rak jelita grubego

Rak jelita grubego – badania, diagnoza, jak leczyć raka jelita grubego

Rak jelita grubego – według dostępnych statystyk w samym społeczeństwie amerykańskim na raka jelita grubego umiera rocznie około 49,190 osób. Tendencje te wciąż utrzymują się na wysokim poziomie co jest niezwykle niepokojące – zwłaszcza, że tej odmianie nowotworu można skutecznie zapobiegać. Co prowadzi do pojawienia się choroby i dlaczego odsetek umieralności wciąż jest tak duży?

Zdaniem ekspertów w grupie osób podwyższonego ryzyka znajdują się ci, którzy przez lata prowadzą niezdrową dietę, nie wykazują żadnej aktywności fizycznej i nie wykonują podstawowych badań profilaktycznych. Wystarczy to zmienić, aby już po niedługim czasie znacząco obniżyć szansę na zachorowanie. Rak jelita grubego to jeden z dwóch najczęściej atakujących, obok nowotworu szyjki macicy, rak na świecie. Przedstawiamy Wam więc kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym będziecie mogli uchronić się przed tą okrutną chorobą.

Przede wszystkim regularne badania

Rak jelita grubego rozpoczyna się zwykle od polipa, czyli małej narośli zlokalizowanej na błonie śluzowej odbytnicy bądź okrężnicy. Takie zmiany mogą okazać się złośliwe, ale jeśli natychmiast zostaną wykryte to istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się je całkowicie i bezpiecznie usunąć. Regularne badania są również dobre w sytuacji kiedy polipy nie są groźne – wówczas można je usunąć i zapobiec zezłośliwieniu, które jest możliwe.

Wśród osób, które mają szansę zachorowania znajdują się Ci o podwyższonym i o niskim ryzyku. Rak jednak może dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiety, dlatego wszyscy powinni regularnie przechodzić badania lekarskie zwłaszcza, jeśli wśród rodziny wcześniej występowały przypadki zachorowań na raka jelita grubego.

Jednym z głównych badań, które jest wykonywane w celu wykrycia nowotworu jest tak zwane badanie przesiewowe. W jego skład wliczają się cztery badania w tym: badanie na krew utajoną w kale, lewatywa, sigmoidoskopia oraz kolonoskopia. Lekarz podczas konsultacji podejmie decyzję, który kierunek diagnozy będzie najkorzystniejszy.

Kontroluj sposób swojego życia

Okazuje się, że rak może dotykać nawet osób w wieku około dwudziestu lat. Tak gwałtowny wzrost zachorowalności nie był odnotowywany już od wieku! Kraje uprzemysłowione tworzą dla swoich obywateli szczególnie groźne środowisko i to właśnie w nich najczęściej odnotowuje się zachorowania. Okazuje się jednak, że ten problem pojawia się również w państwach mniej rozwiniętych. Zaleca się więc, aby w miarę możliwości żyć i odżywiać się zdrowo, nie narażając się na oddziaływanie szkodliwych czynników wywołujących nowotwory.

Dowiedz się jednak jakie to czynniki i na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę

Rak jelita grubego – Przede wszystkim waga

Nie jest to jak widać jedynie defekt estetyczny. Nadwaga i otyłość mogą prowadzić do licznych chorób w tym także raka jelita grubego. Co powinieneś zrobić? W pierwszej kolejności sprawdź swój wskaźnik BMI. Możesz to zrobić na podstawie prostego wzoru, który bez trudu znajdziesz w sieci. Jeśli chcesz uniknąć zachorowania na raka pilnuj swojej wagi, aby zawsze mieściła się ona w granicach normy.

Również dieta ma bardzo duże znaczenie

Zniweluj ilość spożywanych pokarmów przetworzonych. Zaliczają się do nich między innymi szynka, kiełbasa i boczek. Ponadto powinieneś unikać także czerwonego mięsa, czyli wołowiny, wieprzowiny i dziczyzny. To pomoże Ci obniżyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Jeśli każdego dnia spożywasz około 90g przetworzonego mięsa ogranicz to spożycie przynajmniej do 70g. Jeśli nie chcesz zachorować ogranicz również długotrwałe gotowanie mięsa w wysokiej temperaturze.

Twoja codzienna dieta powinna być bogata w błonnik, ponieważ to właśnie on odpowiada za usuwanie odpadów metabolicznych z przewodu pokarmowego. Toksyny odkładają się w układzie pokarmowym i tworzą przyjazne środowisko do rozwoju licznych bakterii. Jeśli chcesz zwiększyć ilość spożywanego błonnika sięgaj regularnie po ziarna zbóż, kiełki, fasolę, świeże owoce i warzywa. Powinieneś także unikać spożywania nadmiernej ilości węglowodanów.

Doceń wartości jakie daje Ci spożywanie wapnia oraz witaminy D. Badania naukowe jasno dowodzą, że skutecznie zapobiegają one rozwojowi raka okrężnicy. Amerykański Instytut Badań nad Rakiem opublikował opinię, z której można wyczytać, że wapń może wykazywać działania chroniące przed rakiem. Optymalna, dzienna dawka wapnia dla dorosłego człowieka to co najmniej 1000 mg. Jego naturalnymi źródłami są produkty mleczne. Witamina D także powinna pochodzić z naturalnego źródła – czyli ze światła słonecznego. Spróbuj codziennej kąpieli słonecznej(rankiem) przez około kwadrans. Witamina D naprawdę potrafi zmniejszyć ryzyko zachorowalności na raka

Regularnie powinieneś przyjmować także przeciwutleniacze, które pomogą Ci zwalczyć wolne rodniki w organizmie. To one zapobiegają również uszkodzeniom komórek, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia raka. Spróbuj każdego dnia sięgać po produkty, w składzie których znajdują się takie przeciwutleniacze jak karoten oraz beta-karoten. Ich najlepszym i w pełni naturalnym źródłem są czerwone, żółte, pomarańczowe i zielone warzywa a także zielona herbata.

Nie sposób nie wspomnieć również kilku słów na temat kwasu foliowego,

kwas foliowy stanowi jedno z najsilniejszych oręży w walce z rakiem jelita grubego. Jego właściwości stymulują wzrost nowych komórek oraz tkanek. Potrafi również utrzymywać czerwone krwinki w dobrej kondycji. Naturalnym źródłem kwasu foliowego są szpinak, kiełki a także owoce i warzywa. Możesz sięgnąć także po syntetyczne suplementy.

Dowiedziono, że także jagody mogą być skuteczne w walce z rakiem, ponieważ w ich składzie można znaleźć polifenole. Według dostępnych badań również czarne maliny oraz truskawki hamują wzrost komórek nowotworowych. Testy przeprowadzano na szczurach laboratoryjnych i poprawę zdrowia zauważono u 80% osobników.

Rak jelita grubego

Zły styl życia i nieprawidłowe nawyki zwiększają ryzyko wystąpienia wszelkich typów raka zlokalizowanych w obrębie jelita grubego. Aktywność fizyczna, regularne ćwiczenia i prawidłowa dieta skutecznie zapobiegną rakowi i pozwolą Ci się przed nim uchronić. Jeśli więc nie chcesz, aby za jakiś czas podczas wizyty kontrolnej u lekarza okazało się, że również Ty zaliczasz się od tej chwili do grupy osób ciężko chorych na schorzenia onkologiczne to bądź aktywny i zacznij zdrowo się odżywiać.

Według ekspertów każdego tygodnia przynajmniej dwie i pół godziny należy poświęcić na ćwiczenia – to optymalny czas niezbędny do pełnej ochrony. Nie jest tajemnicą, że również palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowalności. Nikotyna zwykle wywołuje raka jelita grubego, żołądka oraz płuc. Taki sam efekt można osiągnąć przy długotrwałym zażywaniu alkoholu oraz szeregu innych używek. Dlaczego jednak alkohol może mieć wpływ na zwiększone ryzyko zachorowalności?

Wszystko przez to, że zawarte w nim substancje skutecznie eliminują kwas foliowy z organizmu a to właśnie on jest niezbędny do walki z rakiem. Eksperci zalecają, aby pod żadnym pozorem nie przekraczać ilości 14 jednostek spożywanego alkoholu tygodniowo, przy czym jedna jednostka to ilość czystego alkoholu zawartego w napojach wyskokowych. Informacje znaleźć można na butelkach lub puszkach. Ta ilość (14 jednostek) powinna być również rozłożona równomiernie na kilka dni a nie spożywana na raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *