksyczną dla ludzi oraz zwierząt. Niebezpieczną częścią rośliny są cebule. W przypadku dostania się ich do przewodu pokarmowego pojawiają się duszności, wymioty, biegunki oraz podrażnienie błon śluzowych. Dodatkowo mogą wystąpić konwulsje, a także drgawki. W sytuacji, w której dojdzie do zatrucia należy przyjmować duże ilości płynów oraz węgla leczniczego. W dalszej kolejności należy udać się do lekarza.

Amarylis – porównanie z zwartnicą określaną jako Hipeastrum

Amarylis oraz zwartnica są to rośliny, które niezwykle często są mylone, albo też zdarza się przeświadczenie że są to te same gatunki. Prawda jest zupełnie inna. Są to zupełnie inne rośliny cebulowe. Ponadto mają one również różne pochodzenie. Pierwsza z wymienionych i będąca jednocześnie bohaterem tego artykułu pochodzi z obszarów Afryki Południowej, natomiast drugi gatunek ma swoje pochodzenie z regionów Ameryki Południowej. Co więcej, należy zwrócić uwagę na fakt, że wielkość kwiatów jest także odmienna. Amarylis posiada kwiaty trochę mniejsze od swojego kolegi, jednakże obecne są one w większej ilości. Średnica kwiatów hipeastrum osiągają średnicę nawet do 30 cm. Ponadto rozwijają się w mniejszych ilościach. W odróżnieniu od porównywanego przyjaciela, kwiaty amarylisa nie wytwarzają zapachu.

Zwartnica dysponuje również większymi cebulami. Są one znacznie okrąglejsze oraz najczęściej pokryte brązową łuską. Amarylis charakteryzuje sie pełną łodygą, natomiast u hipeastrum jest ona pusta wewnątrz. Zwartnica dysponuje kwiatami o barwie białej, czerwonej, a także pomarańczowej.

Amarylis – działania pielęgnacyjne

Omawiana w artykule roślina może być hodowana w warunkach domowych oraz w ogrodzie. W naszym kraju istnieje zalecenie, żeby utrzymywać ja w doniczkach, ze względu na panujące w kraju trudne warunki dla jej rozwoju. Jest to roślina cebulowa. Ponadto, biorąc pod uwagę czas kwitnienia najczęściej nabywana jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Istnieje również możliwość wyhodowania jej w sposób samodzielny. W przypadku, gdy przystępujemy do uprawy, cebula powinna być umieszczona w doniczce tak, żeby 1/3 cebulki umiejscowiona była pod ziemią. Hodowla rośliny w ogrodzie wymaga, aby cebula wkopana była w ziemię z uwzględnieniem głębokości na poziomie blisko 8 cm. Kwitnienie powinno nastąpić po upływie około 8 tygodni. Jest to przełom grudnia oraz stycznia.

Jest to roślina, która preferuje miejsca nasłonecznione, w związku z tym doniczka z rośliną umieszczona powinna być na parapecie. W chwili, gdy pojawi się kwiat można przenieść roślinę w odrobinę mniej nasłonecznioną lokalizację. Wpłynie to na wydłużenie czasu kwitnienia.

Po przekwitnięciu, cebula powinna być wprowadzona w stan spoczynku. W tym aspekcie koniecznie należy wyjąć określoną część z ziemi, odpowiednio oczyścić i przełożyć w suchym miejscu. Gdy minie kilka tygodni, cebulka zdatna jest to dalszego wykorzystania. Cebulka określonej rośliny powinna być podlana w sposób umiarkowany. Niedopuszczalnym działaniem jest doprowadzenie do sytuacji, w której woda zalega w doniczce. Taka aktywność może spowodować, że roślina ulegnie gniciu. Istotny jest także aspekt dotyczący nawożenia.

Amarylis – cena rośliny

Cena cebulek opisywanej rośliny kształtuje się na poziomie około 20 zł za sztukę. Duże cebule natomiast osiągają wartość od 40 do 60 zł za sztukę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *