kontuzje biegacza

Jogging a bieganie – podobieństwa i różnice, próg wytrzymałości

Jogging a bieganie to mimo podobieństw różne rodzaje aktywności fizycznej. Dobrze jest je poznać. Należą do tej samej grupy ćwiczeń fizycznych, które bazują na bieganiu, jednak nie są sobie równe. Intensywność biegu jak również sposób biegania w formie joggingu różni się od klasycznego biegu.

Jogging, czyli rodzaj biegania

Jogging to aktywność dosłownie dla każdego. Jest nim bieg w wolnym tempie, trucht nie wymagający zbyt dużego wysiłku fizycznego. Tempo joggingu to zaledwie dziewięć kilometrów na godzinę, kiedy spacerując marszem pokonujemy drogę prędkością siedmiu kilometrów na godzinę. Co prawda pojedynczy trening winien być długi, to jednak powolny.

Treningi i sam jogging nie towarzysza rywalizacji, często biega się w parach, grupach, dla przyjemności i zdrowia, towarzysko. Tym samym nie istnieją zawody w joggingu a co najwyżej imprezy będące okazja do wspólnego biegania. Efektem uprawiania joggingu jest smukła sylwetka oraz poprawa odporności i samopoczucia, również na pewnym etapie kondycji fizycznej, sprawności. Jeden trening pozwala spalić nam około 400 kalorii.

Jogging a bieganie – bieg klasyczny

Rodzajów biegania jest bardzo wiele, my skupimy się na biegu klasycznym w opozycji do joggingu, który również jest biegiem, jednak bardzo specyficznym. Bezsprzecznie trening biegowy to wysiłek fizyczny i zapotrzebowanie na kalorie. Co więcej wymaga więcej wysiłku niżeli jogging, nie jest tez dedykowany dla każdego. W pewnym wieku nie jest nawet wskazany. To najszybszy z wykonywanych ruchów człowieka, jakim można się przemieszczać.

Założeniem biegacza powinno być nieustanne dążenie do osiągania coraz trudniejszych wyzwań, sukcesy i rywalizacja. To znaczna różnica między bieganiem a joggingiem, który jest bardziej zabawa niżeli sportem, treningiem. Z uwagi na te cechy bieganie należy trenować systematycznie, wedle określonej techniki i strategii rozwoju, doskonalenia. Najczęściej bieg wykonywany jest na czas, nie ma znaczenia czy jest to maraton czy bieg na bieżni bądź bieg na orientację. Mamy w bieganiu określony dystans do przebiegnięcia i liczy się czas w jakim go pokonamy. Klasyczny bieg to minimum 10 kilometrów na godzinę prędkości.

Jogging a bieganie – próg wytrzymałości i konsekwencje

Jako iż biegamy by osiągnąć lepszy czas, biegamy na skraju wytrzymałości ciągle poprawiając wynik, w przypadku joggingu nie meczymy się, a biegamy bez celu, dla samego biegania. Ponadto rozróżniamy bieg progowy jak i tempowy, czy tez interwały tempowe, które nie występują w joggingu. Efektem biegania są silniejsze mięśnie, wzmocnienie układu serca i krążenia a także wydolności oddechowej. Skutkiem pobocznym jest pozytywny wpływ na wydzielanie się endorfin, regulacje poziomu hormonów i nastroju.

Nie zawsze bieg pozwala schudnąć, najczęściej z powodu tego, iż biegamy szybko i treningi są krótkie, mimo iż intensywne. W przypadku biegów biegacze są narażeni na liczne kontuzje, nadwyrężenia. Joggerzy w znacznie mniejszym stopniu ulegają kontuzjom. Co więcej bieganie nie jest odpowiednie dla osób chorych na serce, z problemami zdrowotnymi, a tym bardziej seniorów. Jogging, owszem, to sport dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *