Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Skutki palenia papierosów – sposoby redukcji skutków palenia papierosów

Skutki palenia papierosów są bardzo rozległe i poważne. Niemniej mamy pewne możliwości ich ograniczenia i tym samym zadbania o stan zdrowia. Jeżeli nałóg palenia jest silniejszy od Ciebie, wówczas staraj się ograniczać konsekwencje palenia tytoniu.

Skutki palenia papierosów

Spustoszenie jakie czynią papierosy w życiu i zdrowiu jest niewyobrażalne. By zminimalizować skutki palenia warto zadbać o dietę, aktywność, przebywanie na świeżym powietrzu jak też relaks, czy wyeliminowanie ze stylu życia innych używek. Nie zawsze wszystko jest realne ale sama dieta to już coś, czy też uprawianie sportu.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Poza tym palenie papierosów wymusza kontrolę stanu zdrowia znacznie częściej niż u osób niepalących. Monitorując zdrowie jesteś w stanie szybciej zareagować na diagnozę raka, podejrzenie miażdżycy. Leczenie we wczesnym stadium nadciśnienia, czy wieńcówki sprawia ze masz szansę żyć dłużej i dłużej ciszyć się lepszym zdrowiem.

Skutki palenia papierosów – kontroluj ciśnienie

Nadciśnienie to jedno z kluczowych zagrożeń zdrowia u palaczy. Tlenek węgla z dymu tytoniowego utrudnia transport tlenu we krwi co sprawia iż naczynia krwionośne zwężają się a serce musi intensywniej pracować. Tym samym rośnie ciśnienie krwi.

Kontrola ciśnienia i jego leczenie obniża ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Ucisk w okolicy serca, zwłaszcza po wysiłku, to często pierwszy objaw dusznicy bolesnej. Najczęściej pierwsze objawy niewydolności krążeniowej u palaczy występują około 40 go roku życia.

Skutki palenia papierosów – dbaj o należyty poziom cholesterolu

Palenie obniża dobry cholesterol i sprzyja nadwyżce złego. Co za tym idzie chcąc ograniczyć skutki palenia postaw na dietę redukującą cholesterol. Zamiast czerwonego mięsa spożywaj białe, do smażenia używaj oliwy lub oleju roślinnego, zrezygnuj z masła i ogranicz spożycie żółtego sera.

Skutki palenia papierosów – chroń żołądek i układ kostny

Tytoń wpływa na rozwój osteoporozy, jak tez urazów – złamań kości. Poprzez dietę bogata w wapń możemy ochronić układ kostny przed destrukcyjnym wpływem tytoniu. Spożywaj dużo mleka i produktów mlecznych. Zamiast zalecanych 1000mg wapnia codziennie spożywaj 1500mg.

Zaś by ochronić żołądek jadaj regularnie posiłki rozłożone w czasie. Winno być ich co najmniej 5. to ochroni błonę śluzową żołądka przed działaniem soku żołądkowego jaki wytwarza się przy okazji palenia papierosów. Jako wytwarzany palacz sięgaj nie tylko po paczkę papierosów ale i opakowanie kompleksu witamin. Suplementacja witamin i minerałów w przypadku palaczy to obowiązek. Jeden papieros niszczy ok. 25 mg wit. C. łatwo nabawić się niedoborów.

Skutki palenia papierosów – badaj płuca

Najbardziej narażonym organem na zły wpływ palenia są płuca. Pamiętaj o regularnym okresowym zdjęciu TG klatki piersiowej i badaniu płuc. Obserwuj objawy kaszlu czy duszności i nie bagatelizuj ich. Płuca palacza przyzwyczajają się do dymu i przez to produkują więcej śluzu, jego nadmiar jest usuwany podczas odkrztuszania. To pierwsze objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Stan zapalny uszkadza pęcherzyki płucne co może przyczynić się do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (czyli POChP). Symptomem niepokojącym jest chrypka bez wyraźnej infekcji, podobnie ból gardła otrzymujące się co najmniej dwa tygodnie. Trudności w przełykaniu lub w przechodzeniu pokarmu w dół przełyku to kolejny niepokojący sygnał.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *