hemoroidy maść rumiankowa

Hemoroidy – zioła lecznicze na hemoroidy, maść rumiankowa

Zioła w walce z hemoroidami? Hemoroidy to wstydliwy problem wielu osób. Właśnie dlatego że dotyczą intymnej sfera ludzkiego ciała często są bagatelizowanie a leczenie odkłada się „na potem”. Hemoroidy zwane potoczne także żylakami odbytu to zmienione chorobowo miejsca w których skład wchodzi splot naczyń krwionośnych tak jak w przypadku żylaków. Główną przyczyną powstawania tej dysfunkcji organizmu ludzkiego jest długotrwałe zwiększone ciśnienie w naczyniach żylnych które powoduje rozciąganie i odkształcanie się ścian. W konsekwencji w poszerzonych naczyniach gromadzi się krew, wskutek czego uwypuklają się przez cienką warstwę błony śluzowej, tworząc bolesne guzki.

Właściwości

hemoroidy maść rumiankowaIstnieje wiele ziół które dzięki swoim bogatym właściwościom i składowi mogą z znacznym stopniu zminimalizować dolegliwości wywołane hemoroidami oraz całkiem je wyeliminować. Bardzo ważną rolę ogrywa czas, nie odkładaj więc decyzji o podjęciu kroków w kierunku leczenia, lecz przystąp do niego niezwłocznie. Im szybciej zaczniesz leczenie hemoroidów tym szybciej pozbędziesz się problemu.

Zioła skuteczne w walce z hemoroidami posiadają szereg właściwości o działaniu ściągający, przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalny. Ale nie tylko te cechy umożliwiają ziołom skuteczną walkę z hemoroidami. Zioła w znacznym stopniu minimalizują efekt świądu i pieczenia ułatwiając jednocześnie gojenie podrażnień.

Wśród najbardziej znanych ziół wykazujących lecznicze właściwości hemoroidów wskazuje się na:

 • krwawnik pospolity,
 • rumianek,
 • kozieradka,
 • ptasi rdest,
 • szałwia,
 • kora dębu,
 • kora kasztanowca.

Wszystkie powyższe zioła stanowią nieodzowny element płynów i leków dostępnych w aptece. Warto sięgnąć do ich postaci naturalnych aby w szczególny sposób zwalczać hemoroidy.

Najpopularniejsza wśród ziół o właściwościach leczniczych na hemoroidy jest kora dębu. Dzieje się to za sprawą właściwości antyseptycznych i ściągających które są w niej zawarte, dzięki czemu łagodzi stany zapalne skóry i błon śluzowych. Jednocześnie poprzez liczne substancje garbnikowe działa ściągająco, obkurcza naczynia krwionośne zmniejszając krwawienie i działa bakteriobójczo.

Zioła na hemoroidy

Rumianek jako zioło pomocne w walce z hemoroidami może być stosowany zarówno w postaci naparu oraz olejku. Obie te postacie najlepiej przegotować samodzielnie w domu. Rumianek wspomaga wewnętrzne leczenie hemoroidów poprzez ułatwianie wypróżnienia się nie działając przy tym przeczyszczająco. Zewnętrznie leczenie hemoroidów ułatwia natomiast maść rumiankowa.

Kora kasztanowcauszczelnia i uelastycznia ściany naczyń włosowatych, usprawnia krążenie żylne, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodnie ściągająco. Kasztanowiec jest bogaty w wiele cennych substancji czynnych takich jak saponiny, a wśród nich escyna, glikozyzydy, kumaryny (m.in. eskulina), flawonoidy i garbniki. Różnorodność tych składników sprawia, że roślina ta znalazła zastosowanie w schorzeniach związanych z wadliwym funkcjonowaniem układu naczyniowego w tym hemoroidów.

Rdest ptasi to zioło niezastąpione w walce z hemoroidami. Wykazuje  ono bardzo silne działanie ściągające i minimalizujące krwawienie z odbytu.

Krwawnik pospolity to roślina która jest niezastąpiona przy silnie krwawiących hemoroidach, jak również przy ucisku w dołku i silnej zgadze. Herbatka przygotowana z krwawnika reguluje czynność nerek, usuwa brak łaknienia, wzdęcia i skurcze żołądka, zaburzenia czynności wątroby, zapalenia przewodu pokarmowego, zwiększa czynność gruczołów jelitowych i w ten sposób wpływa na regularne oddawanie stolca.

Szałwia – wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i osłaniające, przyspiesza gojenie mikro urazów.

Najlepszą metodą stosowania ziół są ciepłe kąpiele i nasiadówki w naparach ziołowych oraz okłady ziołowe.

Przepis na domową maść rumiankową

Składniki:

 • około 1 szklanki smalcu
 • około 30 świeżych kwiatów rumianku.

Sposób przygotowania

Smalec wraz z rumiankiem umieścić w rondelku lub patelni i delikatnie podgrzewać, mieszając od czasu do czasu. Następnie po około 30 min, zdjąć z ognia i odstawić w chłodne miejsce. Po całkowitym wystygnięciu i po 24h ponownie delikatnie podgrzewamy całość i przeciskamy przez gazik. Maść nadaje się do użytku.

Stosowanie

Maść należy stosować na miejsca zmienione chorobowo średnio dwa razy dziennie.

Komentarze

 1. Na pewno wypróbuje domową maść rumiankową :) brzmi obiecująco i kojąco przed wszystkim. Zastosuje ja jako „wspomagacz” do mojej kuracji ziołami procto vitale. Zioła stosuje jeszcze stosunkowo nie długo ale widzę już pierwsze efekty. Może ta maść wszystko przyśpieszy :)

 2. ja używam ziół do picia właśnie ze szałwią i rdestem ptasim i są dla mnie mega efektowne, ziola sie nazywają procto vitale. Dodatkowo jeszcze w skladzie mają skrzyp i korzeń prawoślazu. Bardzo pomogły mi z uporczywym bólem i swędzeniem, ale tez stopniowo znikaja mi hemoroidy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *