tulipan

Tulipan – trujące liście tulipanów, płatki i łodyga jest jadalna!

Tulipan należy do rodziny cebulowych i liliowatych, który cieszy się popularnością w Polsce. Jego dostępność i różnorodność jest duża. Szacunkowo konsument ma do wyboru nawet 120 gatunków tych roślin i wiele odmian, liczonych w tysiącach. Tulipany są hodowane w Europie Południowej, w Holandii, w Północnej Afryce, Azji.

Pomimo tego, że ich kwiaty nie budzą skojarzeń z roślinami trującymi, tulipany mogą być dla człowieka szkodliwe. Niektórzy dodają płatki tulipanów do sałatek, deserów czy innych dań na zimno, jednak należy pamiętać, że tulipany to źródło związków glikozydowych oraz alkaloidów, czyli substancji trujących, mogących stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także życia. Jadalne są tylko płatki tulipanów, które w najgorszym przypadku mogą uczulić.

Toksyczne cebulki – skutki uboczne spożycia

Największa koncentracja wyżej wymienionych szkodliwych dla człowieka substancji znajduje się w cebulkach tulipanów. Zauważalne skutki spożycia to bóle brzucha, w niektórych przypadkach nawet drgawki, zawroty głowy, nudności, a czasem nawet śmierć. Ugotowanie cebulki tulipanów nie uchroni nikogo przed konsekwencjami, które mogą pojawić się wyjątkowo szybko nawet do 10 minut od zjedzenia takiej potrawy. Jednak objawy zmieniają się nieco od tych, jakie można zaobserwować przy spożyciu surowych cebulek tulipanów: następuje wzmożona potliwość, ślinotok, wymioty czy uszkodzoną zdolność oddychania, apatia i ponadto spadek temperatury ciała.

Na czym polega toksyczność cebulek tulipanów?

Glikozydy alkaloidowe obecne w cebulkach tulipanów są zbudowane z elementu, w którym cukier łączy się z tlenem oraz z innym związkiem, zwykle zawierającym azot. Soki trawienne z ludzkiego organizmu zajmują eliminacją cząsteczki cukru z drugiego związku, tym samym rozrywając wiązanie tlenowe i przekształcając glikozydy alkaloidowe w toksyny. Zlepienie się ludzkich erytrocytów, tj. krwinek czerwonych nie występuje często.

Wpływ związków glikozydowych i alkaloidów w tulipanach na wystąpienie alergii

Tulipan należy do popularnych roślin sadzonych w polskich ogródkach, dlatego należy pamiętać, że poprzez założenie rękawic ochronnych można zapobiec ewentualnej reakcji alergicznej na naszej skórze. Odpowiedzialność za tę reakcję biorą dwa alergeny: tulipina A i tulipina B. Nie tylko kontakt z najbardziej toksycznymi cebulkami, ale także z łodygami tulipana wzmaga ryzyko alergii skórnej.

Osoby zajmujące się na co dzień uprawą tulipanów bez odpowiedniego zabezpieczenia na rękach, zmagają się z częstymi wysypkami. Wypryskami, które pojawiają się po ok. 12 godzinach od kontaktu z niebezpieczną częścią tulipanu. Można zauważyć jako jedną z reakcji alergicznych mrowienie w opuszkach palców, jak i również większa niż zwykle łamliwość paznokci. Do innych objawów należą podrażnienie oczu, katar, obrzęki powiek, a także zapalenie spojówek.

Dlaczego tulipany posiadają jak i inne rośliny substancje toksyczne?

Związki glikozydowe i alkaloidowe są niczym innym jak ochroną roślin przed szkodnikami, chorobami, a także zwierzętami żywiącymi się roślinożernie.

Postępowanie przy podejrzeniu zatrucia tulipanami

W pierwszej kolejność należy udać się do pierwszej najbliższej placówki medycznej, jednak zanim udzieli nam pomocy służba medyczyna, powinno się spożyć obfite ilości wody i węgla aktywnego. Węgla, który chociaż trochę zneutralizuje skutki działania szkodliwych substancji. Jeśli jeszcze nie wystąpiły objawy, ale wiemy, że np. nasze dziecko połknęło kawałek tulipana, powinniśmy zmusić je do wymiotów. Mechanicznie pozbyć się tulipana z organizmu.

Tulipan a ich szkodliwość dla czworonogów

Należy zapobiegać obgryzaniu przez nasze czworonogi, głównie koty, tulipanów w przydomowych ogródkach. Zaniedbanie tego skończy się zatruciem pokarmowym, które można zaobserwować nie od razu po spożyciu przez zwierzaka toksycznej cebulki tulipana, tylko z pewnym opóźnieniem. Do najpopularniejszych objawów zalicza się biegunkę oraz wymioty, niedokrwistość błon śluzowych, częste wydzielanie moczu, nieprzyjmowanie pokarmu.

Ciężkie zatrucia skutkują ich osłabieniem, chwiejnym chodem, drgawkami oraz dostrzegalnym niepokojem. Zwierzęta nie podnoszą się, wykonują nieskoordynowane ruchy kończynami i jeśli nie udzeli im się pomocy, umierają. Trudniej zaobserwować inne objawy zatrucia tulipanami u zwierząt, ale bardzo często dotykają one układu nerwowego (wywołując np. stany depresyjne), jak i również wątroby. Wszelkie podejrzenia o to, czy nasz kot lub pies zjadł jakąś część tulipana należy rozwiać lub potwierdzić w gabinecie weterynaryjnym. Nie tylko zwierzęta domowe, ale także hodowlane mogą ulec zatruciu tulipanem. W przypadku koni po gwałtownych kolkach następuje relatywnie szybki zgon.

Tulipan – ciekawostka

Wielka fala zatruć w wyniku spożycia cebulek tulipanów miała miejsce w Holandii podczas II wojny światowej. Cierpiąc na głód, mieszkańcy z rozpaczy sięgali do swoich ogródków po wszystko. Łącznie z tulipanami, których cebulki wydawały im się jadalne. Niestety taki kontakt kończył się dla nich poważnym zatruciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *