Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Szczepienia przeciw grypie – wskazania i skutki uboczne szczepionki

Szczepienia przeciw grypie wywołują rozwój przeciwciał w organizmie około dwa tygodnie po szczepieniu. Te przeciwciała zapewniają ochronę przed infekcją i wirusami, które są w szczepionce.

Dlaczego ludzie powinni się zaszczepić przeciwko grypie?

Grypa jest potencjalnie poważną chorobą, która może prowadzić do hospitalizacji, a czasem nawet śmierci. Każdy sezon grypowy jest inny, a infekcja grypą może w różny sposób wpływać na ludzi. Miliony ludzi każdego roku chorują na grypę, setki tysięcy ludzi jest hospitalizowanych, a tysiące lub dziesiątki tysięcy ludzi umiera każdego roku z przyczyn związanych z grypą. Coroczna szczepionka przeciw grypie sezonowej jest najlepszym sposobem ochrony przed grypą. Wykazano, że szczepienie przynosi wiele korzyści, w tym zmniejszenie ryzyka chorób grypowych, hospitalizacji, a nawet ryzyka zgonu związanego z grypą u dzieci.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Szczepienia przeciw grypie – jak działają szczepionki przeciw grypie?

Szczepionka przeciw grypie sezonowej chroni przed wirusami grypy, które według badań będą najpowszechniejsze w nadchodzącym sezonie. Tradycyjne szczepionki przeciw grypie (zwane szczepionkami trójwartościowymi) są produkowane w celu ochrony przed trzema wirusami grypy; wirus grypy A (H1N1), wirus grypy A (H3N2) i wirus grypy B. Istnieją również szczepionki przeciw grypie, których celem jest ochrona przed czterema wirusami grypy (zwanymi szczepionkami “czterowalentnymi”). Te szczepionki chronią przed tymi samymi wirusami, co trójwalentna szczepionka i dodatkowy wirus B.

Rodzaje szczepionek przeciw grypie

Zaleca się stosowanie licencjonowanej, odpowiedniej do wieku szczepionki przeciw grypie w sezonie grypy 2018-2019, w tym inaktywowanej szczepionki przeciw grypie [IIV], szczepionki rekombinowanej grypy [RIV] lub żywej atenuowanej szczepionki przeciw grypie (LAIV). Dostępne będą zarówno trój- jak i trójskładnikowe (czteroskładnikowe) szczepionki przeciw grypie.

Szczepienia przeciw grypie – kiedy powinno się zaszczepić?

Powinno się otrzymać szczepionkę przeciw grypie, zanim grypa zacznie się rozprzestrzeniać w danej społeczności. Potrzeba około dwóch tygodni po szczepieniu, aby w organizmie rozwijały się przeciwciała chroniące przed grypą. Co do zasady zaleca się, aby zaaplikować szczepionkę przeciw grypie do końca października.

Zaszczepienie się później może również przynieść korzyści, a szczepienia powinny być możliwe przez cały sezon grypowy, nawet do stycznia lub później. Dzieci, które potrzebują dwóch dawek  szczepionki, powinny rozpocząć proces szczepienia wcześniej, ponieważ dwie dawki muszą być podane w odstępie co najmniej czterech tygodni.

Czy należy przyjmować szczepionkę na grypę każdego roku?

Szczepionka przeciw grypie jest potrzebna co sezon z dwóch powodów. Po pierwsze, odpowiedź immunologiczna organizmu po szczepieniu zmniejsza się z upływem czasu, dlatego potrzebna jest roczna szczepionka dla optymalnej ochrony. Po drugie, ponieważ wirusy grypy ciągle się zmieniają, skład szczepionki przeciw grypie jest poddawany przeglądowi każdego roku i aktualizowany, aby nadążyć za zmieniającymi się wirusami grypy.

Szczepienia przeciw grypie – skutki uboczne szczepionki

Wbrew powszechnie panującym mitom, szczepionka przeciw grypie nie może wywoływać choroby grypy. Szczepionki przeciw grypie podawane igłą są obecnie wytwarzane na dwa sposoby: szczepionka jest wytwarzana za pomocą wirusów szczepionki przeciw grypie, które zostały uśmiercone (inaktywowane) i dlatego nie są zakaźne, lub z białkami wirusa grypy zamiast wirusów szczepionki przeciw grypie (co ma miejsce w przypadku szczepionki rekombinowanej grypy ).

Jednak wirusy są osłabione, a zatem nie mogą powodować choroby grypy. Osłabione wirusy są przystosowane do zimna, co oznacza, że są zaprojektowane tak, aby powodowały infekcje jedynie w niższych temperaturach i tylko w nosie. Wirusy nie mogą zatem zainfekować płuc ani innych obszarów, w których występuje wyższa temperatura.

Działania niepożądane po zaszczepieniu się przeciw grypie

Chociaż szczepionka przeciw grypie nie może wywoływać choroby grypy, istnieją różne efekty uboczne, które są jednak zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe, szczególnie w porównaniu do objawów grypy.

Najczęstsze skutki uboczne, które mogą wystąpić, to:

Ból, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu wkłucia

  • Gorączka
  • Bóle
  • Katar
  • Świszczący oddech
  • Ból głowy
  • Wymioty
  • Bóle mięśni
  • Kaszel

Jeśli te problemy wystąpią, zaczynają się wkrótce po szczepieniu i są łagodne i krótkotrwałe. Prawie wszystkie osoby, które otrzymują szczepionkę przeciwko grypie, nie mają z tego powodu żadnych poważnych problemów zdrowotnych. Jednak w rzadkich przypadkach szczepienie przeciw grypie może ciężkie reakcje alergiczne.

Osoby, u których w przeszłości występowała ciężka alergia na jaja (osoby, które miały objawy inne niż pokrzywka po ekspozycji na komórki jajowe) powinny zostać zaszczepione w placówce medycznej pod nadzorem pracownika służby zdrowia, który jest w stanie rozpoznać i zareagować na ciężkie reakcje alergiczne. Osoby z alergią na jaja mogą otrzymać dowolną licencjonowaną, zalecaną dla wieku szczepionkę przeciw grypie (IIV, RIV4 lub LAIV4), która jest dla nich bezpieczna.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *