ospa

Ospa – przyczyny, objawy, leczenie

Ospa – to choroba zakaźna wywołana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca tak zwanego Varicella-zoster virusVZV. Wirus ten w szczególności przenosi się drogą kropelkową oraz z ruchem powietrza na odległość do kilkudziesięciu metrów. Dzięki temu zawdzięcza też swoją nazwę ospa wietrzna. Cechą charakterystyczną ospy jest wysypka obejmująca zazwyczaj większość ciała. Człowiek chory zakaża osoby z otoczenia 1–2 dni przed pojawieniem wysypki, przestaje zaś zakażać dopiero wówczas, gdy wszystkie pęcherzyki przyschną, a strupki odpadną, co trwa około tydzień. Okres wylęgania, wynosi od 10 do 21 dni, średnio 14 dni.

Przyczyny ospy

Główną przyczyną wywołująca ospę jest wirus varicella–zoster (VZV), który przenosi się przez bezpośredni kontakt, drogą kropelkową oraz na ubraniach, zabawkach, pościeli itd. Metod zarażenia jest bardzo wiele stąd bardzo duża liczba zachorowań tak zwanych falowych. Jeśli jedno z dzieci w przedszkolu zachoruje można zakładać iż w najbliższym czasie większa część dzieci będzie także chorowała na ospę.

Od zetknięcia się z wirusem do pojawienia się objawów mija od 10 do 21 dni.

Objawy ospy

Objawy ospy u dzieci są dość charakterystyczne i w szczególności są to zmiany skórne w postaci różowawych plamek. Chorobie może także towarzyszyć gorączka. Zmiany skórne wraz z upływem dni zmieniają się w grudki a następnie w pęcherzyki z surowiczym płynem. W kolejnej fazie płyn mętnieje, a w miejscu pęcherzyków tworzą się krosty. Charakterystyczny jest silny świąt zmian skórnych w czasie ospy dlatego bardzo ważne aby dziecko ich nie drapało. Jeśli ograniczymy drapanie krostek wówczas te przekształcają się w brunatne strupki, które odpadną, nie zostawiając śladów. W odwrotnej sytuacji kiedy w znacznym stopniu dziecko będzie zdrapywać strupki pozostawią one po sobie głębokie bruzdy na skórze.

Ospa najczęściej pojawia się najpierw na tułowiu, a następnie przenosi się na policzki, ramiona, skórę głowy i uda. Odnotowuje się także przypadki kiedy wysypka atakuje także okolice oczu i ust.

Ospa czyli baby party

Ospa wietrzna jest chorobą niezbyt groźną, tak przynajmniej uważa znaczna część społeczeństwa. Dlatego też niektórzy rodzice wyznają teorię iż lepiej gdy dziecko ją przechoruje i w konsekwencji nie szczepią dzieci. W praktyce ostatnich lat pojawiła się moda na tak zwane „ospa party”, czyli organizowanie przyjęć w domu dziecka chorego na ospę, aby w sposób „kontrolowany” zarazić inne dzieci. Czy jest to dobra metoda? Zwolenników jej na szczęście jest znacznie mniej niż przeciwników. Ospa jest chorobą nieprzewidywalną, trudno określić, jaki będzie miała przebieg u dziecka i czy nie będzie powikłań. Co ważne, problemy mogą pojawić się nawet u dotychczas zdrowych dzieci.
Liczba hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu i powikłań ospy wietrznej jest różna w każdym roku, ale średnio wynosi około 1000 rocznie.

Leczenie ospy

ospaJeśli zaobserwujemy na ciele dziecka charakterystyczną wysypkę, należy możliwie jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Wysypka to częsty objaw różnych chorób, nie tylko wirusowych. Dzieci u których choroba przebiega łagodnie, leczy się zazwyczaj objawowo poprzez obniżanie gorączki i stosowanie środków łagodzących swędzenie skóry takich jak. W szczególności zaleca się:
– specjalne kremy,
– puder cynkowy,
– kąpiele w letniej wodzie z mydłem,
– okłady z rumianku, (należy 2 torebki suszonego rumianku zalać woda, pozostawić do przestudzenia a następnie letnim ręczniczkiem namoczonym w naparze przecierać delikatnie ciało dziecka. Pozostawić do wyschnięcia.) Rumianek zaleca się w szczególności ze względu na swoje właściwości łagodzące świąt i wartości lecznicze,
– podawanie dużej ilości płynów, które umożliwiają odpowiednie nawodnienie organizmy w szczególności przy występowaniu wysokiej gorączki,
– zaleca się kąpiele w rozcieńczonym nadmanganianie potasu ( do miski lub wanny należy wrzucić nadmanganian potasu rozcieńczyć go w letniej wodzie i zanurzać dziecko. Kąpiele tego typu można powtarzać co dziennie. Dlaczego? Otóż nadmanganian potasu ma silne właściwości odkażające i wysuszające,
– podawanie wapna w celu złagodzenia swędzenia,
– podawanie leków przeciwbólowych wg zaleceń lekarza,

Przed ospą może również uchronić szczepienie. Wykonuje się je najczęściej pomiędzy 9 miesiącem a 12 rokiem życia dziecka. Niestety szczepionka ta nie wpisana jest do szczepień podstawowych refundowanych przez NFZ dlatego całkowity jej koszt pokrywa rodzic. Aby szczepionka miała pełen efekt konieczne są jej dwie dawki w odstępach minimum 2-3 miesięcy. Całkowity koszt jednej dawki to ok 240 zł netto co w ostateczności daje pokaźną sumę 480 zł. Cena w przypadku wielu rodziców jest czynnikiem decydującym o tym czy szczepić dziecko czy też nie? Ale na to pytanie każdy z rodziców musi odpowiedzieć sobie samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *