Szczepienia przeciw grypie

Szczepienia przeciw grypie – wskazania i skutki uboczne szczepionki

Szczepienia przeciw grypie wywołują rozwój przeciwciał w organizmie około dwa tygodnie po szczepieniu. Te przeciwciała zapewniają ochronę przed infekcją i wirusami, które są w szczepionce.

Dlaczego ludzie powinni się zaszczepić przeciwko grypie?

Grypa jest potencjalnie poważną chorobą, która może prowadzić do hospitalizacji, a czasem nawet śmierci. Każdy sezon grypowy jest inny, a infekcja grypą może w różny sposób wpływać na ludzi. Miliony ludzi każdego roku chorują na grypę, setki tysięcy ludzi jest hospitalizowanych, a tysiące lub dziesiątki tysięcy ludzi umiera każdego roku z przyczyn związanych z grypą. Coroczna szczepionka przeciw grypie sezonowej jest najlepszym sposobem ochrony przed grypą. Wykazano, że szczepienie przynosi wiele korzyści, w tym zmniejszenie ryzyka chorób grypowych, hospitalizacji, a nawet ryzyka zgonu związanego z grypą u dzieci.

Szczepienia przeciw grypie – jak działają szczepionki przeciw grypie?

Szczepionka przeciw grypie sezonowej chroni przed wirusami grypy, które według badań będą najpowszechniejsze w nadchodzącym sezonie. Tradycyjne szczepionki przeciw grypie (zwane szczepionkami trójwartościowymi) są produkowane w celu ochrony przed trzema wirusami grypy; wirus grypy A (H1N1), wirus grypy A (H3N2) i wirus grypy B. Istnieją również szczepionki przeciw grypie, których celem jest ochrona przed czterema wirusami grypy (zwanymi szczepionkami „czterowalentnymi”). Te szczepionki chronią przed tymi samymi wirusami, co trójwalentna szczepionka i dodatkowy wirus B.

Rodzaje szczepionek przeciw grypie

Zaleca się stosowanie licencjonowanej, odpowiedniej do wieku szczepionki przeciw grypie w sezonie grypy 2018-2019, w tym inaktywowanej szczepionki przeciw grypie [IIV], szczepionki rekombinowanej grypy [RIV] lub żywej atenuowanej szczepionki przeciw grypie (LAIV). Dostępne będą zarówno trój- jak i trójskładnikowe (czteroskładnikowe) szczepionki przeciw grypie.

Szczepienia przeciw grypie – kiedy powinno się zaszczepić?

Powinno się otrzymać szczepionkę przeciw grypie, zanim grypa zacznie się rozprzestrzeniać w danej społeczności. Potrzeba około dwóch tygodni po szczepieniu, aby w organizmie rozwijały się przeciwciała chroniące przed grypą. Co do zasady zaleca się, aby zaaplikować szczepionkę przeciw grypie do końca października.

Zaszczepienie się później może również przynieść korzyści, a szczepienia powinny być możliwe przez cały sezon grypowy, nawet do stycznia lub później. Dzieci, które potrzebują dwóch dawek  szczepionki, powinny rozpocząć proces szczepienia wcześniej, ponieważ dwie dawki muszą być podane w odstępie co najmniej czterech tygodni.

Czy należy przyjmować szczepionkę na grypę każdego roku?

Szczepionka przeciw grypie jest potrzebna co sezon z dwóch powodów. Po pierwsze, odpowiedź immunologiczna organizmu po szczepieniu zmniejsza się z upływem czasu, dlatego potrzebna jest roczna szczepionka dla optymalnej ochrony. Po drugie, ponieważ wirusy grypy ciągle się zmieniają, skład szczepionki przeciw grypie jest poddawany przeglądowi każdego roku i aktualizowany, aby nadążyć za zmieniającymi się wirusami grypy.

Szczepienia przeciw grypie – skutki uboczne szczepionki

Wbrew powszechnie panującym mitom, szczepionka przeciw grypie nie może wywoływać choroby grypy. Szczepionki przeciw grypie podawane igłą są obecnie wytwarzane na dwa sposoby: szczepionka jest wytwarzana za pomocą wirusów szczepionki przeciw grypie, które zostały uśmiercone (inaktywowane) i dlatego nie są zakaźne, lub z białkami wirusa grypy zamiast wirusów szczepionki przeciw grypie (co ma miejsce w przypadku szczepionki rekombinowanej grypy ).

Jednak wirusy są osłabione, a zatem nie mogą powodować choroby grypy. Osłabione wirusy są przystosowane do zimna, co oznacza, że są zaprojektowane tak, aby powodowały infekcje jedynie w niższych temperaturach i tylko w nosie. Wirusy nie mogą zatem zainfekować płuc ani innych obszarów, w których występuje wyższa temperatura.

Działania niepożądane po zaszczepieniu się przeciw grypie

Chociaż szczepionka przeciw grypie nie może wywoływać choroby grypy, istnieją różne efekty uboczne, które są jednak zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe, szczególnie w porównaniu do objawów grypy.

Najczęstsze skutki uboczne, które mogą wystąpić, to:

Ból, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu wkłucia

  • Gorączka
  • Bóle
  • Katar
  • Świszczący oddech
  • Ból głowy
  • Wymioty
  • Bóle mięśni
  • Kaszel

Jeśli te problemy wystąpią, zaczynają się wkrótce po szczepieniu i są łagodne i krótkotrwałe. Prawie wszystkie osoby, które otrzymują szczepionkę przeciwko grypie, nie mają z tego powodu żadnych poważnych problemów zdrowotnych. Jednak w rzadkich przypadkach szczepienie przeciw grypie może ciężkie reakcje alergiczne.

Osoby, u których w przeszłości występowała ciężka alergia na jaja (osoby, które miały objawy inne niż pokrzywka po ekspozycji na komórki jajowe) powinny zostać zaszczepione w placówce medycznej pod nadzorem pracownika służby zdrowia, który jest w stanie rozpoznać i zareagować na ciężkie reakcje alergiczne. Osoby z alergią na jaja mogą otrzymać dowolną licencjonowaną, zalecaną dla wieku szczepionkę przeciw grypie (IIV, RIV4 lub LAIV4), która jest dla nich bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *