Ciało po zimie

Ciało po zimie – jak przygotować ciało po zimie, na wiosnę?

Ciało po zimie wymaga nie tylko pielęgnacji kosmetykami, ale również ruchu, aktywności. Sport pobudza wydzielanie się hormonów, dodaje energii i uczucia szczęścia. Ponadto aktywność usprawnia działanie układów i organów, pomaga oczyścić z toksyn i zregenerować siły. Jednak pamiętaj, by zaczynać aktywność stopniowo!

Ciało po zimie

Podobnie jak rośliny, również i my potrzebujemy pobudki wiosennej, rozruchu, by znów poczuć się lepiej, energicznie, lekko. Zima to dla wielu z nas czas przestoju, wylegiwania się na kanapie i zajadania przekąsek. Nawet jeśli są one zdrowe to w naturalny sposób organizm robi na zimę zapasy tłuszczyku. Jedną z konsekwencji jest widoczny na wiosnę spadek formy. Ale tylko od nas zależy, by to zmienić.

Regularna aktywność pomaga odzyskać równowagę. By nie doznać zmęczenia podczas przesilenia wiosennego zacznij ćwiczyć wcześniej. Dobrze, jeśli będzie to aktywność na świeżym powietrzu, wówczas dotleniamy komórki ciała, hartujemy organizm i wyzwalamy endorfiny. Po kilkumiesięcznym zimowym rozleniwieniu nie jest łatwo zmusić się do wysiłku. Kluczowa jest systematyczność, której winna towarzyszyć odpowiednia motywacja.

Ciało po zimie – postaw na rozgrzewkę

Zacznij dzień od rozgrzewki. Zyskasz siły i dobry humor. Zamiast przewracać się z boku na bok i tulić w kołdrę wstań, wyprostuj się i zrób kilka skłonów. Obudź się kilka minut wcześniej niż zwykle. Zacznij od małych kroczków. Usiądź na łóżku, weź kilka wdechów, pokręć barkami, rękoma, stopami i wstań.

Otwórz okno, napij się wody, najlepiej z cytryną, po czym wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających, jak wymachy, skręty czy skłony. Na jeden dzień wystarczy. Kolejnego dnia wykonaj ćwiczenia szybciej, a kolejnego dołóż kilka ćwiczeń. Z czasem będzie ci łatwej nie tylko wstać, ale i wykonywać ćwiczenia. Po tygodniu możesz przenieść rozgrzewkę na zewnątrz lub zastąpić ją aktywnością marszu lub biegu.

Monitoruj swoje ciało. Nie ćwicz ponad siły i na siłę. Pamiętaj też o wyciszeniu po treningu, nawodnieniu organizmu i odpoczynku. Poranne ćwiczenia zastąpią kawę i wesprą twoja koncentracje na całe przedpołudnie. Unikaj wody gazowanej – zawarty w niej dwutlenek węgla działa zakwaszająco.

Ciało po zimie – trenuj tak jak lubisz

Nie zmuszaj się do ćwiczeń, których nie cierpisz. Postaw na przyjemność a łatwiej będzie ci wrócić do formy i zachować motywację. Nie musi być to fitness, siłownia ale może być to zumba, joga, czy jogging. Jeśli lubisz samotne treningi wzbogać je o muzykę, taniec. Również gdy brakuje ci czasu wykorzystaj chwile sprzątania, gotowania na ćwiczenia podczas obowiązków domowych.

Jeżeli wolisz ćwiczenie w towarzystwie zapisz się na kurs, idź ze znajomymi na basen, wybierz się na wycieczkę rowerową. Pamiętaj, aby dobierać dyscyplinę sportu do własnych potrzeb i preferencji. A może spróbujesz czegoś nowego? Szalonego jak wspinaczka górska? Aktywność fizyczna zalecana jest o poranku, jednak jeśli wolisz ruszać się wieczorem możesz wykorzystać wieczór.

Nie ma tez przeszkód by ćwiczyć zarówno rano jak i wieczorem. Efekty na pewno szybko poczujesz na plus. Po południu posłużą nam aktywności, które pomagają zrzucić nagromadzony stres – jogging, jazda na rolkach, aerobik, zumba, taniec towarzyski, pływanie, wiosła, spinning, sztuki walki. Wybierz taki rodzaj aktywności, który twoje ciało będzie akceptować. Zawsze możesz poradzić się lekarza, fizjoterapeuty czy trenera na siłowni. Nie zniechęcaj się, jeśli nawet po małym wysiłku pojawią się zakwasy to naturalne u początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *