zioła na ból głowy

Zioła na ból głowy – zioła stosowane w lecznictwie bólu głowy

Zioła na ból głowyból głowy jest bez wątpienia najpopularniejszym z rodzajów bólu występujących w ciele człowieka. Ból ten, pochodzi z tkanek i struktur otaczających mózg, ponieważ mózg sam w sobie nie ma nerwów, które powodują uczucie bólu. Ból głowy najczęściej powodowany jest czynnikami zewnętrznymi takimi jak hałas, wibracje, jak również wewnętrznymi – zapalenie zatok nosowych, nieżyt nosa lub uraz głowy.

Nawet w dzisiejszych czasach, przy ogromnej dostępności leków przeciwbólowych, szacuje się, że co 10 pacjent, który trafia do lekarza cierpi z powodu bólu głowy lub migreny.

Zioła na ból głowy – przyczyny powstawania bólu głowy

zioła na ból głowy

Niezależnie od jego przyczyny, w chwili kiedy pojawi się uporczywy ból, podejmujemy próby walki z nim. Najczęściej robimy to sięgając po różnego rodzaju leki przeciwbólowe. Te jednak powodują, poprawę jedynie czasowo natomiast nie zapobiegają nawrotom dolegliwości bólowych. Sprawia to, że coraz chętniej i częściej częściej sięgamy po domowe i naturalne sposoby na ból głowy.

Znalezienie odpowiedniej kombinacji terapii skutecznego zwalczania bólu głowy może być czasochłonne i bardzo trudne. Podczas gdy większość osób cierpiących na tego rodzaju dolegliwości wybierają tradycyjne środki uśmierzające ból i leki na receptę, wiele osób zwraca się do bardziej naturalnych metod leczenia, takich jak np. techniki relaksacyjne. Coraz szersze grono zwolenników zdobywa jednak leczenie dolegliwości bólowych przy pomocy ziół. Są one bezpieczniejsze dla zdrowia.

Zioła na ból głowy – ból różnego rodzaju

Bóle głowy różnego rodzaju są od dawien dawna problemem zdrowotnym, znanym na długo przed wprowadzeniem nowoczesnej medycyny. W przeszłości wielu lekarzy ale też i pacjentów na całym świecie próbowało znaleźć sposób na rozwiązanie tych problemów z pomocą środków naturalny, powstało dzięki temu bardzo wiele ciekawych kombinacji ziół. Wiele z tych ziołowych tradycji przetrwało, pozwalając naukowcom na korzystanie z tej wiedzy, testowanie starożytnej mądrości jak również na prowadzeniu na ich podstawie nowych, ciekawych badań i obserwacji. Obserwacje mają odpowiedzieć na pytanie które zioła na ból głowy są skuteczne.

Zioła na ból głowy – działanie preparatów ziołowych na ból głowy

Mimo, że większość preparatów ziołowych jest bezpieczna w przypadku prawidłowego stosowania, tak jak każdy lek na receptę, biorąc można je w połączeniu z innymi lekami można doprowadzić do różnego rodzaju niepożądanych reakcji ubocznych naszego organizmu.

Niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Głównie doustne środki antykoncepcyjne lub leki serca, a może być niebezpieczne, a nawet śmiertelne, w przypadkach ustawicznego nadużywania. Zawsze należy zachować ostrożność rozważając leczenie ziołowe w przypadku bólu głowy. Przed rozpoczęciem lub zakończeniem jakiegokolwiek leczenia medycznego lub ziołowego konieczna jest konsultacja lekarska.

Zioła stosowane w lecznictwie bólu głowy

Imbir – jest szeroko stosowany i doceniany zwłaszcza przez kobiety w ciąży. Stosowany przez kobiety u których pojawiają się nudności jak również osoby cierpiące na silne ataki migrenowe. Pomaga również na ból głowy spowodowany przejedzeniem lub nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Mięta – jest rośliną obfitującą w olejki eteryczne, które pozytywnie wpływają na zmniejszanie napięcia mięśni towarzyszących bólowi głowy wywołanemu stresem lub przepracowaniem. Dodatkowo bardzo skutecznie hamuje wydzielanie przekaźnika bólu jakim jest serotonina. Ponieważ mentol ma również miejscowe działanie znieczulające, warto również wmasowywać olejek miętowy w miejsca objęte bólem.

Kora wierzby białej posiadająca dużą wartość leczniczą, którą zawdzięcza zawartym w niej składnikom czynnym takim jak flawonoidy, garbniki i inne. Jej działanie pod względem skuteczności porównywane jest do działania aspiryny. Cechuje się bowiem właściwościami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Szeroko stosowana w przypadkach przeziębienia i grypy, w trakcie których pojawiają się również ból głowy.

Kozłek lekarski, zwany też popularnie walerianą ma bardzo dobre właściwości uspokajające oraz nasenne, dzięki czemu przyczynia się również do łagodzenia bólu związanego z przemęczeniem oraz stresem. Przynosi bardzo dobre efekty w przypadku dolegliwości, które objawiają się silnym pulsowaniem w okolicach skroni. Zalecany w bólach głowy wywołanych bezsennością.

Melisa jest ziołem przynoszącym ulgę w przypadku bólu głowy związany z przemęczeniem i stresem. Zawarty w melisie olejek lotny uspokaja układ nerwowy. Herbatka z melisy od dawna znana jest jako napój zapewniający długowieczność. W dzisiejszych czasach stosowana jest do leczenia przeziębienia i grypy, jako zioło obniżające ciśnienie krwi.

Bez względu na to, które z zioła na ból głowy chcemy wykorzystać, należy być cierpliwym i postępować bardzo ostrożnie. Niektóre leki ziołowe wymagają czasu i regularnego powtarzania terapii, dopiero wtedy stają się skuteczne, podczas gdy inne mogą przyczynić się do powstawania od lekowego bólu głowy. Istotne jest aby wszystkie decyzje dotyczące leczenia były pod kierunkiem lekarza. Ponadto należy uważnie śledzić pojawiające się objawy, nasilenie bólu i czas trwania, i inne czynniki, które mogą mieć wpływ na ból (takie jak pogoda, występowanie cyklu miesiączkowego). Dobrze jest prowadzić dziennik bólu. mając dokładne zapis swoich Na podstawie tych zapisów po konsultacji z lekarzem można zdecydować o najskuteczniejszej metodzie leczenia. Tylko dobre zioła na ból głowy mogą rozwiązać problem.

Komentarze

  1. Melisa odpada, ale resztę ziół chętnie wypróbuję. Obecnie jestem na (nazwa produktu usunięta przez administratora – marketing szeptany) i z moimi migrenami, jak dotąd tylko on potrafi sobie radzić. Jednak wiadomo każda sposób walki z bólem jest wart wypróbowania albo chociaż przemyślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *