Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Poznaj przyczyny bólu stawów i dowiedz się jak skutecznie z nim walczyć

Według ogólnej specyfikacji bóle stawów dzielą się na stałe lub czasowe. W obydwu przypadkach wpływają one znacząco na jakość życia, ograniczając przy tym prawidłową mobilność stawową i powodując trudny do zniesienia dyskomfort.

W Stanach Zjednoczonych zostały przeprowadzone liczne badania, które dowodzą, że bóle stawów dotykają niemalże 1/3 społeczeństwa amerykańskiego, niezależnie od płci i wieku. Udowodniono również, że lokalizują się one zwykle w okolicach ramion i bioder, niemniej jednak tak naprawdę mogą pojawić się w obrębie każdego innego stawu, a wraz z wiekiem ryzyko pojawienia się dolegliwości znacząco przybiera na sile.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Przyczyny bólu stawów

Ból stawu zwykle ma swoje podłoże w urazie więzadeł, torebek, ścięgien i otaczających go tkanek. Zdarza się też, że jest następstwem procesu chorobowego takiego jak reumatoidalne zapalenie stawów bądź też ogólnego zapalenia stawów i kości. Może przybierać postać łagodną, czasową albo przemienić się w przewlekłą dolegliwość o charakterze stałym.

Zapalenie kości i stawów a także reumatoidalne zapalenie stawów to dwie najczęściej pojawiające się przewlekłe choroby w obrębie różnych stawów. Ogólne zapalenie często jest wynikiem nadwagi oraz nadmiernego zużycia stawów (można to zauważyć na przykład u sportowców), podczas gdy reumatoidalne zapalenie stawów to proces, w którym organizm zaczyna sam atakować stawy, tworząc przy tym nadmiar tkanki dotkniętej stanem zapalnym.

Bóle stawów mogą być spowodowane również innymi czynnikami takimi jak zapalenie kaletki, kumulacji toksyn, odkształceń, skręceń i złamań, a także z powodu aktywnego procesu nowotworowego rozprzestrzeniającego się w okolicach kości.

Objawy świadczące o problemach ze stawami

Każdy, kogo dotyka ból stawów zwykle skarży się na następujące objawy (lub ich część):

Zaczerwienienie okolicy stawów

 • obrzęk stawów
 • tkliwość
 • uczucie uderzającego gorąca
 • kuśtykanie spowodowane bólem
 • uczucie blokady w obrębie stawu
 • sztywność stawów
 • osłabienie stawów

Leczenie bólu stawów

 • Jeżeli ból stawów jest przewlekły to konieczne jest sięgnięcie po środki, które go złagodzą, zmniejszą stan zapalny i przywrócą jak największy zakres ruchomości stawów. Oto kilka sprawdzonych metod i środków przeciwbólowych, które wspomagają walkę z bólem i poprawiają ogólną kondycję:
 • Najważniejsze jest to, aby unikać wszelkich odmian stresu. Jeżeli ból jest bardzo ostry należy powstrzymać się od nadmiernego użytkowania stawu, do czasu, aż stan zapalny nie minie.
 • Dobry efekt przynosi stosowanie okładów z mrożonych warzyw, które pomagają w złagodzeniu bólu. Wystarczy okładać staw przez około 15 minut, kilka razy dziennie.

Wypróbuj ciepły prysznic

 • Dla poprawy samopoczucia zaleca się stosowanie ciepłych kąpieli z dodatkiem dwóch filiżanek soli morskiej i szczyptą sody oczyszczonej, która naprawdę potrafi czynić cuda w obrębie stawów. Kąpiel powinna trwać około 15 minut. Jeżeli taka kąpiel jest niemożliwa to wystarczy miejsce dotknięte bólem zanurzyć na kilka minut w misce z ciepłą wodą połączoną z wyżej wymienionymi składnikami.
 • Pod wpływem ciepłego prysznica można także zwiększyć przepływ krwi do stawów, rozluźniając mięśnie, dzięki ciepłej wodzie.
 • Bardzo duże znaczenie ma waga, dlatego aby uniknąć bólu stawów w przyszłości należy już teraz zacząć dbać o prawidłowy ciężar ciała. W ten sposób uwalniamy stawy od ryzyka powstania procesów, które uniemożliwiają ich prawidłową ruchomość i funkcjonalność. Jeżeli nadwaga wynosi 20 kilogramów, to nawet 5 kilogramów mniej może pomóc w pokonaniu dolegliwości. Warto o tym pamiętać.

Dieta na ból stawów

 • Można zastosować również specjalną dietę mającą ogólne działanie przeciwzapalne. W tym celu wystarczy pić herbatę z imbirem i kurkumą. Do jej przygotowania potrzebne są 2 szklanki gorącej wody, pół łyżeczki kurkumy, pół łyżeczki mielonego imbiru i odrobina cytryny. Taki napar należy pić 4 razy dziennie. Z diety bezwzględnie zaleca się wyeliminowanie cukru, białego ryżu, sztucznych słodzików, gotowych dań, czerwonego mięsa i chleba białego. Warto też ograniczyć spożycie kukurydzy, soi i pszenicy.
 • Dobra dieta powinna składać się z dużej ilości zielonych warzyw, roślin strączkowych, nasion i produktów pełnoziarnistych, brązowego ryżu, prosa, jęczmienia amarantu i gryki.
 • Specjaliści zalecają też zwiększenie dawki magnezu, który ma zdolność do łagblankodzenia bólu i sztywności w obrębie stawów. Istnieją liczne suplementy magnezowe, które należy zażywać przed pójściem spać. Dodatkowo należy sięgać też po naturalne produkty bogate w magnez – na przykład liściaste warzywa.

2 Komentarze

 1. Trzeba też pamiętać o stawach wykonując ćwiczenia fizyczne! Mój mąż na przykład, w związku ze zmianą trybu życia na zdrowszy, postanowił, że zacznie biegać. Niestety okazało się, że dobrał nieodpowiednie obuwie i intensywne treningi skończyły się okropnym bólem. Na szczęście pomogli mu w kręg-clinic i teraz już bardziej uważa na technikę i przede wszystkim zainwestował w odpowiednie obuwie.

 2. Mnie bardzo pomogło smarowanie obolałych miejsc kremem nano one forte. Ma aktywne cząsteczki złota i srebra, działa skutecznie i co najważniejsze szybko. W przypadku diety efekty są widoczne dopiero po jakimś czasie, natomiast ja jako aktywna osoba nie mogę pozwolić, żeby ból mnie unieruchomił.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *