Europejski kodeks walki z rakiem

Europejski Kodeks Walki z Rakiem, czyli jak dbać o zdrowie!

Europejski Kodeks Walki z Rakiem prezentuje zachowania profilaktyczne i lecznicze, które pozwalają ograniczyć rozwój choroby nowotworowej oraz ryzyko jej wystąpienia. Jak dowodzą badania zaledwie 10% powodów nowotworów wynika z uwarunkowań genetycznych na które nie mamy wpływu. Pozostałe 90% to czynniki środowiskowe jak złe nawyki żywieniowe, nieodpowiedni styl życia, czy zanieczyszczenie środowiska.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

Europejski kodeks walki z rakiem twierdzi, że ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe może zminimalizować wdrożenie codziennych zachowań prozdrowotnych. Zalecenia Kodeksu promuje ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna w ramach Zadania Prewencja pierwotna nowotworów finansowanego przez ministra zdrowia. Europejski Kodeks jest zbiorem praktycznych zasad, wskazówek, zaleceń do jakich stosowanie się ogranicza ryzyko zachorowania.

Warto podkreślić, iż nikt nie daje stuprocentowej gwarancji na to iż nie zachorujesz na raka, jednak wypełniając życie tymi zaleceniami możesz się uchronić przed rakiem nie licząc tylko na łut szczęścia i przypadek. Statystycznie ocenia się iż co trzeciemu zachorowaniu można było zapobiec, podobnie jak co trzeci zgon nie musiał nastąpić, gdyby podjęto odpowiednio wcześnie należyte leczenie raka. Zasady Kodeksu sprzyjają również profilaktyce zdrowia nie tylko w kontekście nowotworu ale w ogóle.

Po pierwsze nie pal, rzuć palenie, ogranicz przebywanie w towarzystwie palaczy

Tytoń szkodzi. Rak płuca to schorzenie typowe dla palaczy tytoniu. Jest najpowszechniejszym powodem zgonów w wyniku choroby nowotworowej. Co druga osoba paląca od młodzieńczych lat umiera właśnie an raka płuc. Pamiętaj że palenie tytoniu to nie tylko palenie papierosów ale także fajki, cygara itp.

Najgroźniejszy bywa dym papierosowy zawierający toksyny, dlatego na raka narażeni są nie tylko palacze ale i osoby trzecie przebywające w pomieszczeniu, gdzie się pali. Osoby narażone na wdychanie dymu tytoniowego wprowadzają do swojego organizmu te same rakotwórcze i trujące substancje co palacz. To szkodzi przede wszystkim ciężarnym i dzieciom. Rocznie umiera około 200 biernych palaczy z powodu nowotworu płuc, rozwijającego się wskutek wdychania dymu tytoniowego.

Dbaj o wagę i dietę

Drugim z powodów rozwoju raka jest otyłość. Stad też dbaj o wagę, nie pozwól rozwinąć się nadwadze w kierunku otyłości. Nadmiar kilogramów to ryzyko cukrzycy, choroby wieńcowej, miażdżycy jak i raka, zwłaszcza nowotworu nerki, trzustki czy jelita grubego. Dotyczy to także kobiet, bowiem nadwaga sprzyja rakowi piersi. Statystycznie otyli mężczyźni częściej padają ofiarą raka.

Utrzymaniu odpowiedniej wagi mimo upływu lat pomaga aktywność. Zrezygnuj zatem z siedzącego trybu życia i rusz się. Nie musisz uprawiać sportów wyczynowych, ale dbaj o ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Regularne ćwiczenia minimalizują ryzyko raka okrężnicy, piersi itd. Wysiłek fizyczny pozwala na zachowanie zdrowia i nastroju. Uzupełnieniem tych zabiegów jest dieta. Jedz zdrowo przestrzegając zasad racjonalnego żywienia, zgodnych z piramidą żywienia.

Spożywaj duże ilości roślin strączkowych, warzyw i owoców, a także unikaj żywności przetworzonej, konserwantów, alkoholu. Twoja dieta winna być zbilansowana, zatem dbaj o to co jesz, i dziel posiłki proporcjonalnie, pij dużo wody, dbaj o oczyszczenie organizmu.

Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce

Unikaj nasłonecznienia zwłaszcza w samo południe. Dzięki temu zminimalizuje ekspozycje na promieniowanie UV. Stosuj nakrycie głowy i przewiewną odzież. Przed rakiem skóry chronią nas też kosmetyki z filtrem. Zrezygnuj z solarium.

Unikaj substancji rakotwórczych

Jeśli pracujesz w branżach mających styczność z substancjami rakotwórczymi ogranicz do minimum ten kontakt. Chroń organizm przed radonem. To gaz szlachetny występujący w ziemi, wodzie a także materiałach budowlanych. Naraża on nas na rak płuc. To ważne dla górników.

Jeśli jesteś kobietą pamiętaj, że karmiąc piersią minimalizujesz ryzyko zachorowania na raka piersi. Pamiętaj też o terapii hormonalnej, która zwiększa ryzyko choroby nowotworowej.

Uczestnicz w badaniach przesiewowych

Korzystaj regularnie w celach monitoringu zdrowia z dostępnych badań np. cytologii która pozwala wykryć raka szyjki macicy. Programy obejmujące badania kobiet mammografem również pomogą w dbaniu o profilaktykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *