Ból głowy po kawie

Ból głowy po kawie

Prawie każdemu, kto regularnie spożywa kawę, zdarzyło się, że po wypiciu kolejnej filiżanki ulubionego napoju doświadczył bólu głowy.

Przyczyny ból głowy

Przyczyną tego rodzaju bólu głowy jest zawarta w kawie kofeina. Kofeina jest substancją chemiczną pozbawioną smaku, jest naturalnym składnikiem kawy, herbaty, orzechów coli, ziaren kakao. Spożywamy ją głównie w napojach typu cola, czekolada, natomiast bez wątpienia jej głównym źródłem pozostaje kawa. W przeszłości przypisywano kawie silne działanie pobudzające, czy orzeźwiające, natomiast obecnie uważa się, że skutki jej stosowania są wręcz odwrotne, a efekty jej działania mogą przewyższać nawet działanie alkoholu. Skutki działania tego środka najczęściej widoczne są natychmiast po wypiciu napoju lub leku, zawierającego kofeinę, a trwać mogą nawet do czterech godzin. Najbardziej znanymi objawami działania tej substancji są: przyśpieszone bicie serca, osłabienie zmysłu równowagi, drżenie dłoni nienaturalny głos, bezsenność, natłok chaotycznych myśli, osłabienie pamięci oraz uczucie zmęczenia. Takie działania kofeiny u niektórych mogą wywoływać silną migrenę lub innego rodzaju ból głowy czasem bardzo bolesny i zmieniać się w zależności od działania kofeiny.

5 głównych przyczyn bólu głowy po kawie.

Wycofanie kofeiny – w momencie gdy zdecydujemy się na odstawienie kawy ze względu na dotychczasowe nadużywanie istnieje możliwość pojawienia się bólu odstawiennego, Właśnie pojawienie się tego bólu może powodować, że będziemy mieli trudność z odzwyczajeniem się ok picia kawy. Możemy w zamian pić herbatę z mięty pieprzowej, która jest naturalnym sposobem uśmierzania bólu głowy, niektórzy twierdzą, że pomaga im drzemka, pomocne może okazać się pop prostu picie wody. Dodatkowo, można wspomagać się zabiegami relaksacyjnymi, takich jak masaż i akupunkturę.

Ból głowy po kawiezróżnicowanie kofeinowe – gdy w różnych napojach zawierających kofeinę podajemy do organizmu różne jej dawki (okazuje się, że w zależności od indywidualnych preferencji co do sposobu parzenia kawy, zawartość kofeiny w jednej porcji tego napoju może być bardzo zróżnicowana np. od 20 mg do 240 mg)

przedawkowanie kofeiny – oczywisty skutek przyjęcia do organizmu nadmiernej ilości kofeiny. Bardzo często nieświadomie możemy podać do organizmu dodatkową dawkę kofeiny robiąc to mniej lub bardziej świadomie. Możemy to zrobić pijąc napoje energetyzujące, przyjmując środkach przeciwbólowe dostępnych bez recepty. Pewna ilość kofeiny jest też obecna w ziarnach kakaowca i naparach herbaty. W wykonanym z 2 gramów herbaty naprze może być 50 mg kofeiny. Są też herbaty o wysokiej zawartości kofeiny, dochodzącej do 175 mg w takim naparze. Obecna jest także w orzeszkach, czekoladzie oraz budyniach.

nadwrażliwość na kofeinę – pojawienie się w organizmie gwałtownej reakcji (drżenie rąk, przyśpieszone bicie serca) po przyjęciu np. zbyt dużej dawki kofeiny. U osób nadwrażliwych kawa może stać się przyczyną wystąpienia reakcji pseudo alergicznych. Bardzo rzadko są to reakcje natychmiastowe zagrażające życiu. Jednak spożycie nawet niewielkich ilości kawy zawierającej kofeinę może być przyczyną ciężkiej pokrzywki. Biorąc pod uwagę światowe spożycie kawy, można sądzić, że reakcje takie należą raczej do wyjątkowo rzadkich.

alergia na kofeinę – skłonność do alergicznego odrzucenia przez organizm nawet małych dawek kofeiny, powodujących duszności, alergie. Podłożem problemu może być słaby systemu immunologiczny. Osłabione jelita, złogi, zła dieta czy po prostu ogólniej rzecz biorąc nieodpowiedni styl życia mogą powodować odczuwanie różnego rodzaju dolegliwości. Są to jedne z podstawowych przyczyn naszych problemów po wypiciu kawy.

Znamienne jest również to, że ludzie, którzy dostarczają organizmowi kofeinę sporadycznie mają znacznie częściej bóle głowy wywołane przez nią, niż te, które dostarczają jej regularnie, w mniej więcej jednakowych porcjach każdego dnia. Ponadto, osoby, które przyjmują zbyt duże dawki kofeiny w krótkim odstępie czasu, znacznie częściej doświadczają ból głowy będącego efektem przedawkowania. Ból głowy po spożyciu kawy może również dotknąć tych, którzy są bardzo wrażliwi na działanie kofeiny, lub którzy po jej dostarczeniu organizmowi mają objawy zbliżone do reakcji alergicznej.

Jak sobie z tym radzić?

Istnieje kilka mniej lub bardziej skutecznych metod walczenia z bólem głowy spowodowanym piciem kawy. Bardzo dobrym sposobem jest dostarczanie organizmowi mniej więcej tej samej ilości kofeiny w trybie dziennym. Próbujmy nie zmieniać zużycie bardziej niż o 50 mg każdego dnia, pilnujmy tego nawet w weekendy. O ile to możliwe, starajmy się wyeliminować kofeinę z naszej diety całkowicie. Przyjmujmy bardzo małe jej ilości, przykładowo, tyle ile zawiera porcji ciemnej czekolady. Ważne jest aby mieć pełną świadomość które produkty i w jakiej ilości zawierają kofeinę. Należy dążyć do jak najlepszego zrozumienia jak kofeina oraz jej mieszanie z innymi substancjami działa na organizm człowieka, pozwoli to zracjonalizować sposób jej przyjmowania.

Komentarze

  1. Właśnie przez takie bóle głowy zmuszona byłam odstawić kawę. Teraz po przebudzeniu piję szklankę wody mineralnej z cytryną i miodem. Bóle głowy ustąpiły i ogólnie lepiej się czuję. Widocznie kofeina mi nie służy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *