Wizyta u dietetyka

Wizyta u dietetyka – czy wizyta jest konieczna, odchudzanie

Wizyta u dietetyka – wiele mówi się obecnie o problemie otyłości w naszym społeczeństwie. Na całym świecie obserwuje się coraz więcej osób, które z powodu nadwagi mają poważne problemy ze swoim zdrowiem. Coraz częściej są to również dzieci, które skazane są praktycznie na otyłość i nieprzyjemności z nią związane przez swoich rodziców.

Obecnie zapanowała jednak moda na zdrowy styl życia i bycie fit. W prasie i w innych mediach można zaobserwować nasilenie się tematów prawidłowego odżywiania się, uprawiania sportu i odchudzania – z dietetykiem lub bez.

Popularność diet z gazet

Wiele osób pragnąć schudnąć, szuka pomocy w kolorowej prasie lub w Internecie. Na każdym kroku można spotkać bowiem reklamę cudownej diety, która pozwala schudnąć dziesięć kilogramów w ciągu miesiąca lub tabletek, które same spalają tłuszcz. Niestety, najczęściej są to brednie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością lub sposoby bardzo groźne dla zdrowia człowieka. Przykładem może być dieta białkowa doktora Dukana, która wiele osób na świecie doprowadziła już do uszkodzenia układu moczowego.

Wizyta u dietetyka na początek

Lekarze pytani o sposoby na odchudzanie, w zgodzie z naturą i organizmem, najczęściej polecają swoim pacjentom wizytę u dietetyka. Nie jest to wcale złym pomysłem, ponieważ taka osoba może skupić swoją uwagę na pacjencie i dopasować swoje zalecenia tylko i wyłącznie do jego potrzeb.

Na początku, przeprowadzany jest wywiad dotyczący stylu życia i sposobu odżywiania. Dietetyk powinien zapytać o przyzwyczajenia żywieniowe oraz o ulubione produkty.

Dobry dietetyk sprawdza też wyniki bieżących badań i zawsze pyta o stan zdrowia. W wielu przypadkach, otyłość spowodowana jest bowiem jakimś schorzeniem, jak na przykład niedoczynność tarczycy.

Bardzo ważne jest wspólne ustalenie celu, do jakiego się dąży.

Zwyczajowo na następną wizytę dietetyk powinien ustalić już pełen jadłospis na cały tydzień, z uwzględnieniem ulubionych produktów pacjenta oraz jego innych życzeń.

Wizyta u dietetyka – stała współpraca z dietetykiem pomaga

Bardzo ważna jest jednak systematyczność i stała współpraca z wybranym przez siebie dietetykiem. Nie wystarczy pojawić się u niego raz. Najlepiej spotykać się przynajmniej raz w miesiącu na wspólne ważenie oraz rozmowę. Jadłospis powinien cały czas ulegać zmianom i uwzględniać życzenia pacjenta oraz sezonowość produktów. Dobry dietetyk jest trochę jak psycholog, który z pewnością pomoże znaleźć właściwą ścieżkę.

Kontrola zachowań pacjenta

Dla wielu osób odchudzanie się z dietetykiem jest skuteczne, ponieważ przez cały czas czują one, że ktoś się nimi opiekuje i nadzoruje ich efekty. Często w obawie przed wskazówką wagi w gabinecie dietetyka są one w stanie powstrzymać się przed wieczornym objadaniem przed telewizorem.

Poza tym, należy pamiętać o tym, że dietetyk pracujący w przychodni z pewnością opracuje plan diety zdrowej i wartościowej, a także racjonalnej, której kaloryczność będzie wystarczająca dla prowadzonego przez daną osobę stylu życia. Taka dieta nie powinna nigdy zaszkodzić pacjentowi i wywołać u niego niepożądanych objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *