Jak dbać o implanty zębów? Podpowiadamy

Implanty dentystyczne są obecnie bardzo powszechną opcją leczenia w celu uzupełnienia braków uzębienia wśród dorosłych. Implanty mogą być również używane do stabilizacji protezy dla wygody i funkcjonalności. W artykule sprawdzamy m.in. jakie implanty zębowe wybrać, jakie są ich koszta oraz jak o nie zadbać.

 

Wysoko rozwinięta technologia dentystyczna, a także duży postęp w nauce pozwalają na całkowite wyeliminowanie braków w uzębieniu poprzez wszczepienie implantu. Doskonale zastępują naturalne zęby, mogą przywrócić piękny uśmiech i ułatwić jedzenie posiłków, które do tej pory mogło sprawiać problemy przy niepełnym uzębieniu.

 

Aby służyły jak najdłużej, trzeba zadbać o właściwą higienę. Prawidłowa higiena i pielęgnacja za pomocą produktów, które są do tego przeznaczone, jest bez wątpienia kluczowa.

 

Jak dbać o implanty zębów?

 

Najnowsze implanty zębowe, które zastępują zęby, są bardzo trwałe, a materiały, z których są wykonane, są odporne na ścieranie czy działanie mikroorganizmów. Należy jednak pamiętać o codziennym dbaniu o higienę jamy ustnej, ponieważ zaniedbując zęby i nie zachowując podstawowych zasad higieny, narażamy się na utratę implantów poprzez ich odrzucenie.

 

Powstająca po wszczepieniu implantu rana jest miejscem, do którego mogą przenikać drobnoustroje migrujące później w głąb organizmu. Do momentu wygojenia się rany należy zatem szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.

 

Zachowując podstawowe zasady higieny, należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu, najlepiej szczoteczką o miękkim włosiu. Na czas wygojenia się rany warto odstawić używanie szczoteczki elektrycznej na późniejszy czas, a także zastosować pastę o działaniu antybakteryjnym i przyspieszającym gojenie się tkanek. Dodatkowo warto stosować płyny do płukania jamy ustnej, a także czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną lub specjalnymi szczoteczkami.

 

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

 

Wyróżniamy dwa główne rodzaje implantów różniące się materiałem, z jakiego są wykonane. Implanty tytanowe są bardzo trwałe oraz wytrzymałe. Ich duża odporność na ścieranie powoduje długą żywotność takiego zęba. Natomiast implanty cyrkonowe, są również wytrzymałe, a ich kolor zbliżony jest do naturalnej barwy zębów. Jednakże to implanty tytanowe pozostają bardziej uniwersalne i powszechne w wyborze klientów. Zazwyczaj na implanty cyrkonowe decydują się osoby uczulone na tytan.

 

Czy wszczepienie implantu boli?

 

Sam zabieg wszczepienia implantu nie jest bolesny i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Należy jednak pamiętać, że jest to rodzaj zabiegu chirurgicznego, który ingeruje w nasz organizm. Po wykonanym zabiegu może wystąpić opuchlizna, obrzęk i ból nawet przez kilka dni po wszczepieniu implantu. Lekarz stomatolog zaleca wtedy stosowanie konkretnych środków przeciwbólowych.

 

Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ minimalny czas wygajania się implantów może trwać nawet 4 miesiące. Warto o szczegóły dopytać specjalisty w swoim mieście – zakładaniem implantów w Warszawie zajmuje się Dental Fraternity.

 

Jakie są koszty wszczepienia implantu zęba?

 

Cena wszczepienia implantu mieści się w przedziale od 2500 zł do 3700 zł, a wszystko uzależnione jest od wyboru konkretnego systemu implantologicznego. Leczenie, które odbywa się po wszczepieniu, jest już procesem bardzo indywidualnym, zależnym od miejsca implantacji i przebiegu zabiegu.

 

Wszczepienie implantu jest najlepszą metodą uzupełnienia ubytków zębowych. W prawidłowej pielęgnacji implantów zębowych należy bezwzględnie pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej, m.in. systematycznym myciu, nawet po każdym posiłku, a także używaniu past antybakteryjnych i o działaniu przeciwzapalnym od razu po zabiegu wszczepienia. Odpowiednio zadbane implanty będą służyły przez wiele lat, równocześnie nie tracąc atrakcyjnego wyglądu. Warto zatem dbać o nie jak najlepiej i troszczyć się na równi z naturalnymi zębami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *