trener personalny

Trener personalny – kto to jest trener personalny?

Trener personalny to stosunkowo nowa profesja, jego zadaniem jest zaplanowanie treningu pod indywidualnego podopiecznego. Poza harmonogramem ćwiczeń, ich dopasowaniem i instruktarzem trener ma za zadanie monitorować postępy, korygować błędy, jak również motywować. Jaki powinien być idealny trener, z którym wymarzony cel sportowy zostanie osiągnięty?

Trener personalny dla Ciebie

Każdy ma inne oczekiwania względem siebie, jak i trenera personalnego. Mimo wszystko są pewne standardowe cechy, jakimi wyróżniać się powinien dobry trener. Najczęściej po rady trenera sięgamy na siłowni, w klubach fitness itp. Trener winien być wszechstronny, nie skupiać się wyłącznie na ćwiczeniach i aktywności fizycznej, ale uwzględniać nawyki żywieniowe i styl życia podpowiadając co zmienić i jak to osiągnąć z korzyścią dla sylwetki, kondycji.

Trener to także instruktor ćwiczeń. To on winien nam pokazać jak wykonywać prawidłowo dane ćwiczenie. Obserwować nas podczas ćwiczeń i poprawiać, zwrócić uwagę na tempo ćwiczeń. Z tego względu trener powinien pracować w systemie jeden na jeden, nie grupą, gdyż wtedy nie jest w stanie poświęcić każdemu należytą uwagę.

Towarzysz w drodze do celu

Trener personalny to swego rodzaju towarzysz w drodze do osiągnięcia celu, przede wszystkim sportowego. Dlatego powinien być po trosze psychologiem, dietetykiem, jak i trenerem. Pewną gwarancją tych kompetencji są kwalifikacje. Nie zawsze dyplomy i ukończone kursy idą w parze z realnymi umiejętnościami i zaangażowaniem trenera w swoją pracę, jednak są pewnym potwierdzeniem posiadania nominalnej wiedzy z zakresu treningu personalnego.

Bycie fit stało się modne, a co za tym idzie wzrosło zapotrzebowanie na trenerów. Wiele osób wykorzystało te sytuację jako pomysł na siebie w dobie bezrobocia, nie mając ku temu predyspozycji ani wewnętrznego przekonania. Uważajmy na takich trenerów! Ustawa o sporcie z 25 czerwca 2010 roku zakłada bowiem brak regulacji działalności rekreacyjnej, a taką jest ta prowadzona przez trenerów w klubach fitness. Dobrze jest kiedy trener posiada studia związane ze sportem lub dietetyką, posiada doświadczenie we współpracy i referencje. Niemniej zgodnie z prawem trenerem personalnym nazwać się może każdy samozwańczo.

Sport to pasja

By współpraca się dobrze układała warto wybrać trenera z którym również poza sportem mamy wspólne tematy i zainteresowania, z którym mamy szanse się zaprzyjaźnić. Pamiętaj też aby sport dla trenera był pasją, wówczas zyskujesz pewność iż taki trener będzie mocno zaangażowany w swoją pracę. Fakt, iż trener jest młody wcale nie wskazuje na jego brak wiedzy i doświadczenia. Początkujący trenerzy potrafią być skuteczniejsi niż ci mający lata doświadczenia w branży.

Zwróć uwagę jak wygląda trener

Mimo, iż po wyglądzie nie powinno się nikogo oceniać, to jak raz dla trenera jego wygląd stanowi jego wizytówkę zawodową. Jeśli widać po nim nadwagę, zauważasz że jest nałogowcem, brak mu cierpliwości, na pewno nie bezie to dobry trener. Nie oznacza to jednak, że mężczyzna powinien wyglądać jak kulturysta, a kobieta jak szczupła trzcinka, liczy się zdrowy wygląd i wzorowe zachowanie pod kątem profilaktyki zdrowia, diety, stylu życia w rytmie fit.

Pierwsze wrażenie

Podczas pierwszego spotkania liczy się wrażenie. Czasem to wrażenie jest pozorne, ale możesz trenera co nieco sprawdzić podpytując o metody pracy, propozycje ćwiczeń, harmonogram spotkań, czy plan treningowy. W ten sposób zorientujesz się czy trener ma pojęcie o tym co robi i oferuje. Już na samym początku trener powinien wykonać z Tobą szczegółowy wywiad dotyczący aktywności i diety, stanu zdrowia, wykonać pomiary, w tym poziomu tkanki tłuszczowej, zasobów wody, ciśnienia tętniczego itp.

Ponadto trener winien być elastyczny i wykazywać się mobilnością względem Twoich potrzeb. Jeśli wolisz spotkania na siłowni we własnym domu, nie powinien się sprzeciwiać. Dobry trener z pewnością nie powinien pracować wyłącznie na siłowni i to przez cały dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *