Poznaj przyczyny bólu stawów, objawy ,problemy ,leczenie

Według ogólnej specyfikacji bóle stawów dzielą się na stałe lub czasowe. W obydwu przypadkach wpływają one znacząco na jakość życia, ograniczając przy tym prawidłową mobilność stawową i powodując trudny do zniesienia dyskomfort.

W Stanach Zjednoczonych zostały przeprowadzone liczne badania, które dowodzą, że bóle stawów dotykają niemalże 1/3 społeczeństwa amerykańskiego, niezależnie od płci i wieku. Udowodniono również, że lokalizują się one zwykle w okolicach ramion i bioder, niemniej jednak tak naprawdę mogą pojawić się w obrębie każdego innego stawu, a wraz z wiekiem ryzyko pojawienia się dolegliwości znacząco przybiera na sile.

Przyczyny bólu stawów

Ból stawu zwykle ma swoje podłoże w urazie więzadeł, torebek, ścięgien i otaczających go tkanek. Zdarza się też, że jest następstwem procesu chorobowego takiego jak reumatoidalne zapalenie stawów bądź też ogólnego zapalenia stawów i kości. Może przybierać postać łagodną, czasową albo przemienić się w przewlekłą dolegliwość o charakterze stałym.

Zapalenie kości i stawów a także reumatoidalne zapalenie stawów to dwie najczęściej pojawiające się przewlekłe choroby w obrębie różnych stawów. Ogólne zapalenie często jest wynikiem nadwagi oraz nadmiernego zużycia stawów (można to zauważyć na przykład u sportowców), podczas gdy reumatoidalne zapalenie stawów to proces, w którym organizm zaczyna sam atakować stawy, tworząc przy tym nadmiar tkanki dotkniętej stanem zapalnym.

Bóle stawów mogą być spowodowane również innymi czynnikami takimi jak zapalenie kaletki, kumulacji toksyn, odkształceń, skręceń i złamań, a także z powodu aktywnego procesu nowotworowego rozprzestrzeniającego się w okolicach kości.

Objawy świadczące o problemach ze stawami

Każdy, kogo dotyka ból stawów zwykle skarży się na następujące objawy (lub ich część):

Zaczerwienienie okolicy stawów

 • obrzęk stawów
 • tkliwość
 • uczucie uderzającego gorąca
 • kuśtykanie spowodowane bólem
 • uczucie blokady w obrębie stawu
 • sztywność stawów
 • osłabienie stawów

Leczenie bólu stawów

 • Jeżeli ból stawów jest przewlekły to konieczne jest sięgnięcie po środki, które go złagodzą, zmniejszą stan zapalny i przywrócą jak największy zakres ruchomości stawów. Oto kilka sprawdzonych metod i środków przeciwbólowych, które wspomagają walkę z bólem i poprawiają ogólną kondycję:
 • Najważniejsze jest to, aby unikać wszelkich odmian stresu. Jeżeli ból jest bardzo ostry należy powstrzymać się od nadmiernego użytkowania stawu, do czasu, aż stan zapalny nie minie.
 • Dobry efekt przynosi stosowanie okładów z mrożonych warzyw, które pomagają w złagodzeniu bólu. Wystarczy okładać staw przez około 15 minut, kilka razy dziennie.

Wypróbuj ciepły prysznic

 • Dla poprawy samopoczucia zaleca się stosowanie ciepłych kąpieli z dodatkiem dwóch filiżanek soli morskiej i szczyptą sody oczyszczonej, która naprawdę potrafi czynić cuda w obrębie stawów. Kąpiel powinna trwać około 15 minut. Jeżeli taka kąpiel jest niemożliwa to wystarczy miejsce dotknięte bólem zanurzyć na kilka minut w misce z ciepłą wodą połączoną z wyżej wymienionymi składnikami.
 • Pod wpływem ciepłego prysznica można także zwiększyć przepływ krwi do stawów, rozluźniając mięśnie, dzięki ciepłej wodzie.
 • Bardzo duże znaczenie ma waga, dlatego aby uniknąć bólu stawów w przyszłości należy już teraz zacząć dbać o prawidłowy ciężar ciała. W ten sposób uwalniamy stawy od ryzyka powstania procesów, które uniemożliwiają ich prawidłową ruchomość i funkcjonalność. Jeżeli nadwaga wynosi 20 kilogramów, to nawet 5 kilogramów mniej może pomóc w pokonaniu dolegliwości. Warto o tym pamiętać.

Dieta na ból stawów

 • Można zastosować również specjalną dietę mającą ogólne działanie przeciwzapalne. W tym celu wystarczy pić herbatę z imbirem i kurkumą. Do jej przygotowania potrzebne są 2 szklanki gorącej wody, pół łyżeczki kurkumy, pół łyżeczki mielonego imbiru i odrobina cytryny. Taki napar należy pić 4 razy dziennie. Z diety bezwzględnie zaleca się wyeliminowanie cukru, białego ryżu, sztucznych słodzików, gotowych dań, czerwonego mięsa i chleba białego. Warto też ograniczyć spożycie kukurydzy, soi i pszenicy.
 • Dobra dieta powinna składać się z dużej ilości zielonych warzyw, roślin strączkowych, nasion i produktów pełnoziarnistych, brązowego ryżu, prosa, jęczmienia amarantu i gryki.
 • Specjaliści zalecają też zwiększenie dawki magnezu, który ma zdolność do łagodzenia bólu i sztywności w obrębie stawów. Istnieją liczne suplementy magnezowe, które należy zażywać przed pójściem spać. Dodatkowo należy sięgać też po naturalne produkty bogate w magnez – na przykład liściaste warzywa.

Komentarze

 1. Trzeba też pamiętać o stawach wykonując ćwiczenia fizyczne! Mój mąż na przykład, w związku ze zmianą trybu życia na zdrowszy, postanowił, że zacznie biegać. Niestety okazało się, że dobrał nieodpowiednie obuwie i intensywne treningi skończyły się okropnym bólem. Na szczęście pomogli mu w kręg-clinic i teraz już bardziej uważa na technikę i przede wszystkim zainwestował w odpowiednie obuwie.

 2. Mnie bardzo pomogło smarowanie obolałych miejsc kremem nano one forte. Ma aktywne cząsteczki złota i srebra, działa skutecznie i co najważniejsze szybko. W przypadku diety efekty są widoczne dopiero po jakimś czasie, natomiast ja jako aktywna osoba nie mogę pozwolić, żeby ból mnie unieruchomił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *