żywienie medyczne

Żywienie medyczne w chorobie nowotworowej – nutridrinki, cele żywienia

Żywienie medyczne w chorobie nowotworowej – choroby nowotworowe działają wyniszczająco na cały organizm. Dlatego też, aby wesprzeć chorego w walce z chorobą, konieczne jest wzmacnianie go. Pomóc w tym może żywienie medyczne w chorobie nowotworowej. Co to właściwie znaczy?

Cele żywienia w nowotworze

Gdy rak atakuje organizm, odbiera siły, apetyt i chęci do jedzenia. Chory przestaje odczuwać smaki, nie ma siły sięgnąć po jedzenie, brakuje mu apetytu. Traci na wadze, jest niedożywiony i grozi mu kacheksja. To stan, który charakteryzuje się wyniszczeniem organizmu, włącznie z zanikiem organów wewnętrznych i mięśni.

Tak osłabiony organizm nie ma szans wygrać z nowotworem. Nawet niewielka dawka chemii przy chemioterapii może zwalić wyniszczonego człowieka z nóg. Dlatego, aby chemia była skuteczna, należy dobrze odżywiać pacjenta. Żywienie medyczne nie ma na celu ozdrowienia pacjenta. Pamiętajmy, że dietą nie da się pokonać raka. Można jednak dodać choremu siły do walki z nowotworem klasycznymi terapiami onkologicznymi.

Nutridrinki

Nutridrinki to tak zwana dieta płynna, polecana w chorobach nowotworowych. To specjalnie skomponowane napoje bogate w niezbędne makro- i mikroelementy. Mają one postać smacznych, łagodnych koktajli. Ich ogromną zaletą jest duża wartość energetyczna i odżywcza w niewielkiej porcji. To znacznie ułatwia żywienie pacjenta onkologicznego.

Nutridrinki można stosować jako uzupełnienie normalnej diety lub w skrajnych przypadkach całkowicie zastąpić nimi dietę pacjenta. Bardzo trudno jest, wbrew pozorom, zadbać o właściwą podaż wszystkich składników odżywczych. Jest to trudne nawet u zdrowego człowieka o dobrym apetycie. Pacjent onkologiczny ma wyższe zapotrzebowanie na białka, tłuszcze i węglowodany.

Apetyt nie pozwala mu jednak spożyć ich z normalną dietą. Dlatego w leczeniu wykorzystuje się właśnie nutridrinki. Są one zróżnicowane pod względem kaloryczności i składu. Zanim rozpocznie się żywienie medyczne, warto zasięgnąć opinii dietetyka, który zaleci konkretne produkty w odpowiednich ilościach.

Żywienie medyczne to nie wszystko

Pacjenci onkologiczni są szczególnie wymagający. Ich dieta musi zawierać niezbędne składniki odżywcze pozwalające wzmocnić ciało. Stosuje się w terapii dietetycznej chorych na nowotwory zasadę, by jedli oni to, co im smakuje. Ważne, by nie stosować w tym czasie żadnych restrykcyjnych diet, a w szczególności głodówek.

Obecnie niektóre źródła donoszą, że raka należy „zagłodzić”, na przykład nie dostarczając choremu żadnych węglowodanów. To ogromny błąd, ponieważ nagła zmiana przyzwyczajeń żywieniowych tym bardziej osłabi chorego. Chory musi mieć dostarczane wszelkie składniki odżywcze. W przypadku nowotworów układu pokarmowego restrykcje dotyczą najczęściej jedynie sposobu przyprawiania i obróbki termicznej potraw.

W dietoterapii stosuje się głównie diety lekkostrawne, smaczne, pobudzające apetyt oraz suplementację nutridrinkami. Unikać należy raczej fast foodów, wysoko przetworzonego jedzenia oraz ostrych przypraw, zamieniając je na posiłki przyprawiane ziołami, łagodne, nie wzdymające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *